13:14 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
17010

Selleks, et tähistada Eesti NATO-ga liitumise 15. ja NATO asutamise 70. tähtpäeva, kuvati Stenbocki majale NATO lipp tänasest kuni järgmise nädala neljapäevani.

TALLINN, 29. märts — Sputnik. Reedel toimus Kalevi Spordihallis NATO 70. ja Eesti NATO-s 15. aastapäeva tähistamine, mille avas peaminister Jüri Ratas, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo. Lisaks esinesid välisminister Sven Mikser, kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk, NATO peakorteri avaliku diplomaatia osakonna programmijuht Eric Povel ja Kaitseliidu peastaabi ülem Jaak Mee.

Ameerika rulett: USA õhujõudude lennud ohustavad Balti riike >>

Peaminister Jüri Ratas ütles, et NATO-ga ühinemise päeva saab pidada meie liitlaste päevaks. "Nelikümmend aastat olime sunnitud vaatama NATO kaitsva kilbi taga seisvat maailma kui ihaldusväärset ja kättesaamatut. Aastal 2004, kui saime mitmete saatusekaaslastega NATO ja Euroopa Liidu liikmeks, oli suur taasühinemise hetk," ütles Ratas. 

"Lennart Meri ütles täna 15 aastat tagasi oma koduõuel NATO lippu heisates, et enam ei ole Eesti kunagi üksi. Need sõnad peavad paika. Seda kinnitab liitlaste igapäevane tugi meie iseolemisele. Ainuüksi eelmise aasta jooksul viibis Eestis peaaegu kümme tuhat liitlasriikide sõjaväelast," rõhutas Ratas.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on NATO alusleppe artikkel 5 Eestile andnud maailma võimsaima julgeolekugarantii, mille kohaselt võrduks meie ründamine kõigi alliansi liikmesriikide ründamisega.

"Meie liikmelisus saavutati poliitikute ja riigiametnike aastatepikkuse raske tööga. Kui NATO uks korraks avanes, olime meie liikmelisuseks sada protsenti valmis," ütles Luik. "Venemaa agressioonide valguses pole raske ette kujutada, mis meiega juhtuks, kui me poleks NATO-s," lisas Luik.

Mõttetu mänguasi: milleks Eestile Spike tankitõrjeraketid >>

Venemaa juhtkond on korduvalt öelnud, et Venemaal ei ole agressiivseid kavatsusi ja ta ei ründa kunagi ühtegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik, et Moskva ei kavatse kedagi rünnata, kuid kasutab lihtsalt võimalust paigutada Venemaa piiride juurde rohkem relvastust ja vägesid.

Venemaa välisministeerium süüdistas NATO-t globaalses pettuses
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Viimase kahe nädala jooksul tegid USA strateegilised pommitajad Läänemere kohal umbes 10 lendu. 23. märtsil tõusid Su-27 kaks korda Läänemere taevasse, et tüütuid ameeriklasi ära ajada. Venemaa õhutõrjesüsteemid fikseerisid B-52H viibimise Kaliningradi oblasti piiride lähedal 20. ja 21. märtsil.

USA strateegilised pommitajad imiteerivad raketi- ja pommirünnakuid Venemaa Balti laevastiku baasidele. Selline "Venemaa heidutamine" on ohtlik eelkõige Ameerika Ühendriikide Euroopa liitlastele, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti  sõjalise vaatleja Aleksandr Hrolenko artikli.

Kolme aasta eest Varssavi tippkohtumisel otsustas NATO paigutada Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola liitlaste lahingugrupid. Eestis paiknevat lahingugruppi juhib Ühendkuningriik, kellega meid seovad pikaaegsed ajaloolised sidemed. Samuti on alates 2017. aasta kevadest Eestis teeninud Prantsusmaa, Taani ja Belgia kaitseväelased.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Venemaa vastab NATO-le kolme uue diviisiga, välisministeerium viitas otseselt Balti riikidele
NATO sõjaväeõppused Venemaa piiride läheduses toimuvad korraga kahes riigis
Leedus tekib Venemaa piiri lähedusse NATO lennuväepolügoon
Paljas viiking Venemaa vastu: NATO harjutused ei läinud väga sujuvalt
Venemaa vastus NATO-le: Balti laevastik suurendab raketilöögivõimekust

Peamised teemad