12:16 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
30010

Eesti riikliku sõjaväelistatud organisatsiooni Kaitseliit liikmed panevad juba harjumuspäraseks saanud vormimütside asemel pähe prantsuse musketäride ja Dumas' romaanide daamide stiilis peakatted.

TALLINN, 1. aprill — Sputnik, Oleg Leontjev. Kaabud ja tanud on vabatahtlike kaitseliitlaste peakatteina suurepäraseks asenduseks lihtlabastele ameerikalikele barettidele, leiab selle sõjaväelise organisatsiooni juhtkond. 

Rahvusvahelisel naljapäeval 1. aprillis andis Kaitseliidu pressiteenistus teada, et kaitseliitlaste vormiriietuse määruseses on tehtud muudatus: nüüd hakkavad vabatahtlikud bareti asemel vastavalt oma soolisele kuuluvusele kandma kaabut või tanu.

Just nõnda, nagu kauboid

Kaitseliidu keskjuhatuse liikme, reservmajor Olavi Tammamäe sõnul on Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustelt tellitud uuring näidanud, et kaasaegsete relvastatud kokkupõrgete tingimustes on parimaks peakatteks nimelt kaabu. Ning alampolkovnik Veljo Raide tõi eeskujuks kogu Metsiku Lääne vallutanud kauboid.

Värsked arheoloogilised andmed, teatati Kaitseliidust, annavad tunnistust sellest, et Eesti alade iidsed asukad kandsid kaabusarnaseid peakatteid ning Läti Henriku "Liivimaa kroonikas" on juttu eestlaste esiisade armastusest kaabuloti vastu.

Новые головные уборы Кайтселийта
© Фото : Boris Mäemets / Tallinna Moemaja
kaitseliidu uued peakatted.

"Kuivõrd Kaitseliidu struktuuri esimesed allüksused ulatuvad juuripidi iidsetesse aegadesse, siis on kaabude ja tanude tagasitulek selgeks märgiks ajaloolisest järjepidevusest," öeldakse Eesti Kaitseliidu esimese aprilli pressiteates.

Kaitseliidule kaabude ja tanude valmistamiseks esitatakse riiklik tellimus, mida asub täitma Eesti kaitsejõudude tehnovahendite remondi ja teenindamise eest vastutav ettevõte Milrem LCM.

Kaabud ja tanud lubatakse tugevdada kevlariga ja muuta kõikide kaitseliiitlaste "maskeeringu"-mundri kohustuslikuks elemendiks. Esialgu soovitatakse uued peakatted soetada sularaha eest Eesti Kaitseliidu Peastaabi korrapidajalt.

Igas naljas on ka terake tõtt

Kaitseliidu pressiteenistuse aprillisõnumit võib küll võtta puhta kullana, arvestades, kuivõrd tõsiselt selles organisatsioonis arutatakse "Venemaa agressiooni", "idast lähtuva ohu" ja "kohalike Kremli agentide" teemadele. Ning kaabumood on Eestis nähtavasti tõesti tagasi tulemas.

Uue moevoolu käivitajaks said Eestimaa Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) eesotsas seisvad Mart ja Martin Helme, kes peavad keskerakondlastega ja erakonnaga Isamaa läbirääkimisi valitsuskoalitsiooni moodustamiseks. Mustad kaabud on juba ammugi kujunenud rahvuskonservatiivide asendamatuks atribuudiks.

Lugu tervikuna saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsest osast.

Samal teemal

Tartus liiguvad relvastatud ja lahingvarustuses sõjaväelased
Tagid:
rahvuslik, etnolaat, retro, peakate, Kaitseliit

Peamised teemad