16:43 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
33741

Suurim üllatus Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi Moskva-visiidi puhul on see, et riigipea teatas kõigepealt külaskäigust ja hakkas alles siis Venemaa poolelt president Vladimir Putiniga kohtumist taotlema, leiab politoloog Aleksandr Nossovitš.

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. Diplomaatias ja rahvusvahelises suhtluspraktikas lepitakse kõigepealt kohtumine kokku ja alles pärast kokkuleppe saavutamist teatatakse visiidist, selgitas politoloog Aleksandr Nossovitš Sputnik Eestile, imestades, miks Eestis kõik vastupidi tehti.  

Vene politoloog Balti meedia uurimiskeskuse direktor Aleksandr Nossovitš märkis portaaliga Sputnik Eesti rääkides, et "üldiselt need asjad nii ei käi".

"Diplomaatias ja rahvusvahelises suhtluspraktikas lepitakse kõigepealt kohtumine kokku ja alles pärast kokkuleppe saavutamist teatatakse visiidist," ütles ta. 

Tema sõnul võivad välisriikide riigipeade visiidid olla erineva tasemega: ametlik, riiklik jne. Seda, et Eesti president tegi vastupidi, nimetas politoloog diplomaatilise protokolli seisukohalt "rumaluseks" ja ennustas, et riigipeade kohtumist ilmselt ei toimu.

Milleks ta Moskvasse sõidab?

Aleksandr Nossovitš oletab, et Kaljulaid sõidab Venemaale "oma presidendi ja kogu Eesti maine päästmiseks". "On kujunemas anekdootlik olukord, kus riigipea lendab teise riigi pealinna eraisikuna, kui turist ja keegi ei kavatse temaga kohtuda." Nossovitši sõnul kinnitas Kremli pressiteenistus, et mingeid kokkuleppeid kohtumise toimumise kohta pole.

Seepärast ei jää Eesti presidendil nüüd muud üle, kui sellises kummalises staatuses Moskvasse lennata, et "oma maine jäänused päästa" ja lasta oma bürool Putiniga kohtumise taotlemisest teatada.

Mueller ei leidnud tõendeid Trumpi kokkumängust Venemaaga >>

Nossovitš tuletas meelde, et Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas sattus Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva visiidi raames Peterburis samasugusesse olukorda. Kohalike võimu juhtivad isikud temaga ei kohtunudki.

"Kui nüüd lendaks ka president Moskvasse ja keegi temaga ei kohtuks, lagistaks kogu Venemaa ja Eesti naerda," arvab Aleksandr Nossovitš.

Kaljulaidil on Venemaal siiski võimalus?

Vene politoloog peab Eesti presidenti Balti riigipeadest kõige mõistlikumaks poliitikuks. "Balti riikide kolmest presidendist on Kaljulaid ainus, keda Vladimir Putin tähtpäevade puhul rahvusvaheliste telegrammidega tervitab. Läti ja Leedu presidendid on Kremli mustas nimekirjas.

Seal pole isegi formaalset diplomaatilist viisakust." Ka Kaljulaidi ei saa pidada venemeelseks poliitikuks, ta on esinenud Venemaa-vastaste avaldustega, kuid erinevalt oma Balti kolleegidest ei ületanud ta seejuures kunagi sündsuse piire, ütleb Nossovitš: "See oli kriitika, mitte häbematus ega solvang." Seetõttu on Kremli ja Eesti presidendi vestlus põhimõtteliselt võimalik, lisas ta.

Kas Kaljulaid on Washingtoni ja Moskva vahendaja?

Venemaa politoloog ei usu versiooni, et Kaljulaidi ootamatu visiit Venemaale oleks kuidagi seotud tema hiljutise visiidiga Ameerika Ühendriikidesse, kus ta mitte ainult ei andnud intervjuusid kohalikule meediale, vaid kohtus ka Valge maja kõrgete esindajatega: "Ma arvan, et Kaljulaidi vahendusmissioon on ebatõenäoline, sest Moskva ja Washington suhtlevad üksteisega otse ja vahendustegevust ei kasutata."

Ta meenutas ka seda, et sellisteks vahendajateks ei saakski olla Balti riigid, kellel on "väga selge funktsioon olla Venemaad ärritav väike provokaator". Nossovitši sõnul näitab Eesti "vahendaja" staatuse ja kaalu kaheldavust rahvusvahelistes suhetes ka asjaolu, et nii Valge maja kui Brüssel ei aktsepteeri Balti riikide presidente eraldi, vaid ainult üheskoos.

"Ühekaupa ei võeta nende riikide riigipäid maailmas, Ameerika Ühendriikides, Venemaal ega Euroopa Liidus mitte kunagi vastu. Seega, kui Venemaa president siiski Kaljulaidiga kohtub, saab see olema fantastiline avanss nii isiklikult talle kui poliitikule aga ka Eesti Vabariigile," võttis Nossovitš teema kokku.

Sputnik Eesti on teatanud, et kuigi Eesti president Kersti Kaljulaidi Moskva visiidi ajakava pole veel kinnitatud, loodab ta Venemaa president Vladimir Putiniga kohtuda. Vastav ametlik taotlus on Venemaa poolele saadetud.

Eesti president Kersti Kaljulaidi töövisiit Moskvasse on kavas 18. aprillil. Riigipea külastab Venemaa pealinna, et osaleda Eesti Vabariigi Moskva saatkonnahoone renoveerimisjärgsel avatseremoonial. Varem märkis Kaljulaid, et on valmis Moskvasse minema alles pärast Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimist.

Venemaa president Vladimir Putin ei ole veel Eesti Vabariigi presidendiga kohtunud. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov märkis, et ta ei saa sellise kohtumise võimalust välistada.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)

Samal teemal

Trumpi tehnoloog: "Peame ühendama Lääne, sealhulgas Venemaa"
Tagid:
Kersti Kaljulaid, Vladimir Putin, tippkohtumine, presidendid, Eesti, Venemaa

Peamised teemad