10:04 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
95 0 0

Kuigi president Kersti Kaljulaid pole Jüri Ratasele teinud ettepanekut valitsuse moodustamiseks, allkirjastavad Ratase juhitav Keskerakond ning Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa esmaspäeval, 8. aprillil võimuleppe.

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. Riigikogu Valges saalis allkirjastasid Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Erakond Isamaa esimehed ja fraktsioonide liikmed laupäeval erakondade volikogude poolt heaks kiidetud võimuleppe dokumendi.

Keskerakonna juht ja peaminister Jüri Ratas ütles allkirja andes, et kolme erakonna ühine soov on sidus tugev Eesti ühiskond. "Meie soov on riik, kus mitte kedagi ei jäetaks maha. Koalitsioonilepe otsib koostööd, otsib Eesti riigis kindlustunnet ja heaolu. Et rahvastik oleks tulevikus positiivse iibega," vahendas Pealinn.

Ratas lisas, et lepe püüab tugevat pilku heita ka nendele, kes elavad Eestist väljaspool.

"Mitmel korral olid läbirääkimised katkemise veerel, kuid tänu Jüri Ratase kannatlikkusele oleme me jõudnud täna kokkuleppele," tõdes EKRE juht Mart Helme. "See leping vaatab rohkem kui nelja-aastase perioodi peale, see vaatab kaheksa -aastase perioodi peale. Sellist lepingut pole Eestil varem olnud. Lugege seda tähelepanekut ja pöörake tähelepanu pikkade sihtide peale, mis selles on."

Helme sõnul on see ainus koalitsioon, mis selles riigikogus sai sündida, kus kõik osapooled on huvitatud, et see koalitsioon nelja aasta jooksul laguneks. "Et ei toimuks noa selga löömist ja koalitsioonipartneri vahetamist, nagu see oli eelmise valitsusega."

"Koalitsioonileping on tasakaal ühiskonnas ning see on elav dokument," lisas Isamaa juht Helir Valdor Seeder. "Koalitsioon viib ellu ka kõik mõtted, mis lepingusse kirja pandud ei ole. Koalitsioon pole igavene, kuid see püsib vähemalt neli aastat."

Kolme erakonna volikogud kiitsid laupäeval, 6. aprillil heaks nii koalitsioonilepingu kui ministrikandidaadid, edastas varem Sputnik Eesti.

Keskerakonna kandidaat haridus- ja teadusministri kohale on Mailis Reps, majandus- ja taristuministri kohale Taavi Aas, regionaalministri kohale Jaak Aab ja sotsiaalministri kandidaat on Tanel Kiik. Jüri Ratas on peaministrikandidaat.

Kaitseministriks esitab Isamaa Jüri Luige, justiitsministriks Raivo Aegi, välisministriks Urmas Reinsalu, rahvastikuministriks Riina Solmani ja kultuuriministriks Tõnis Lukase.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ministrikandidaadid loodavasse valitsusse said laupäeval volikogu samuti heakskiidu.

EKRE siseministrikandidaat on Mart Helme, rahandusministrikandidaat Martin Helme, keskkonnaministrikandidaat on ettevõtja Rene Kokk, maaeluministri koha saab Mart Järvik ning väliskaubandus- ja IT-ministri kohale esitab erakond Marti Kuusiku.

President nimetas peaministrikandidaadiks Kaja Kallase>>

 USA mõjukas ajaleht Washington Post vahendab agentuuri Associated Press ülevaadet, mis pealkirjastas oma loo "Eestis moodustasid koalitsiooni populistid ja kaks muud parteid", nimetades samas EKRE-t paremäärmuslikuks populistlikuks erakonnaks, vahendas Sputnik Eesti.

President Riigikogule: meil on väärtuste kriis >>

Uudisteagentuur AP toob välja, et EKRE on soovinud kooseluseaduse tühistamist, nõudnud aborti puudutavate seaduste karmistamist ja on teravalt vastu kvootidele immigrantide vastuvõtuks Euroopa Liidus.

Agentuuriga vestelnud Toronto ülikooli politoloog Andres Kasekamp ütles, et EKRE tõus on poliitikas kaasa toonud avaliku debati vulgariseerumise ja Eesti ühiskonna polariseerumise.

Partei küttis üles immigratsioonivastast ja homofoobset hüsteeriat, et võita eelmisel kuul peetud parlamendivalimistel rohkem hääli, tõdes Kasekamp.

 

President Kersti Kaljulaid kirjutas alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Kaja Kallas kui riigikogu valimistel enim parlamendikohti saanud Reformierakonna esimees.

Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Riigipea rõhutas kohtumisel Kaja Kallasega, et riigikogu valimistel enim hääli saanud erakonna esimees peab saama võimaluse teha väärtuspakkumine ning öelda, millest ta peaministrina tahaks seista ja millist Eestit ta tahaks ehitada, edastas Sputnik Eesti.

Kaja Kallas võttis presidendi ettepaneku asuda moodustama valitsust vastu.

Kallase sõnul on ta arvestanud sellega, et tal ei pruugi riigikogus olla piisavat toetust.

"Minu soov on kõnetada riigikogu ja võimaliku valitsuse liikmeid. Ma tahan neile südamele panna, et võimumängude juures ei tohi ära unustada poliitika sisu ja väärikust. Ma arvan, et me suudame koos Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga välja pakkuda palju selliseid mõtteid, mis võiksid Keskerakonna ja Isamaa liikmete hulgas toetust leida," sõnas Kallas.

Riigis valitsev Keskerakond pälvitas parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%).

Sputnik Eesti vahendas varem, et Reformierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".
Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

EKRE osalusega valitsus sunnib vaatama maailma uue pilguga, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinnas ja Tartus toimusid loodava võimuliidu vastaste meeleavaldused>>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

Keskerakond saab sõlmitava koalitsioonileppega endale Euroopa Komisjoni voliniku koha.

Presidendilt valitsuse moodustamise ettepaneku saanud Reformierakonna esimees Kaja Kallas lubas tutvustada oma kava riigikogu ees 15. aprillil. Kui ta parlamendis toetust ei leia, on pall taas presidendi väravas.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Isamaa, EKRE, Keskerakond, valitsus

Peamised teemad