00:24 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Eesti uudised
lühendatud link
8010

Esmaspäeval alustas tegevust küberjulgeoleku väljaõppekeskus CR14, millest kujuneb Kaitseministeeriumi valitsemisala ja tema partnerite küberkoolituste keskus ning baas kaitseväe ja NATO küberharjutusväljale.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Kaitseminister Jüri Luik ütles küberharjutuskeskuse avamisel, et kuna tegevused kübervaldkonnas on saanud NATO üheks oluliseks ülesandeks, tuleb tegevusi selles valdkonnas tõhustada.

"NATO on alliansina viimastel aastatel teinud olulise edasisammu küberheidutuse edendamisel. Nii küberharjutusvälja arendamise kui väljaõppekeskuse rajamisega annab Eesti silmapaistva panuse kogu alliansi küberoperatsioonide võimekuse tõstmisse," ütles kaitseminister Luik.

Учебный центр по кибербезопасности при министерстве обороны Эстонии
© Фото : Kaitseministeerium
Küberjulgeoleku väljaõppekeskus alustas tegevust

Tallinnas, Rävala 14 asuvas endise IT Kolledži hoones paiknevad erinevad ruumid väljaõppe ning kübervaldkonna koostöötegevuste läbiviimiseks. Väljaõppekeskust saavad kasutada ka Tallinnas asuv NATO küberkaitsekoostöö Keskus, NATO struktuurielemendid ning partnerid.

Kaitseväe küberväejuhatus alustab tegevust >>

Keskuses saab pidada rahvusvahelisi küberkaitseõppusi ning arendada koostööd kaitse- ning kübervaldkonna ettevõtete ja ülikoolide vahel.

Lähiajal paigutatakse keskuse ruumidesse ka kaitseväe küberharjutusvälja tehnika. Küberharjutusväli on süsteem, mis on võimeline imiteerima keeruka arvutivõrgu toimimist ning annab võimaluse harjutada erinevaid küberoperatsioone ilma tavalisi arvutivõrke ohustamata.

Eesti ja NATO küberharjutusvälja on kasutatud erinevatel õppustel, kus on osalenud üle 5000 inimese enam kui 30 riigist.

Täiendavalt on välja arendamisel riigisaladusega kaitstud teabe kasutamist võimaldav küberharjutusväli, mille valmimisel tekib võimalust läbi viia klassifitseeritud infot kasutavaid küberjulgeoleku tegevusi.

1. augustil alustas ametlikult tegevust kaitseväe küberväejuhatus, mis koondab enda alla kaitseministeeriumi valitsemisala küberalase pädevuse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

"Eesti on küberriik ja see tähendab ka vajadust kaitsta meie kübersüsteeme nii tsiviilvallas kui ka sõjapidamises. Seetõttu on ka loomulik, et oleme paremaks juhtimiseks rajanud küberväejuhatuse, mis võimaldab paindlikult ja operatiivselt planeerida, korraldada õppusi ja juhtida meie küberkaitse võimeid," ütles kaitseminister Jüri Luik.

Riik toetab küberkaitse teadus- ja arendustegevusi 1,5 miljoni euroga >>

Sel nädalal Tallinnas peetav maailma suurim reaalajas toimuv rahvusvaheline küberkaitseõppus Locked Shields toob tuhat küberturbeeksperti pea 30 riigist. Kokku teeb kaasa 23 meeskonda, nn sinist tiimi, mis on õppuse ajaloo suurim osalejate arv, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti eile.

Locked Shieldsil osalejad tegelevad reaalajas võrkude ja juhtimissüsteemide vastaste küberrünnete tõrjumisega, lisaks peavad meeskonnad lahendama strateegilisi ülesandeid, viima läbi digiekspertiisi, lahendama õigusküsimusi ja vastama meediapäringutele, teatas NATO küberkaitsekoostöökeskus. Kokku on õppuse mänguvõrgus ligi 4000 virtuaalset süsteemi, reaalajas tabab osalejaid enam kui 2500 rünnakut.

2017. aastal on sadu maailma riike tabanud rasked küberrünnakud, millest suuremad olid maikuus levinud WannaCry ja juunis levinud NotPetya, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Euroopa Liidus pole 2017. aastani olnud nii suuri rünnakuid, et poliitikud oleksid pidanud võtma nende osas vastu poliitilisi otsuseid. Küberõppus EU CYBRID 2017 oli esimene omataoline simulatsioon, kus Euroopa Liidu kaitseministrid mängisid läbi Eesti juhtimisel küberrünnakuid.

Samal teemal

Kaljulaid: riigid peavad mõtestama küberkaitse olemust
USA uus küberstrateegia: varjamatu ülemvõim maailmas
Prokuratuur tahab tööle võtta küberriigiprokuröri
Tagid:
küberruum, väljaõpe, küberjulgeolek, küberkaitse, Eesti

Peamised teemad