06:27 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
90 0 0

Tallinna linnavolikogu kinnitas senise volikogu esimees Mihhail Kõlvart Tallinna linnapeaks.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Tallinna Linnavolikogu valis neljapäeva, 11. aprilli erakorralisel istungil 45 poolthäälega linnapeaks senise volikogu esimehe Mihhail Kõlvarti.

Mihhail Kõlvart tänas oma kõnes usalduse ja toetuse eest.

"On väga suur au ja vastutus olla valitud nii väärikale ametikohale, kus on eelnevalt töötanud sellised ajaloolised isikud nagu Voldemar Lender ja Jaan Poska," ütles uus Tallinna linnapea.

Kõlvart: keskerakondlased ei kartnud võtta oma hooleks kõige raskemaid ministeeriume>>

Kõlvart peab oluliseks märkida, et osutus valituks sümboolsel aastal – eelmisel aastal tähistas Eesti Vabariik sajandat sünnipäeva, aga see aasta on eesti keele aasta ning tähistatakse ka 150 aasta möödumist esimesest üldlaulupeost.

"Eesti keel on riigi sümbol. Eesti keel on eesti inimese identiteedi selgroog ja eesti kultuuri alus. Iga inimene, kes elab Eesti riigis, peab mõistma eesti keele tähtsust ning tajuma selle kultuurilist konteksti. Samas peame teadvustama, et ka venelastele ja teistele rahvustele, kes elavad meie kõrval, on nende enda keel ja kultuur oluline. Kultuurid rikastavad üksteist siis kui nende vahel ei ole vastuseisu, kui kultuuri kandjad tunnevad ennast vabalt ja toetavad teineteist," ütles Mihhail Kõlvart.

Tema sõnul soodustab koostöö arengut, sh ka poliitilist arengut.

Mihhail Kõlvart korraldas Tallinnas hommikuvõimlemise
© Sputnik / Денис Пастухов, Владимир Новиков

"115 aastat tagasi said eestlased esmakordselt enda kätte avaliku võimu Tallinna linnas. Eestlaste ja venelaste fraktsioonid panid seljad kokku, et sakslaste käest võim üle võtta ja olulisteks küsimusteks vajalik häälteenamus saada. Tallinnal on alati olnud eriline roll Eesti ajaloos, loomulikult ka iseseisvuse loomisel ja kujundamisel. Peagi 800. sünnipäeva tähistava Tallinna juhina on minu siht olla linnapea kõigile tallinlastele ning töötada kõigi linnaelanike heaks sõltumata sellest, mis on minu või nende emakeel," lubas uus linnapea.

Tallinnas tervitati autoretkest "Totaalne reis" osavõtjaid>>

Tema sõnul on linnajuhtimise juures oluline visioon ja seda toetav struktuur.

"Selles visioonis tahame näha, kuidas on kõik linnaelu valdkonnad omavahel seotud – linna planeerimine koos linnateenuste süsteemiga. Hea näide on haridusvaldkond, mis on seotud absoluutselt kõikide valdkondadega – linnaplaneerimisest ja sotsiaalhoolekandest hommikuste ummikuteni välja. Visioon tähendab oskust näha linnasüsteemi seoseid. Aga mitte ainult näha, vaid ka osata programmeerida igapäevast tegevust selliseks, et linn areneks harmooniliselt, et linna pakutavad teenused oleks kättesaadavad võimalikult paljudele ja sujuvalt korraldatud," ütles Kõlvart.

Struktuur peab tema sõnul visiooni toetama ning kuna visioon vajab alati täiendamist, siis vajab ka struktuur muutmist.

"Kui te küsite minult, kas on vaja muutusi linna struktuuris ja kas ma näen, et muutused tulevad, siis ma vastan jah. Me vajame sisulisi muutusi lähtuvalt linnaelanikele osutatavate teenuste kvaliteedist. Tallinna arendamine on väärikas missioon, kuna nüüdisaegset euroopalikku linnasüsteemi arendades tuleb säilitada nii ajaloolisi kui ka keskkondlikke väärtusi. Annan endast parima," lubas linnapea Mihhail Kõlvart

Juhan Kivirähk: Kõlvartist saab väärikas linnapea!

Veel enne hääletamist iseloomusta sotsioloog Juhan Kivirähk Kõlvarti kandidatuuri linnapea kohale sõnadega: õige otsus, edastas portaal Pealinn.

"Ma ei ole ennustaja, aga ma arvan, et temast saab igati väärikas linnapea. Ma ei oska hinnata, kuidas see mõjutab eesti rahvusest Tallinna elanikke, aga samas kui Riiat võis aastaid juhtida Nils Ušakov, miks siis Tallinnat ei võiks juhtida Mihhail Kõlvart," rääkis Juhan Kivirähk.

Kivirähki isiklik suhtumine Kõlvartisse on igatahes positiivne. Sotsioloogi hinnangul on linnapeade puhul hea, kui väga palju poliitikat ei aeta, vaid tegeldakse linna asjadega.

Kõlvart presidendile: Eestis kasvab tolerantsus vaenu õhutamise suhtes>>

"Kui õnnestub näidata, et ei tegeleta politikaanlusega, vaid linna probleemidega, siis peaks kõik korras olema," sõnas Kivirähk.

Tema sõnul on hea ka see, kui pealinnas ja Toompeal on võimul sama erakond ehk koalitsioon.

"Need ajad, kui oli vastasseis linnavalitsuse ja vabariigi valitsuse vahel, kindlasti Tallinna arengule kasuks ei tulnud," analüüsis Kivirähk.

Mihhail Kõlvart
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sotsioloog soovis Kõlvartile edu ning ka seda, et mees jääks iseendaks.

2017. aasta sügisest Linnavolikogu esimehena töötanud Mihhail Kõlvart oli aastatel 2011-2017 Tallinna abilinnapea, kureerides hariduse-, kultuuri-, spordi, noorsootöö- ja integratsioonivaldkondade tegevust.

Mihhail Kõlvart on Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige.

Mihhail Kõlvart asub linnapea ametikohale reedest, 12. aprillist.

Tallinna eelmine linnapea Taavi Aas siirdus Riigikokku.

Tagid:
Mihhail Kõlvart, linnapea, Tallinn

Peamised teemad