08:07 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti keelas purjelaeva "Sedov" sisenemise territoriaalvetesse (8)
18821

Venemaa ja Eesti riigijuhtide Moskva kohtumise põhjused ja tagajärjed olid peamine teema Tallinn-Moskva videosillal, kus Tallinna poolelt osalesid Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, tuntud Eesti poliitikategelane Edgar Savisaar ja politoloog Eduard Tinn.

TALLINN, 12. aprill - Sputnik, Svetlana Burceva. Venemaa poliitilise köögi eksperdid - senaator Igor Morozov ja Moskva riikliku ülikooli professor, poliitik Andrei Manoilo arutasid Tallinnaga Venemaa ja Eesti riigijuhtide Moskvas kohtumise põhjuseid ja tagajärgi.

Reedel, 12. aprillil kell 11.00 algas Sputnik Eesti pressikeskuses Tallinn-Moskva videosild, kus koos Venemaa erakorralise ja täievolilise suursaadikuga Eestis Aleksandr Petroviga olid Eesti iseseisvuse taastamise esimestel aastatel riiki juhtinud poliitik Edgar Savisaar ja filosoofiadoktor ja politoloog Eduard Tinn.

Эдгар Сависаар, Александр Петров и Эдуард Тинн в пресс-центре Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Videosild Tallinn-Moskva

Moskvas asuva Sputniku pressikeskuses avaldati lootust, et Sputnik Eesti ajakirjanikud saavad lõpuks akrediteeringu Eestis ja võib-olla külastab Kersti Kaljulaid Sputnik Eesti pressikeskust ning veenab teisi Eesti ajakirjanikke ja poliitikuid, et "see ei olegi hirmus".

President Kaljulaidi visiit Moskvasse >>

Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Igor Morozov avaldas kahetsust, et ei pääsenudki Tallinna. "Kui ma kuulsin, et Eesti president tuleb Moskvasse, olin väga õnnelik. Oleme ju naabrid. Naaberriikide presidendid kohtuvad ja arutavad omavahel mõlemapoolselt huvipakkuvaid küsimusi," ütles ta.

Сенатор Игорь Морозов
© Sputnik / Dmitry Dubinsky
Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Igor Morozov

Morozovi arvates astub Kaljulaid väga tõsise sammu, kasutades võimalust ilma vahendajateta arutada mistahes seisukohti, eriti julgeolekualaseid.

Ta usub, et Vene ohu fantoomi on loonud Lääne meedia ja kinokunst, kus Venemaad esitletakse ohuna Euroopale ja läänemaailmale, samal ajal kui Venemaal on käimas hoopis tohutu kultuuriline ja tööstuslik ülesehitustöö ning Venemaa on taastamas lennundusriigi mainet.

"Me arendame aktiivselt oma regioone ja see kõik toimub demokraatlike institutsioonide arengu taustal. Ja mis kõige tähtsam, sõnavabaduse tingimustes. Oleme akrediteerinud kõik Venemaale tulnud meediaväljaanded, nad on esindatud kõikjal, foorumitel, Riigiduumas, välisministeeriumis. See on meie jaoks absoluutne norm," ütles ta.

"Kuid me teame, et meie ajakirjanikel on suuri probleeme, sealhulgas Eestis. Ja me ei saa sellest aru, kui me räägime demokraatia arendamisest ja oleme pühendunud inimõiguste hartale. Seetõttu usun, et Eesti Vabariigi presidendi saabumine aitab meie ajakirjanikel esitada küsimusi poliitikutele ja olla akrediteeritud Eestis," ütles Igor Morozov.

Politoloog Andrei Manoilo ütles omakorda, et Eesti president Kersti Kaljulaid sai võimaluse minna ajalukku riigipeana, kes sooritas läbimurde ja ületas Eesti ja Venemaa vahelise blokaadi.

Политолог Андрей Манойло
Фото из личного архива А. Манойло
Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Igor Morozov

ütles, et dialoog on alati parem kui monoloog, mistõttu on kahe presidendi kohtumine Eesti rahvale sama tähtis kui venelastele.

"Ma toon vaid ühe näite - Arktika. Just äsja lõppes Peterburis suur Arktika foorum. Me kõik teame, milline oli Eesti roll Antarktika uurimisel, mille avastaja Fabian (Faddei) Bellingshausen on sündinud Eestis Saaremaal. Paljud Eestist pärit meremehed on Venemaa jaoks palju ära teinud. Kui korraldatakse järgmine Arktika foorum, miks mitte teha see Eesti rollist Arktika uurimisel? See on vaid üks näide. Ja selliseid näiteid on palju," ütles ta.

Эстонский политический деятель Эдгар Сависаар
© Sputnik / Вадим Анцупов
Poliitikateadlane Edgar Savisaar

Savisaare sõnul on ka väljaspool julgeolekut palju küsimusi, millest Eesti ja Venemaa presidendid võiksid omavahel rääkida. Ta rõhutas eriti, et parklaeva "Sedov" Tallinnasse tuleku ärakeelamist võiks Kaljulaidi kohtumisel Putiniga Moskvas samuti arutada.

Эдуард Тинн
© Sputnik / Вадим Анцупов
Politoloog Eduard Tinn

Eesti politoloog Eduard Tinn ütles selle kohta, et Eesti välisministeeriumi otsus keelata "Sedovi" visiit Tallinnasse on "noahoop selga Eesti presidendile enne tema Moskva visiiti". "Kahjuks on väikesed riigid mõnikord nii agressiivsed, et ajavad suurvõimud omavahel peadpidi kokku," märkis ta.

Videosilla ülevaade täismahus venekeelses versioonis.

Juht, peaminister ja linnapea

1988. aastal asutas Edgar Savisaar vabariigi kõige rahvarohkema ühiskondliku liikumise – Eestimaa Rahvarinde, millest hiljem moodustus Keskerakond, ja oli selle juhiks.

Ta juhtis taassündinud Eesti Vabariigi esimest valitsust (1990–1992) ja oli ministriks mitmes järgmises valitsuses. Savisaare poliitilise karjääri finaaliks sai Tallinna linnapea ametikoht.

Savisaare protsess >>

Savisaare isiklikul kaasabil said tallinlased tasuta sõidu ühistranspordis ning Eesti pealinna suurima venekeelse linnaosa õigeusklik kogukond sai omaenese kiriku.

Just tema ametiajal sõlmisid keskerakondlased lepingu Venemaa valitsusparteiga Ühtne Venemaa, mida isegi pärast Savisaare erakonnajuhi ametist lahkumist tühistatud ei ole.

Teema:
Eesti keelas purjelaeva "Sedov" sisenemise territoriaalvetesse (8)

Samal teemal

Eesti keelas purjelaeva "Sedov" sisenemise territoriaalvetesse
President Kaljulaidi visiit Moskvasse

Peamised teemad