02:26 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
Kapo aastaraamat 2019 (5)
13110

Venemaa diplomaadid kommenteerisid kaitsepolitsei (KAPO) aastaraamatu Venemaale pühendatud osi.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Venemaa suursaatkonna sõnul ei suuda Eesti vastuluure Venemaa-vastased "hirmulood" mõjutada inimestevaheliste kontaktide kasvu ega naaberriikide kaubandus- ja kultuurisidemeid.

KAPO suunis presidendile või tegevuse kasulikkuse indeks

KAPO aastaraamatu 2018 kommentaaris märkisid Venemaa diplomaadid, et nagu eelmistel aastatel, on ka seekord enamus aastaraamatust pühendatud Venemaast lähtuvatele ohtudele.

"Me näeme taas püüdu hirmutada Eesti elanikkonda, kellele sisendatakse idanaabri — "vaenulikkust", majanduslike, hariduslike ja inimestevaheliste kontaktide ohtlikkust meie riikide ja rahvaste vahel," teatatakse Venemaa saatkonnast.

"Mis see on? Meeleheitlik häiresignaal, mis langeb ajaliselt kokku Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi eesseisva visiidiga Venemaale või rutiinne katse veenda neid, kes selle eriteenistuse tõhususes kahtlevad?" küsivad Venemaa diplomaadid.

Suursaadik Petrov: Eestis helisevad kellad igal Venemaa mainimisel >> 

Venemaa saatkonna sõnul meenutavad KAPO aastaraamatu mõned lõigud Vladimir Võssotski kunagi populaarset satiirilist laulu sellest, kuidas juhendati tootmiseesrindlast enne tema "Poola linna Budapesti" minekut.

"Siit ka küsimus - kas aastaraamatu autorid pole äkki minevikku kinni jäänud?" öeldakse Venemaa saatkonna kommentaaris.

Vene diplomaadid Eestis usuvad, et mainitud "hirmujutt" ei suuda vaatamata kõikidele sanktsioonidele ja keeldudele mõjutada mõlema riigi elanike vaheliste kontaktide kasvu, kaubavahetuse mahtu, kultuurilisi sidemeid ega paljut muud, mis toimub mõlema poole hüvanguks. 

Tavapärane hirmulugude komplekt: spioonid ja propaganda

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et KAPO aastaraamat 2018 sõna otseses mõttes kubiseb sõnadest "Venemaa" ja "Kreml".

Erilist tähelepanu pööratakse RIA Rossija Segodnja ja Sputnik Eesti poolt levitatavale "Kremli propagandale", samuti Venemaa saatkonna koostööle Eestis tegutsevate vene rahvusorganisatsioonidega: Eesti vene rahvuskaaslaste koordinatsiooninõukogu ja Puškini Instituudiga.

KAPO mainib ka Venemaa 5. kanali ja Venemaa Riiklikku Televisiooni- ja Raadioringhäälingu ajakirjanikke, kes kavatsesid Eestis väidetavalt salvestada Eesti-vastaseid "propagandamaterjale", omamata selleks Eestis tööluba. Eraldi mainitakse Eesti kirjastajat Aleksandr Kornilovit internetiportaali Baltnews kontekstis, millega tal ei ole juba peaaegu aasta mingit pistmist.

Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine >> 

Mitu lehekülge aastaraamatust on pühendatud "Vene spioonidele" - Eesti kodanikele ja elanikele, kes on süüdi mõistetud koostöö eest Venemaa eriteenistustega, samuti küberspionaažis.

Nii mainitakse taas kõmulist lugu Deniss Metsavase ja tema isast Pjotr Volini vahistamisest. Lisaks räägitakse Tartu Maakohtu poolt Venemaa Föderaalse julgeolekuteenistusega (FSB) suhtlemise eest kolmeks ja pooleks aastaks vanglasse mõistetud Dmitri Kozlovist ja Jevgeni Slavinist, kes mõisteti kaheksaks kuuks vanglasse koostöö eest Venemaa sõjaväeluure GRU-ga. 

Salakavalad tudengitest agendid

KAPO sõnul tegeleb Venemaa "pidevalt Eesti nõrgestamisega" humanitaarprogrammide kaudu ja Eesti noorte värbamisega õpingute ajal.

"Meie idanaaber Venemaa tegeleb nõrgestustegevusega nii otseselt kui ka kaudselt," kirjutab aastaraamatu sissejuhatuses KAPO peadirektor Arnold Sinisalu.

Tema sõnul püüab Kreml oma mõju avaldada humanitaarprogrammide ning paljude Venemaal ja välismaal toimuvate konverentside, samuti sihtürituste kaudu.

Viimaste hulgas nimetatakse Vjatka Riikliku Ülikooli (asub Kirovis) noorte dessanti, mis 2018. aasta sügisel korrastas Saaremaal nõukogude sõdurite mälestusmärki.

KAPOs ollakse kindlad, et Eesti noored, kellele on antud võimalus saada tasuta haridus Venemaa kõrgkoolides, valmistuvad värbamiseks oma idanaabri kasuks.

Teema:
Kapo aastaraamat 2019 (5)

Samal teemal

Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine
Kapo aastaraamat 2019
Tagid:
Arnold Sinisalu, Aleksandr Petrov, poliitika, Venemaa suursaatkond, aastaraamat, KaPo, Venemaa, Eesti

Peamised teemad