23:45 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
25330

Eesti võib mitmetes küsimustes ise rohkem algatust ilmutada ja mitmeid põhiprobleeme otse Venemaaga lahendada.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi kohtumisel tõstatati erinevaid teemasid. Milliseid põhiprobleeme saaks Eesti lahendada otse Venemaaga, rääkis portaalile Sputnik Eesti politoloog Eduard Tinn. 

Vene riigipea Vladimir Putini ja Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi kohtusid Moskvas.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Eesti positsioon ei ole Eduard Tinni arvates kõige rõõmustavam, sest tuleb pidevalt jälgida, mida Euroopa Liidus tehakse. Ekspert on kindel, et Eesti võib mitmetes küsimustes ise rohkem algatust ilmutada. Näiteks sisendab optimismi Kersti Kaljulaid'i avaldus, et "majandusel on võime poliitikute otsustega kohaneda", seega peaks olema võimalik seda positiivselt suunata.

Tinn usub, et muutused majandusvaldkonnas on väga olulised, kuna normaalsed majandussuhted Venemaaga vastavad Eesti rahvuslikele huvidele. Ei juhtu midagi hullu, kui Eesti on majandusküsimustes iseseisvam ja julgem.

Kaljulaid räägib Putiniga eesti keeles >>

Majandussuhete normaliseerimiseks on olulised ka Eesti-Vene transiit ning Venemaa ja Eesti transpordiettevõtete koostöö. "Konstruktiivset kahepoolset koostööd on palju lihtsam üles ehitada majanduses kui poliitilises sfääris, kus Eesti käed on seotud. Sanktsioonid ei ole kehtestatud kõigele, ka sanktsioonide tingimustes saab äri ajada. Seda probleemi tuleb vaid hoolikalt uurida, leidlikkust ilmutada ja teha seda, mis on kasulik meile, Eesti Vabariigile," ütles Eduard Tinn.

Üks rubla aastas — Eesti Moskva suursaatkonna renditasu >>

Politoloog lisas, et majanduses on palju laokile jäänud ja majandussuhete taastamine või nullist alustamine on erakordselt raske. Mitmed Eesti poliitikud on öelnud, et "Venemaaga pole mõtet äri ajada, sealne ärikultuur on üsna mäda ja äritegemisse suhtutakse seal teistmoodi, mitte nii nagu Euroopa Liidus".

"Selline vingumine ja pessimism ei too midagi head aga ma kordan, et majandus on just see valdkond, kus me ise suudame paljusid küsimusi lahendada."

Läänemeri on meile kõigile ühine

Tinnile meeldis, et käsitleti ka ökoloogiat. See on veel üks valdkond, kus Eesti ja Venemaa saaksid oma jõud ühendada ja otsuseid ühiselt langetada ning see on kõikide Läänemere-äärsete riikide päevakorras.

Kui Nõukogude ajal ei pööratud keskkonnaküsimustele nii suurt tähelepanu, siis praegune Venemaa ja Skandinaavia riigid on selles valdkonnas üsna aktiivsed.

Kommenteerides Kaljulaidi fraasi, et pooltele pakuks huvi ka globaalsete geopoliitiliste küsimuste arutamine, ütles Tinn, et need küsimused ei peaks olema Eestile esmatähtsad: "Me peame lahendama konkreetseid küsimusi, mis puudutavad meie naaberriiki Venemaad ja meid. Kui midagi hakkab muutuma Euroopa Liidu ja Venemaa ühistes valdkondades, siis muutub see Brüsselis ja Moskvas. Tallinn ei mängi siin ilmselgelt esimest viiulit."

Riigipeade kohtumise eel: mida ootavad Moskva ja Tallinn >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 18. aprillil kohtus Venemaa president Vladimir Putin Kremlis oma Eesti kolleegi Kersti Kaljulaidiga. Venemaa ja Eesti presidendid tunnistasid, et aeg oleks taasalustada dialoogi kõige kõrgemal tasemel.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)

Samal teemal

Mitte enam sinine: miks Eesti saatkond üle värviti
Tagid:
Kersti Kaljulaid, Vladimir Putin, presidendid, tippkohtumine, Venemaa, Eesti

Peamised teemad