00:28 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Eesti uudised
lühendatud link
8440

Eesti pealinnas saab tasuta vaadata Gruusia filmidünastia tuntud esindaja Levan Gabriadze animafilmi.

ТАLLINN, 19. aprill — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Režissöör Levan Gabriadze Venemaal valminud animafilm "Ema, kas sa tead, kus ma olin?" esilinastub Eestis reedel, 19. aprillil kinos Artis. 

Venemaa aastavahetuskomöödiate "Jõulupuud 2" ja "Jõulupuud 3" režissöör pakub kinolinal kaasahaarava loo oma isa Rezo Gabriadze – hiljuti surnud režissöör Giorgi Danelia kultusfilmide stsenaristi – lapsepõlvemälestustest. 

Постер мультфильма «Знаешь, мама, где я был?»
Multifilmi "Ema, kas sa tead, kus ma olin?" poster

Venemaa kinodes toimub selle filmi esilinastus veidi hiljem – tänavu 26. aprillil, kuid Levan (Leo) Gabriadze teost on juba väga kõrgelt hinnatud: "Ema, kas sa tead, kus ma olin?" on pärjatud Vene kinoakadeemia Nika auhinnaga parima täispika animafilmi kategoorias.

Linateoses näitab Leo Gabriadze oma isa – tuntud nõukogude ja Gruusia stsenaristi (kes kirjutas stsenaariumid filmirežissöör Giorgi Danelia parimatele teostele alates "Mimonost" kuni "Kin-dza-dza" ja "Passini"), kunstniku, kujuri, Tbilisi nukuteatri rajaja Revaz (Rezo) Gabriadze lapsepõlvemälestusi. 

Revaz Gabriadze enese loodud ainulaadsete juttude ja joonistuste najal pajatatakse vaatajale sellest, kuidas noor Rezo Lenini ja Staliniga sõbrustas, millest konnaga lobises, kuidas rotiga teadust pures, millega abistas Kutaisi kuritegelikku autoriteeti ja kuidas Hitlerist jagu sai.

Tallinna esilinastus Jaapani animatsioonifestivali raames

Tallinnas näidatakse Venemaa gruusia aktsendiga multifilmi iga-aastase, järjekorras juba 13. jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestivali JAFF raames.

Filmivalik otsustati tänavusel festivalil mitte ainult Jaapani omadest. Filmiprogrammi otsustati lülitada ka teiste riikide animatööstuse viimaste aastate parimad palad.

Näiteks 2019. aastal Oscari pälvinud ameeriklaste animafilm "Ämblikmees: Uus universum" ja Poola, Suurbritannia, USA, Šveitsi ja Hollandi ühistööna valminud käsitsi maalitud "Armastusega, Vincent" (van Goghi elust ja loomingust – toim.). 

Ja ka "Ema, kas sa tead, kus ma olin?"

"Veel elus-tervises Rezo Gabriadze, aga ka hiljuti siitilmast lahkunud Giorgi Danelia on tunnustatud meistrid, väsimatud leiutajad ja trikimeistrid, kes kuuluvad mitte ainult nõukogude ja Gruusia, vaid ka maailma filmikunsti kullafondi," ütles Sputnik Eestile üls festivali JAFF korraldajaid, režissöör ja produtsent Tatjana Mühlbayer. 

Продюсер и режиссер Татьяна Мюльбайер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Produtsent ja režissöör Tatjana Mühlbayer

Filmis "Ema, kas sa tead, kus ma olin?" kasutatud joonistustes on Tatjana Mühlbayeri sõnul kerge ära tunda tegelasi filmist "Kin-dza-dza" (mille stsenaariumi autoriks oli Rezo Gabriadze ja kus mängis Leo Gabriadze). 

"Ema, kas sa tead, kus ma olin?" on autorifilm ja teatud mõttes perekonnalugu, kuid läheb samal ajal Venemaa filmilevisse ja väärib Eestis näitamist. Mitte sellepärast, et me joome Gruusia veini ja sööme Gruusia roogi.

Me armastasime ja seniajani armastame Gruusiat, sest filmikunst on teda meile väga eredalt näidanud. "Ema, kas sa tead, kus ma olin?" on omamoodi nostalgia ning Danelia loomingu austajad leiavad selles filmis palju tuttavlikke jooni," lisas Mühlbayer.

Tagid:
filmirežissöör, filmifestival, filmitootmine, filmiprogramm, filmitööstus, filmipäevad, filmikunst, filmimine

Peamised teemad