09:37 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
9010

Riigikogu reitingutega võrreldes hakkavad silma suured erinevused - Euroopa valimised on oluliselt enam isikute kui erakondade jõuprooviks.

TALLINN, 22. aprill — Sputnik. Sotsiaaldemokraatliku partei kandidaatide summaarne toetus annab kokku 15,5 protsenti, samas kui SDE üldreiting moodustab viimastel andmetel 11 protsenti.

Kantar Emori läbi viidud uuringust selgub, et kõige populaarsem on hetkel on sotsiaaldemokraatide nimekirjas kandideeriv Marina Kaljurand, poolt hääletaks 12,5 protsenti küsitletutest, vahendas Pealinn BNSi.

Kantar Emori turundusstrateegiate juht Aivar Voog tõdes samuti, et selles uuringus hakkavad riigikogu reitingutega võrreldes silma suured erinevused, mis vihjab sellele, et Euroopa valimised on oluliselt enam isikute kui erakonna valimised.

"Ka kandidaadi positsioon erakonna nimekirjas ei mängi nii suurt rolli kui riigikogu valimistel, seega võib tagapool asuv isik saada palju enam hääli kui nimekirja teine või kolmas. Olulisem on inimese enda sobivus Eesti esindamiseks Euroopa Parlamendis," ütles ta.

Valimised on möödas. Elagu valimised! >>

Sotside euronimekirja tugeva positsiooni taga on Voogi sõnul just põhiliselt Kaljurannale antavad hääled, teiste erakonna kandidaatide osakaal selles on marginaalne. "Esiviisikust on erakondadeülesed kandidaadid Marina Kaljurand ja Raimond Kaljulaid, keda toetavad eri parteide valijad," nentis Voog. "SDE toetajaid on Kaljuranna potentsiaalsete valijate seas alla 50 protsendi. Võrdluseks – Andrus Ansipit, Yana Toomi ja Urmas Paeti valiksid põhiliselt vaid nende endi erakonna toetajad."

Kellakeeramine
© Sputnik / Константин Чалабов

Tervikuna saab kõige rohkem toetust siiski Reformierakonna europarlamendi valimiste nimekiri. Seda toetaks 23 protsenti küsitletuist, kusjuures nende hulgas, kes plaanivad kindlasti Euroopa Parlamendi valimistel hääletama minna, on oravate nimekirja toetus 27,5 protsenti. Siinkohal tasub aga meeles pidada, et tavapärane erakondade toetusuuring näitas sel kuul Reformierakonna toetuseks 32 protsenti. Seega jääb Reformierakonna reiting europarlamendi valimiste kontekstis oma toetuspotentsiaalile oluliselt alla.

Oravate populaarseim kandidaat on oodatult esinumber Andrus Ansip 11 protsendi suuruse toetusega. Urmas Paeti toetab 7,7 protsenti vastanuist, kuid hinnatud kandidaatide esikümnesse ei mahu Reformierakonna teine number, endine peaminister Taavi Rõivas.

Europarlamendi valimisteks esitasid dokumendid üheksa erakonda ja seitse üksikkandidaati >>

Küll aga on suure toetusega äsja Keskerakonnast välja astunud ning üksikkandidaadina europarlamenti pürgiv Raimond Kaljulaid. Teda on valmis toetama 10 protsenti küsitletutest, kusjuures muukeelsete valijate seas kogub ta praegu 18,4-protsendilise toetuse.

Europarlamendi valimised: kesk- ja reformierakondlased saavad kohti juurde, Isamaa kaotab >>

Tema endise koduerakonna Keskerakonna nimekirja kandidaadid kokku said toetuseks 18 protsenti ning nende populaarseim kandidaat on mõistagi praegune Euroopa parlamendi saadik Yana Toom 10-protsendilise toetusega. Muust rahvusest valijate hulgast kavatseb Toomi valida 41 protsenti küsitlusele vastanuist.

Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Keskerakond on üks väheseid erakondi, kelle toetus europarlamendi valimiste kontekstis on samas suurusjärgus nagu ka tavapärane toetusreiting (aprillis 17 protsenti).

Ka Isamaa europarlamendi kandidaatide toetus kokku jääb samasse suurusjärku erakonna üldise reitinguga, mis oli sel kuul üheksa protsenti.

Oluliselt jääb oma tavalisele reitingule alla EKRE. Aprillis toetas neid 15 protsenti valijaist, europarlamendi valimistel on EKRE nimekirja valmis toetama vaid 11 protsenti küsitletutest.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Europarlamendi valimised - 2019
Viimane korin: Euroopa Parlament "sülitas" Venemaa peale
Tagid:
Marina Kaljurand, Euroopa Parlament, parlamendivalimised, europarlamentäär, Europarlament

Peamised teemad