14:04 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0904
  • RUB77.9139
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
68 0 0

President Kersti Kaljulaid teatas teisipäevasel pressikonverentsil, et vaatamata kahtlustele, mis tal enne ministrikandidaatidega kohtumist mõne kandidaadi suhtes oli, teab ta nüüd, et nendel kahtlustel polnud alust ning ta kinnitab kolmapäeval, 24. aprillil uue vabariigi valitsuse koosseisu ametisse.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Kaljulaid kohtus kuue ministrikandidaadiga — Mart Järviku, Rene Koka, Marti Kuusiku ja Mart Helmega EKREst ning Riina Solmani ja Urmas Reinsaluga Isamaast, edastas ERR.

Kaljulaidi sõnul tahtis ta kohtuda nende ministrikandidaatidega, kelle seisukohtadega oma vastutusvaldkonnas polnud ta kursis või kelle väljaütlemised meedias olid tekitanud arusaamatust.

President rääkis Helme isikust ja sobivusest ministriametisse>>

Kaljulaidi sõnul mõistab ta muret ja hirme, mis on ühiskonnas ka peale seda, kui tema on veendunud ministrikandidaatide sobivuses.

"Asudes ametisse, ei ole nad täna oma valijate esindajad, nad seisavad kogu Eesti eest. Sellepärast oleme kokku leppinud, et enne kui ma kinnitan valitsuse ametisse, astume koos kolme valitsuses oleva erakonna esimehega vastu ajakirjanikele ning vastame nende küsimustele," kinnitas Kaljulaid.

Jüri Ratase juhitav Keskerakond ning Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa juba 8. aprillil võimuleppe. Kolme erakonna volikogud kiitsid heaks ka ministrikandidaadid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigis valitsev Keskerakond pälvis parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%).

Reformierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".

Kuid Jüri Ratas ei võtnud pakkumist vastu.

EKRE reiting on pärast valimisi langenud>>

Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond avaldasid valitsuse moodustamise aluste dokumendi, mis kirjeldab põhimõtteid, mille järgi Kaja Kallase juhitud valitsus tegutsema hakkaks. Kuid kavandav koalitsioon ei saanud Riigikogult piisavalt toetushääli valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

President Kaljulaid kirjutas 16. aprillil alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Riigikogu andis peaministrikandidaat Jüri Ratasele volitused valitsuse moodustamiseks. Volituste andmist toetas 55 saadikut ja vastu oli 44 saadikut.

Tallinnas ja Tartus toimusid loodava võimuliidu vastaste meeleavaldused>>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist.

Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Mart Helme, Jüri Ratas, valitsus, Isamaa, EKRE, Keskerakond, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad