15:38 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
8310

President Kersti Kaljulaid nimetas kolmapäeval, 24. aprillil Kadriorus ametisse Jüri Ratase uue valitsuse.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. President Kersti Kaljulaid tegi enne uue valitsuse ametisse nimetamist avalduse, kus kutsus üles andma uuele valitsusel 100 vihavaba päeva ja avaldas lootust, et peale seda saabki poliitikas vihavabalt jätkata, edastas ERR.

President tänas kolme koalitsioonierakonna esimeest, kes samuti tegid avaliku pöördumise, et nad aitasid oma sõnadega inimestes tekkinud hirme vähendada.

EKRE esimees Mart Helme ütles enne valitsuse ametisse kinnitamist tehtud avalduses, et ametisse astuv valitsuse eesmärgiks on stampide murdmine riigieelarve strateegias ning Eesti poliitikas.

Helme lubas, et nelja aasta pärast on Eesti muutunud oluliselt paremaks ja demokraatlikumaks.

Selle garantiiks on tema sõnul rahvaalgatuse ja rahvahääletuse protseduur, mis ei jõua küll nelja aastaga loogilise lõpuni, aga peaks seejärel andma 1,3 miljonile inimesele hääle sekkuda poliitika ja Eesti elu kujundamisse.

Helme sõnul on teine oluline punkt murrang riigi regionaalpoliitikas, millega lõpetatakse elanike valgumine Tallinnasse ja Harjumaale.

"Loome eeldused selleks, et oleks mõtestatud inimtegevus ja lisandväärtust tootev majandus ka Lõuna-Eestis, saartel ja Ida-Virumaal," lausus Helme, kelle sõnul on need kolm kriisipiirkonnad, kust rahvast on kõige rohkem lahkunud.

Avalduse tegemise järel allkirjastas president Kaljulaid protokolli, millega kinnitas peaministrikandidaadi Jüri Ratase esitatud valitsuse ametisse.

Uue valitsuse ministrid: peaminister Jüri Ratas, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, majandus- ja taristuminister Taavi Aas, regionaalminister Jaak Aab, sotsiaalminister Tanel Kiik (kõik Keskerakonnast), kaitseminister Jüri Luik, justiitsminister Raivo Aeg, välisminister Urmas Reinsalu, rahvastikuminister Riina Solman ja kultuuriminister Tõnis Lukas (kõik Isamaa), siseminister Mart Helme, rahandusminister Martin Helme, keskkonnaminister Rene Kokk, maaeluminister Mart Järvik ning väliskaubandus- ja IT-minister Marti Kuusik (kõik EKRE).

Ilmselt annavad Ratase ministrid riigikogu ees ametivande 29. aprillil ja uus valitsus asub siis ametisse.

Jüri Ratase juhitav Keskerakond ning Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa kinnitasid juba 8. aprillil võimuleppe. Kolme erakonna volikogud kiitsid heaks ka ministrikandidaadid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigis valitsev Keskerakond pälvis parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%).
Reformierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".

Kuid Jüri Ratas ei võtnud pakkumist vastu.

EKRE reiting on pärast valimisi langenud>>

Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond avaldasid valitsuse moodustamise aluste dokumendi, mis kirjeldab põhimõtteid, mille järgi Kaja Kallase juhitud valitsus tegutsema hakkaks. Kuid kavandav koalitsioon ei saanud Riigikogult piisavalt toetushääli valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

President Kaljulaid kirjutas 16. aprillil alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Riigikogu andis peaministrikandidaat Jüri Ratasele volitused valitsuse moodustamiseks. Volituste andmist toetas 55 saadikut ja vastu oli 44 saadikut.

Tallinnas ja Tartus toimusid loodava võimuliidu vastaste meeleavaldused>>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist.

Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Jüri Ratas, Kersti Kaljulaid, valitsus

Peamised teemad