09:18 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Eesti uudised
lühendatud link
173 0 0

Eesti ja vene lauljad astuvad üles Tallinnas ja Tartus Georg Otsa mälestuseks Peterburi sümfooniaorkestri saatel.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. Kuulsa eesti laulja George Otsa auks toimuvail Eesti ja Venemaa, sealhulgas Rahvusooperi Estonia solistide kontsertidel teeb kaasa ka Põhja-Palmyra sümfooniaorkester.

Korraldajate sõnul toimub Otsa esimene mälestuskontsert kolmapäeval, 24. aprillil Tartus Vanemuise teatris ja 28. aprillil Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Kontserti plaanib kuulama tulla ka Georg Otsa lesk Ilona Ots.

Выступление Г.Отса
© Sputnik / В. Вахи
Georg Otsa esinemine

Peterburilased austavad kaasmaalase mälestust

Mälestust suurest eesti lauljast pühitsevad oma kunstiga Eesti Rahvusooperi solist bariton Rauno Elp, kes pälvis 2016. aastal Georg Otsa teatripreemia, ja Venemaa bariton, kasaka- ja rahvalaulude esitaja Sergei Zõkov, kes on võitnud Grand Prix' nii Moskva kui Peterburi romansikonkursil.

Georg Otsa auks toimuvatel kontsertidel esineb ka vene klassikalise laulukooli üks parimaid esindajaid Eestis sopran Elena Kolomiytseva, kes on ühtlasi Itaalias, Austrias ja Ukrainas toimunud rahvusvaheliste võistluste laureaat, ning rahvusooperi Estonia andekas noor tenor Mehis Tiits, kelle repertuaaris on rohkesti rolle nõnda tuntud ooperites nagu "Cyrano de Bergerac", "La Traviata" ja "Figaro pulm".

Участники концерта в честь эстонского певца Георга Отс
© Фото : предоставлено организаторами концерта
Venemaa muusikud ja lauljad esinevad Eestis Georg Otsa auks

Georg Otsa mälestuskontsertide saatepartiid tagab Peterburi Kubernberi Sümfooniaorkester peadirigent Venemaa Föderatsiooni rahvakunstniku Maksim Aleksejevi juhatusel, kelle isa Nikolai Aleksejev juba üle kahe aastakümne teeb koostööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga töötanud juba rohkem kui kakskümmend aastat.

Kontserdil esitatakse heliteoseid eesti, vene ja itaalia keeles. Konferansjeena juhib kontserti nii eesti kui vene keeles tuntud näitleja Edward Toman. Kontserdi ettevalmistustes lõi aktiivselt kaasa ning pakkus välja hulga noote rahvusooperi Estonia juhatuse esimees Arne Mikk.

Режиссер Арне Микк
© Sputnik / Кирилл Каллиников
Estonia juhatuse esimees Arne Mikk

Vene kunstnike aktiivne osalus Georg Otsa mälestuskontsertidel on igati põhjendatud. On ju suur eesti laulja sündinud Venemaal Petrogradis ja tema võimasanne puhkes õitsele Nõukogude Liidu avarustes, tuues Otsale ülemaailmse kuulsuse.

"Mister Ots" Saaremaal

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kuulus lavastaja Venemaalt Dmitri Bertman lavastab Saaremaa ooperifestivalil muusikalise etenduse "Mister Georg Ots".

Selle lavastuse eripära seisneb selles, et tegemist on "etendusega ilma peaosaliseta": Georg Ots on küll laval, kuid ainult teiste tegelaste pajatustes ja temaga seotud muusikas.

Режиссер  Дмитрий Бертман
© Sputnik / Владимир Барсегян
Lavastaja Dmitri Bertman

Esietendus on kavas tänavu 24. juulil, seejärel etendub ooper sügisel Moskva publikule, millele järgnevad külalisetendused üle Venemaa, Valgevenes, Ukrainas, Soomes ja Baltimaades. Projekt on pühendatud suure laulja 100. sünniaastapäevale.

Mitmekülgne talent

Georg Ots sündis 21. märtsil 1920. aastal Petrogradis, peagi kolis tema perekond Eestisse. 1939. aastal sai Otsast Eesti meister ujumises 1500 meetri maratondistantsil ning 1940. aastal vabastiilis 4x200 meetri teateujumises. Ta lõpetas Eestis Tondi sõjakooli ja pärast Eesti astumist NSV Liidu koosseisu astus õppima arhitektuuri.

Ratas: Georg Otsa 100. sünniaastapäev on sümboolse tähendusega >>

Suure Isamaasõja puhkedes mobiliseeriti Otsi Punaarmeesse. Balti laevastiku evakueerimisel Tallinnast Kroonlinna sai laev, millel ta viibis, sakslaste pommitabamuse ja uppus, kuid mööduv miinitraaler päästis Otsa.

1942. aasta jaanuari lõpul määrati ta pärast täiendkoolitust tankitõrjeroodu ülemaks. 1944. aastal saadeti oma artistiannet ilmutanud Ots laulukoori ning juba 1945. aastal sai temast ooperi- ja balletiteatri Estonia solist.

1951. aastal lõpetas Ots Tallinna Konservatooriumi. Tema repertuaari kuulus üle viiesaja laulu kahekümnes keeles, oma lavategevuse kolmekümne aasta jooksul kehastas ta üle seitsekümne rolli.

Otsal diagnoositi ajuvähk, ta tegi läbi 8 operatsiooni ja silma amputeerimise, kuid jätkas tööd sisuliselt elu lõpuni.

Ta suri 5. septembril 1975 Tallinnas, kus ta maeti Metsakalmistule. Tänavu 21. märtsil oleks NSV Liidu rahvakunstnik Georg Ots saanud 99-aastaseks.

Samal teemal

"Estonia" direktor: Moskva gastrollideks tuli tellida terve lisarong
Noodid teel: pianist Tanel Joamets annab kontserte üle Venemaa
Tagid:
kultuur, Eesti, Venemaa, kontsert, Georg Ots

Peamised teemad