10:37 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
18010

Venemaa presidendi nõunik Juri Ušakov andis teada Vladimir Putini ja Eesti riigipea Kersti Kaljulaidi jutuajamise üksikasjadest, mis "ukse taha" jäänud ajakirjanike pilgu alt välja jäid.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Eesti poole käitumises on Moskva jaoks paljugi vastuvõetamatu, aga dialoog on siiski parem kui kõrgelma tasemel kontaktide puudumine, leiab Venemaa presidendi nõunik Juri Ušakov, vahendab RIA Novosti

Putini ja Kaljulaidi kohtumise pikkus oli üllatav
© Sputnik / Алексей Дружинин

Erimeelsused ei tohi suhtlust takistada

Ušakovi sõnul, mida vahendab RIA Novosti, osutus 18. aprillil Kremlis toimunud kohtumine "üsnagi kasulikuks".

Ta kinnitas ka infot selle kohta, et eesti president Kersti Kaljulaid kutsus Venemaa riigipea Vladimir Putini osalema 8. soome-ugri rahvaste kongressil 2020. aasta juunis Tartus.

"Meil on muidugi erimeelsusi, jäävad alles paljud probleemid, sealhulgas rahvusvahelistes suhetes, paljugu Eesti poole käitumises on meie jaoks vastuvõetamatu. Aga dialoog on siiski parem kui kõrgemal tasemel kontaktide puudumine," märkis Venemaa Föderatsiooni presidendi nõunik.

Nädala tähtsaim sündmus: Kersti Kaljulaidi ja Vladimir Putini kohtumine >>

Ušakov teatas, et Kersti Kaljulaid nõustus ka sellise küsimusepüstitusega, mille tulemusena leidis Kremlis aset siiras, asjalik ja konstruktiivne dialoog, mille käigus arutati olukorda Baltikumis ja Põhja-Euroopas.

"Puudutati konkreetseid küsimusi, eeskätt palusid eestlased meid toetada oma riigi kandidatuuri ÜRO Julgeolekunõukogu alaliste liikmete valimistel aastateks 2020–2021.

Президент РФ Владимир Путин и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время встречи
© Sputnik / Владимир Астапкович

Seda teenat arutati, aga loomulikult ei avalda me, nagu teisedki ÜRO Julgeolekunõukogu alalised liikmed, oma hääletamise motiive," lausus ta.

Putin ja Kaljulaid arutasid ka 2014. aastal allkirjastatud Venemaa ja Eesti piirilepingu ratifitseerimise küsimusi. "Loomulikult puudutati ka venekeelse elanikkonna olukorda. See on püsiv teema, see teeb meile muret, see on oluline," rõhutas Ušakov.

USA ja EL olid ette hoiatatud

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, kuidas Eesti president Kersti Kaljulaid osales 18. aprillil Eesti Vabriigi renoveeritud saatkonnahoone avamisel ja kohtus Kremlis Venemaa riigipea Vladimir Putiniga.

Kahe riigipea kõnelused kestsid kaks ja pool tundi. Seepeale ütles Kaljulaid, et arutas Putiniga Ukraina ja Gruusiaga seotud küsimusi lähtuvalt Euroopa Liidu seisukohtadest.

Ta nentis ka Venemaa riigipeale, et vaatamata kehtivatele seankstioonidele on valdkondi, kus saab arendada Venemaa ja Eesti vahelist majanduslikku koostööd.

Vladimir Putin ja Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Владимир Астапкович

Kaljulaidi sõnul olid Eesti liitlased ja partnerid tema Moskva-sõidust eelnevalt teavitatud.

"Veel enne visiidi algusr oli meil Kadriorus lõunasöök, kuhu olid kutsutud kõik EL-i saadikud, ja ma kõnelesin neile selle visiidi eesmärkidest. Niiviisi said kõik meie partnerid informeeritud," teatas ta.

"Märtsikuisel visiidil Washingtoni vestlesin ma USA presidendi riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga ja ütlesin, et toimub niisugune kohtumine. Nii et oli päris suur ring nõusolekuid," lisas Eesti riigipea.

Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)

Samal teemal

Kaljulaid Putinile: Meie kohtumine oleks pidanud juba ammu toimuma
Tagid:
koostöökohtumine, tippkohtumine, presidendid, Eesti, Venemaa, Kersti Kaljulaid, Vladimir Putin

Peamised teemad