19:12 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
6610

Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Peamiselt leitakse Eestist miinipildujamiine, käsigranaate ning mürske. Lisaks võib ette tulla ka muud lahingumoona või plahvatusohtlikku materjali: lennukipommid, maamiinid, sütikud, detonaatorid, lõhkeaine, pürotehnika, jne.

TALLINN, 29. apr — Sputnik. Eesti looduses leidub rohkesti endiselt ohtlikke sõjast jäänud lõhkekehi, mille leiust tuleb kohe teada anda numbril 112, teatab Päästeamet. Neli Eesti pommigruppi on valves 24/7 ning reageerivad igale sündmusele koheselt.

"Kevade saabumine viib inimesi taas rohkem loodusesse ning seetõttu paslik on meelde tuletada mõned lihtsad näpunäited, mida teha siis, kui leiate kahtlase eseme, mis võib osutuda lõhkekehaks," rääkis Päästeameti demineerimiskeskuse nõunik Arno Pugonen.

Tallinnas tuli päevavalgele üle paarikümne sõjaaegse lõhkekeha >>

"Sel kevadel oleme saanud juba 190 väljakutset ning leidnud ja hävitanud 426 sõja-aegset lõhkekeha. Mürske ja miine tuleb välja nii kaeve- kui ka koristustöödel metsast, põldudelt ja ka koduhoovidest," ütles Pugonen. 

Kevadel lähevad inimesed rohkem loodusesse – algavad põllutööd, aiatööd, nende tööde käigus leitakse sageli II maailmasõjast jäänud lõhkekehasid
© Sputnik / Евгений Одиноков

"Ka siis, kui te ei ole kindel, kas leitud ese on lõhkekeha või mitte, aga tundub kahtlane, tuleb helistada hädaabi numbrile 112. Selleks demineerijad ongi, et selgitada välja, kas tegu on lõhkekehaga ning kui on, siis see ka ohutult hävitada," selgitas Pugonen.

Arno Pugonen rõhutas, et lõhkekehad on ehitatud selleks, et tappa, vigastada või tekitada suuri purustusi, mistõttu tuleb olla ülimalt ettevaatlik. Kahtlast eset ei tohi liigutada ega kaasa võtta.

"Hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse. Helistage häirekeskuse numbril 112 ja täitke sealt saadud juhiseid," ütles Pugonen. 

Kui vähegi võimalik, võiks leidja jääda demineerijaid leiukoha juurde ootama, kui see pole võimalik, tuleb leiukoht üles märkida ja tähistada. Üks võimalus teha seda on nutitelefoni abil. Tänapäeva nutitelefonid võimaldavad võtta GPS-koordinaate, mida siis võikski teha ja edastada need häirekeskusele.

Miinitõrjeoperatsioonil Open Spirit on leitud 90 lõhkekeha >>

2018. aastal said Päästeameti demineerijad 1326 väljakutset, mille käigus leiti ja tehti kahjutuks 3880 lõhkekeha. Igal aastal avastatakse Eestist keskmiselt 3500 lõhkekeha, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel. 

Samal teemal

Sõrve poolsaarelt leiti üle kahesaja lõhkekeha
Lõhkekeha leiust tuleb kohe teada anda
Tallinnas tuli päevavalgele üle paarikümne sõjaaegse lõhkekeha
Tagid:
loodus, ühiskond, hoiatus, Päästeamet, lõhkekeha

Peamised teemad