14:58 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
112 0 0

Esmaspäeval, 29. aprillil toimus Riigikogu suursaalis Eesti uue valitsuse liikmete ametivande andmise tseremoonia.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti peaminister Jüri Ratas, kes jätkas oma ülesannete täitmist ka uues kabineti, luges ette ametivande teksti.

"Alustades vabariigi valitsuse liikme ülesannete täitmisest, olen teadlik, et selles positsioonis olen ma Eesti Vabariigi ja oma südametunnistuse eest vastutav. Ma vannun pühalikult, et olen ustav Eesti Vabariigile ja tema põhiseaduse punktidele ning pühendan oma jõu Eesti rahva heaolu ja tuleviku tugevdamisele," kõlab vanne.

Jüri Ratasele järel andsid vande ja allkirjastasid selle teksti 15 uue valitsuse liiget. Esimesena andis vande haridusminister Mailis Reps. Vandetõotuse kinnitajaiks oli Eesti president, Kersti Kaljulaid, ning riigisekretär Taimar Peterkop.

Pärast ametivande andmist viidi ametlik siirduti Toompea lossi Valgesse saalis, kus peeti pidulik tseremoonia ning endise ja uue valitsuse fotosessioonid. Seejärel läksid ministrid koos kantsleritega oma ministeeriumidesse ning peaminister Jüri Ratas koos riigipeasekretäriga Stenbocki majja. Uue valitsuse esimene istung toimub neljapäeval, 2. mail. 

Skandaalitekitamise katse enne valitsusliikmete vandetõotuse andmist

Enne kui uue valitsuse liikmed vande allkirjastasid, tekkis riigikogus mõneti skandaalne olukord.

Opositsiooni jäänud Reformierakonna liige, endine peaminister Taavi Rõivas küsis verivärskelt Riigikogu spiikrilt, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmelt Henn Põlluaasalt, miks saalis Euroopa Liidu lippe ei ole. 

Эстонии Таави Рыйвас
© AFP 2019 / ALAIN JOCARD
Endine peaminister Taavi Rõivas

Põlluaas kostis vastuseks, et vastavalt päevakorrale on protseduuriliselt lubatud vaid reglementi puudutavad küsimused.

Küll aga vastas Rõivase küsimusele teine EKRE liige Jaak Madison. Ta teatas, et neli Eesti Vabariigi lippu lehvisid Eesti Riigikogu Valges saalis kuni 2017. aastani ning kaks neist asendati Euroliidu lippudega alles siis ja selleks ajaks, kui Eesti Euroopa Liidu eesistujamaaks valiti.

Rõivas üritas kõnelejalt uuesti teada saada, kas ELi lipu kadumine tähendab ka muutust kabineti poliitikas Euroopasse suhtumises.

Põlluaas ütles, et ta vastab sellistele küsimustele siis, kui see on ette nähtud, lisades, et praegu on kohased vaid protseduurireeglitega seotud küsimused ja ettepanekud ja ei midagi muud.

Presidendi "ühiskonda ühendav" roll 

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд
© Фото : INTS KALNINS
Kesti Kaljulaid oli oma poole valinud

Veel üks otseülekande ajal tekkinud ebamugavusmoment tekkis pärast seda, kui parlamendi spiiker pakkus saalis viibinud ja demonstratiivselt kirjaga "Sõna on vaba" kaunistatud dressipluusi kandva president

Kersti Kaljulaidile pakuti võimalus uut ametisse astunud valitsuskabinetti avalikult õnnitleda.

President ei vastanud seepeale ei musta ega valget, õnnitluste asemel eelistas ta vaikida, mispeale kuulutati välja vaheaeg.

Protestijad ja toetajad

Riigikogu hoone ees protesteeris väikesearvuline rahvakild uue kabineti vastu, teine osa aga toetas valitsust

Пикет у здания Рийгикогу
© Sputnik / Вадим Анцупов
Väike miiting Riigikogu ees

Tseremoonia ajal toimus Riigikogu seinte lähedal improviseeritud protestimiiting, mille osalejad kritiseerisid uut valitsust.

Aktivistid hoidsid plakateid, mis mängisid uute ministrite nimedega. Näiteks kõlas üks plakateist: "Minu ratas liigub edasi, mitte tagasi keskaega!"

Teisel bänneril oli kirjas: "Meie reliikvia on vabadus." Üks feministlikke organisatsioone esindavaist naistest hoidis plakatit "Ma ei taha valitust, kes mind vihkab!"

Mitte kõik ei tulnud parlamendi juurde kriitilise meelega

Sputnik Eesti korrespondent rääkis Taimoga, kes hoidis plakatit "Elagu ..." ja loetles seejärel uue koalitsiooni parteide nimed.

© Sputnik / Deniss Grabussov

Ta ütles Sputnik Eestile, et loosung ei ole mitte trollimine, vaid tõsine toetus valitsusele. Jüri Ratas tegi suurepärast tööd ning tema asendamine reformierakonna peaministriga oleks absurdne samm.

"Reformierakond mõtleb ainult omakasule," on ta veendunud.

Taimo nimetas ka ülejäänud piketeerijaid haigeteks inimesteks, kuna nad toetavad näiteks samasoolisi abielusid, mida Taimo peab vastuvõetamatuks.

President: Eesti riiki juhitakse vaid Riigikogu saalist >>

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, kinnitas president Kersti Kaljulaid kolmapäeval, 24. aprillil uue valitsuse, mille moodustasid kolm osapoolt - Keskerakond, Eeesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaapartei.

Artikli pisut pikemat versiooni saate lugeda vene keeles.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Peamised teemad