01:15 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Eesti uudised
lühendatud link
11101

Eesti andis Venemaale üle kahe Nõukogude sõduri säilmed, kes langesid riigi territooriumil võitluses ENSV natsi-Saksamaa sissetungijatest vabastamise eest.

TALLINN, 6. mai — Sputnik. Vabastajate säilmete üleandmise tseremoonia Eestist Venemaale toimus pühapäeval, 5. mail Ivangorodis, teatab Ivyborg.ru. Oma kodumaale saadeti tagasi kaks kangelast: Punaarmee major Afanassi Šarõpin ja seersant Jevgeni Artemjev. Esimene saabus rindele Arhangelski oblastist, teine aga Pihkvast. Hiljem toimetatakse säilmed langenud punaarmeelaste sugulastele.

VF suursaatkonnas autasustati Eestis tegutsevaid säilmeteotsijaid >>

Sõdurite säilmed leidsid Ida-Virumaal tegutseva otsingurühma "Otsing" liikmed. See ei ole mitte esimene selline leid Kirde-Eesti metsades ja külavaheteede ääres.

Eesti sõjahaudade otsijad osalesid Moskvas rahvusvahelisel konverentsil
© Фото : из архива клуба FrontLine

"Otsingu" juhataja Igor Sedunov selgitas mõni aeg tagasi, et vahel on võimalik langenud sõdurite isikud nende juurest leitud aumärkide põhjal kindlaks määrata. Nii oli see näiteks 2017. aastal, mil sõjaarheoloogid leidsid Sirgala küla kandist punaarmeelase Sergei Bobrikovi säilmed.

Hukkunu nime oli võimalik tuvastada leidude abil - kaevikust tulid päevavalgele 2. augustil 1944 hukkunud sõjamehe medalid "Kangelaslikkuse eest" ja "Leningradi kaitsmise eest".

Sama aasta juunis anti sõjaväelase tuhka sisaldav urn Narvas üle Tveri oblasti delegatsioonile. Narva ja Peipsiääre piiskop Lazar viis Venemaa diplomaatilises esinduses läbi hukkunud sõduri mälestusteenistuse.

Дань уважения подвигу солдата
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Eesti andis Venemaale üle langenud vabastajate säilmed

Eesti sõjaarheoloogid on veendunud, et Kirde-Eesti metsades ja põldudel 1944. aastal toimunud veriste lahingute paikades on ikka veel tuhandeid võidelnud armeede sõdurite säilmeid, mistõttu entusiastid jätkavad oma tööd.

Samal teemal

Maardus sängitati mulda 71 punaarmeelase säilmed
Saksa sõdurite säilmed lähevad ümbermatmisele
Sõdurihauad ühendavad Eestit SRÜ riikidega
Vaivaras leiti üheksa punaväelase säilmed
Tagid:
sõdur, Venemaa, Eesti, säilmed, Suur Isamaasõda

Peamised teemad