03:23 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Eesti uudised
lühendatud link
54 0 0

Inimesi, kes oma aegunud merepürotehnika Päästeametile loovutasid, oli vähe, kuid toodi aegunud tooteid siiski märkimisväärselt palju.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Päästeamet kogus kolmel aktsioonipäeval Põhja ja Lääne regioonide sadamatest kokku 185 signaalraketti, 180 säratuld, 12 suitsusignaali ning 13 liiniheitelaengut, teatas ameti pressiteenistus.

"Olime kolmel päeval väljas viies sadamas, kus arvasime olevat kõige rohkem meresõidukeid, millel on merepürotehnika kandmise kohustus. Tegime sellist kogumisaktsiooni esmakordselt ega osanud ette aimata, et kas meile üldse midagi tuuakse. Tulemus aga kinnitab meie eelaimdust, et aegunud merepürotehnika on laevaomanike jaoks probleem, sest neid pole kuhugi panna," selgitas Põhja-Eesti pommigrupi juht Raido Taalmann.

Ta nentis, et vaatamata sellele, et inimesi, kes oma aegunud merepürotehnika Päästeametile loovutasid, oli vähe, toodi aegunud tooteid siiski märkimisväärselt palju.

Mai on mereohutuskuu>>

Kõige vanemad raketid, mis kokku koguti, olid aastatest 1968 ja 1975.

Aegunud pürotehnika võib kasutamisel käituda ettearvamatult ja olla seetõttu ohtlik nii kasutajale kui ka ümbrusele.

"Heal juhul nad ei sütti üldse, aga halvemal juhul plahvatavad valel ajal, lendavad liiga madalale või vales suunas. Seetõttu on mõistlikum aegunud tooteid mitte kasutada, sest kindlust, et need töötavad ka reaalses ohuolukorras, ei ole," selgitas Taalmann.

Signaalrakettide ilutulestikuna kasutamine on keelatud ja selle laastavaid tagajärgi said kõik näha aastavahetusel, mil signaalraketist süttis Nurmiko aiandi kasvuhoone ning hävis ühe perefirma elutöö.

Veeteede Amet sai uue mõõdistuslaeva Kaja.
© Sputnik / Елена Черышева

Avatud kalasadamate päeva külastas 28 000 kalasõpra>>

Nii ilutulestiku kui ka signaalrakettide temperatuur tõuseb kuni 2000 kraadini, kuid erinevus on selles, et ilutulestikuraketid põlevad ainult kuni kolm sekundit, signaalraketid 15–45 sekundit.

Lisaks on signaalrakettide kest metallist, mis tähendab, et kui seda kuumutab 2000-kraadine leek, võib see maapinnale jõudes olla ülikõrge temperatuuriga ning süüdata maastiku või metsa.

Pürotehnika, nii nagu igasugune lõhkematerjal, on mõeldud kasutamiseks kindlates tingimustes ja ohutusreegleid järgides. Laeva ohutusvarustuses kasutatava punase signaalraketi ja muu sarnase värvusega raketi kasutamine merel ja rannikul ohuolukorrata on keelatud.

Mai on mereohutuskuu

Politsei- ja Piirivalveamet (PPA), Veeteede Amet ja Päästeamet tähistavad navigatsioonihooaja algust mereohutuskuuga.

Maikuu jooksul toimub üle Eesti mitmeid mereteemalisi üritusi ja avatud uste päevi, mille käigus tutvustavad ametnikud oma igapäevatööd ja varustust ning räägivad ohutust meresõidust, teatas Veeteede Ameti pressiteenistus.

Pirita jahisadam
© Sputnik / Глеб Нечволодов

PPA valmisoleku ja reageerimise büroo juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla sõnul on mereohutuskuu hea viis navigatsioonihooaeg sisse juhatada.

Riik tahab laevad Eesti lipu alla meelitada>>

"Suvekuud on merepäästjatele väga töised, kuid eesmärk on siiski õnnetusi ennetada. Mereohutuskuu raames tahamegi inimestele meelde tuletada ohutu meresõidu põhitõed. Üritustel näitame, kuidas päästevarustust õigesti kasutada, räägime, mida silmas pidada veealuste hooajaks ettevalmistamisel ning jagame kasulikku infot ja näpunäiteid, kuidas käituda, kui ikkagi peaks hätta sattuma," sõnas Kohtla ning lisas, et üritustele on oodatud kõik huvilised, aga eriti need, kellel on ohutusalaseid küsimusi.

Mullu populaarseimad väikesadamad olid Naissaare ning Vanasadama Jahisadam>>

Veeteede Ameti väike- ja siseveelaevade osakonna juht Andres Kõnd ütles, et väikelaevajuhtide teadlikkus ja vastutustunne mereohutuse vallas läheb iga aastaga üha paremaks, kuid enne igat navigatsioonihooaja algust on vajalik üle korrata põhitõed.

"Paneme kõikidele väikelaevajuhtidele ja veeliiklejatele südamele, et enne veekogule minekut tuleb veenduda paadi ja varustuse korrasolekus, jälgida ilmaolusid ning hinnata realistlikult oma oskusi ja teadmisi, seilata selge peaga ja vajadusel kanda päästevesti," loetles Kõnd.

Lisaks tuleb tähele panna teisi veeliiklejaid ja nendega arvestada, hoida keskkonda ning veenduda, et väikelaevas oleks alati kaasas toimiv sidevahend.

"Meile kõigile meeldib merel käia, aga peame meeles pidama seda, et meri pole inimesele loomulik keskkond, mistõttu ohutuse tagamiseks ning meremõnude täielikuks nautimiseks tuleb arvestada eelmainitud nüanssidega," lisas ta.

Tagid:
Päästeamet, sadam, pürotehnika, Veeteede amet

Peamised teemad