10:44 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
51 0 0

Uusarenduste turg on jätkuvalt kuum ning vaid viiendik korteritest müüakse peale hoonete valmimist, selgitas Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Peep Soomani sõnul tuleb Tallinnas ja Harjumaal uue korteri ostmisel arvestada, et hoone valmimiseks on kõik pinnad juba müüdud, vahenas Pealinn viitega BNS-le.

"Kokku on turul pakkumises üle 2700 korteri, kuid valmis kortereid on müügis vaid veidi üle 500 ühiku. Kusjuures paljude majade puhul pole valmimise hetkeks alles ühtegi korterit," selgitas Sooman.

Politsei saatis seitse välismaalasest töötajat Eestist välja >>

Aprillis müüdi ja broneeriti Tallinnas ja Harjumaal kokku 400 uut korterit. "See on väga kõva tempo, mis teeb silmad ette ka kunagisele buumiajale. Ainsaks erinevuseks on asjaolu, et pruugitud korterite turg kiratseb, sest turul aktiivsed noored vanuses 25-35 aastat ei tunne vana elamufondi vastu erilist tõmmet," rääkis Sooman.

Pindi Kinnisvara uusarenduste monitooringu kohaselt on Tallinnas ja Harjumaal müügis üle 2700 uue korteri kokku 116 arendusprojektis. Keskmine pakutavate uute korterite ruutmeetrihind on 2602 eurot ruutmeetri kohta.

Korterite hinnatase on Soomani sõnul viimased paar aastat üles-alla pendeldanud. "Tehingute arv ega ka stabiilne hinnatase ei toeta kuidagi rahva seas levivaid jutte kinnisvarabuumist," lisas ta.

"Pangad on ettevaatlikud, ostjad on ettevaatlikud, ainus õilmitsev sektor on hetkel uusarenduste turg, kuna noored pered eelistavad vanale elamufondile uut vara," lisas ta.

Viimastel aastatel, nagu kinnisvara spetsialistid kinnitavad, on Eestima pealinnas kõvasti kasvanud nõudlus üürikorterite järele. Tulemusena on turul tekkinud uus trend – Tallinnas on asutud ehitama üürielamuid.

LHV: palgad jäävad hindadest kiiremini kasvama >>

Et nõudlus üürikorterite järele on tõepoolest tõusnud, seda kinnitas Sputnik Eestile ka kinnisvaraspetsialist, firma Virgo OÜ maakler Olga Vladimirova.

"Peamine põhjus on selles, et inimesed ei saa endale isikliku elamispinna ostmist lubada, paljudel ei ole selleks raha, et korter osta ning hinnad on praegu meeletult kõrged," ütles Vladimirova.

Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Самарин

Suurenenud nõudlus üüripinna järele puudutab ennnekõike Tallinna ja on seotud majandusliku olukorraga riigis.

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on Eestis praegu kohalikest ehitajatest nii suur puudus, et ilma tuhandete võõrtöölisteta oleks nii hinnad kui valmimistähtajad täiesti kontrolli alt väljas.

Martin Vahteri sõnul oleks Eesti ehitusturg ilma Ukraina, Moldova, Poola ja teiste peamiselt endistest idabloki riikidest saabuvate ehitajateta käpuli.

Möödunud aastal tööränne Eestisse enam kui kahekordistus, kusjuures tooni andsid ukrainlased. Politseinikud saatsid aprilli lõpus riigist välja kolm Valgevene ja neli Ukraina kodanikku, kes töötasid Eestis ebaseaduslikult.

Samal teemal

Üle kümne aasta langes mullu Tallinnas kinnisvaratehingute arv
Soomes väheneb korterite ostmine, suureneb üürimine
Justiitsminister tahab omanikke pahatahtlike üürnike eest kaitsta
Tagid:
Peep Sooman, ühiskond, uusarendus, majandus, kinnisvara

Peamised teemad