22:12 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
72 0 0

Gruusia presidendi Salome Zurabišvili kahepäevase Eesti visiidi programm sisaldab kohtumisi Eesti riigijuhtide ja kohaliku Gruusia kogukonna esindajatega.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Kuulsa Gruusia kunstniku Niko Pirosmani näitusest NATO küberkaitsekeskuseni - külalislahked tallinlased näitavad Gruusia president Salome Zurabišvilile kõiki pealinna vaatamisväärsusi.

Rikkalik programm

Neljapäeval, 16. mail saabus Eestisse kahepäevasele ametlikule visiidile Gruusia riigipea Salome Zurabišvili. Kohe pärast saabumist kohtus Gruusia külaline Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga, misjärel kaks riigipead suundusid Niko Pirosmani näitusele Mikkeli muuseumisse.

Визит президента Грузии в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Gruusia president saabus Tallinna

Gruusia presidendi programmis on pärgadepanek Vabadussõja monumendile, kohtumine Riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga ja Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali külastamine. Seejärel kohtub Salome Zurabišvili kohaliku gruusia kogukonna esindajatega ja õhtul annab Kersti Kaljulaid tema auks piduliku õhtusöögi Keila-Joa lossis.

Gruusia president külastab Telliskivi loomelinnakut >>

Reedel, 17. mail tutvub Gruusia president Põhja-Tallinna Telliskivi loomelinnakuga ja kohtub seejärel Stenbocki majas Eesti peaminister Jüri Ratasega. Edasi tutvub Salome Zurabišvili Eesti e-riigi saavutuste ja NATO küberkaitsekeskuse tööga. Gruusia presidendi külaskäik Eestisse lõpeb avakõnega Lennart Meri konverentsil.

Vestluses Putiniga ei unustanud Kaljulaid Gruusiat

Salome Zurabišvili tänas telefonivestluses Kersti Kaljulaidi Gruusia meenutamise eest kohtumisel Venemaa riigipea Vladimir Putiniga ning väljendas Eesti presidendile selle eest tugevat toetust. Gruusia juht märkis, et Eesti president Kersti Kaljulaid on olnud Gruusia eriline toetaja kõigil rahvusvahelistel foorumitel.

Президент РФ Владимир Путин и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время встречи
© Sputnik / Владимир Астапкович
Eesti ja Venemaa riigipeade kohtumine

Eelmise aasta detsembris sai Salome Zurabišvili Gruusia ajaloo esimeseks naispresidendiks ja viimaseks presidendiks, kes valiti sellele ametikohale otsasevalimistel. Gruusia, püüdleb juba alates iseseisvumisest 1992. aastal saada Euroopa Liidu ja NATO liikmeks, kuid paljud peavad tema liitumisvõimalusi väikesteks.

Kuidas kulgeb Eesti ja Gruusia koostöö

Eesti ja Gruusia kehtestasid diplomaatilised suhted 17. juunil 1992. Pärast seda on riigid allkirjastanud 20 erinevat koostöölepingut erinevates valdkondades. Prioriteetsed valdkonnad on olnud riigikaitse, julgeolek, majandus, turism, keskkonnakaitse, haridus ja kultuur. Eesti suursaatkond Gruusias avati 2006. aastal ja Gruusia diplomaatiline esindus Eestis 2007. aastal. Praegu esindab Eestit Gruusias suursaadik Kai Kaarelson ja Gruusiat Eestis suursaadik Teja Ahvlediani.

Ratas Gruusia presidendile: toetame NATO avatud uste poliitika jätkumist >>

Sputnik Georgian sõnul ületas kahe riigi kaubavahetus 2018. aastal 12 miljonit dollarit. Gruusia on Eesti turistide seas muutumas üha populaarsemaks. Külastuste hulk ei ole esialgu märkimisväärne, kuid see kasvab kiiresti. Näiteks 2018. aastal külastasid Eesti kodanikud Gruusiat rohkem kui 10 tuhat korda, mida on 80% rohkem kui 2017. aastal.

Lisaks teevad Eesti ja Gruusia tihedat koostööd kaitsevaldkonnas. Eesti rahastab Gruusia sõjaväelaste koolitust Tartus asuvas Balti Kaitsekolledžis. Eesti ja Gruusia sõjaväelased osalevad regulaarselt ühisõppustel, mille käigus Gruusia õpib aktiivselt Eesti kogemustest NATOga liitumisel.

Eesti-Gruusia koostöö areneb ka kaubandus- ja majandusvaldkonnas, milleks korraldatakse regulaarselt ühiseid ärifoorumeid. 2015. aastal leppisid riigid kokku investeeringute soodustamises energeetikasse ja kinnisvarasse.

Eesti ja Gruusia teevad tihedalt koostööd hariduse valdkonnas. Juba üle kümne aasta on Gruusias töötanud kaks Eesti sihtasutust, INNOVE ja Archimedes, mis on keskendunud üld-, kutseõppe, kõrghariduse ja teadustöö rahastamisele. Lisaks võimaldab Eesti välisministeerium stipendiume Tallinna ja Tartu ülikoolides õppivatele Gruusia üliõpilastele.

Sõprus Staliniga ja võit Hitleri üle: Tallinnas saab näha Gruusia koloriidiga multifilmi >>

Viimastel aastatel on riigid teinud aktiivselt koostööd kultuuri, sealhulgas filmikunsti valdkonnas. 2013. aastal toimus Gruusia-Eesti ühisfilmi "Mandariinid", 2017. aastal "Usaldus" ja 2018. aastal filmi "Ohtlik Ema" esietendus.

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Gruusia jalgpallur tugevdaks Eesti rahvusmeeskonda
Venemaa nõuab USA-lt selgitusi Gruusia labori kohta
Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi
Kaks riigikogu liiget vaatlevad Gruusia presidendivalimisi
Tagid:
poliitika, Kersti Kaljulaid, Eesti, Salome Zurabišvili, Gruusia

Peamised teemad