17:14 30. Märts 2020
Kuula otse
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
7510

Eestis ametlikul visiidil viibiv Gruusia president Salome Zurabišvili külastas kuulsa Gruusia kunstniku Niko Pirosmani näitust. Sputnik Eesti selgitas, millist muljet see kõrgele külalisele avaldas.

TALLINN, 16. mai — Sputnik, Ilona Ustinova. Lisaks Eesti juhtkonnaga kohtumistele leidus Gruusia presidendi Salome Zurabišvili külastusprogrammis aega ka Mikkeli muuseumi külastamiseks, kus avati hiljuti kuulsa Gruusia kunstniku Niko Pirosmani näitus.

Tiheda ajakava tõttu jäi muuseumi külastamiseks, kus riigipead saatis Eesti president Kersti Kaljulaid, vaid pool tundi. Ekskursiooni viis läbi Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi direktor Aleksandra Murre.

Директор Кадриоргского художественного музея Александра Мурре
© Sputnik
Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi direktor Aleksandra Murre

Muuseumi direktori sõnul huvitus Zurabišvili lühikese vestluse käigus sellest, kuidas publik näitusse suhtus ja milliseid kommentaare ajakirjandus avaldas.

Murre märkis, et väljapanekut külastas esimese nädalaga umbes 2000 inimest, kuigi tavaliselt on see Mikkeli muuseumi igakuine norm. Pärast seda, kui Soome ajakirjanikud näitusest reportaaži tegid, hakkasid ka paljud Soome turistid ekspositsiooni vastu suurt huvi üles näitama.

Rikkalik programm

Kohe pärast saabumist kohtus Gruusia külaline Kadriorus president Kersti Kaljulaidiga, misjärel kaks riigipead suundusid Niko Pirosmani näitusele Mikkeli muuseumisse.

 • Встреча президента Эстонии Керсти Кальюлайд с президентом Грузии Саломе Зурабишвили
  Gruusia president Salome Zurabišvili Eestis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Визит президента Грузии Саломе Зурабишвили в Эстонию
  Gruusia president Salome Zurabišvili Eestis
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Президент Грузии Саломе Зурабишвили и президент Эстонии Керсти Кальюлайд
  Gruusia president Salome Zurabišvili Eestis
  © Фото : Kersti Kaljulaid
 • Визит президента Грузии Саломе Зурабишвили в Эстонию
  Gruusia president Salome Zurabišvili Eestis
  © Фото : Kersti Kaljulaid
1 / 4
© Sputnik / Вадим Анцупов
Gruusia president Salome Zurabišvili Eestis

Neljapäevases programmis oli pärgadepanek Vabadussõja monumendile, kohtumine Riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga ja Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali külastamine. Seejärel kohtus Salome Zurabišvili kohaliku gruusia kogukonna esindajatega ja õhtul andis Kersti Kaljulaid tema auks piduliku õhtusöögi Keila-Joa lossis.

Reedel, 17. mail tutvub Gruusia president Põhja-Tallinna Telliskivi loomelinnakuga ja kohtub seejärel Stenbocki majas Eesti peaminister Jüri Ratasega. Edasi tutvub Salome Zurabišvili Eesti e-riigi saavutuste ja NATO küberkaitsekeskuse tööga. Gruusia presidendi külaskäik Eestisse lõpeb avakõnega Lennart Meri konverentsil.

Kuidas kulgeb Eesti ja Gruusia koostöö

Gruusia püüdleb juba alates iseseisvumisest 1992. aastal saada Euroopa Liidu ja NATO liikmeks, kuid paljud peavad tema liitumisvõimalusi väikesteks. 

Eesti ja Gruusia kehtestasid diplomaatilised suhted 17. juunil 1992. Pärast seda on riigid allkirjastanud 20 erinevat koostöölepingut erinevates valdkondades. Prioriteetsed valdkonnad on olnud riigikaitse, julgeolek, majandus, turism, keskkonnakaitse, haridus ja kultuur.

Eesti toetab Gruusia pürgimist NATO liikmeks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti suursaatkond Gruusias avati 2006. aastal ja Gruusia diplomaatiline esindus Eestis 2007. aastal. Praegu esindab Eestit Gruusias suursaadik Kai Kaarelson ja Gruusiat Eestis suursaadik Teja Ahvlediani.

Sputnik Georgian sõnul ületas kahe riigi kaubavahetus 2018. aastal 12 miljonit dollarit. Gruusia on Eesti turistide seas muutumas üha populaarsemaks. Külastuste hulk ei ole esialgu märkimisväärne, kuid see kasvab kiiresti. Näiteks 2018. aastal külastasid Eesti kodanikud Gruusiat rohkem kui 10 tuhat korda, mida on 80% rohkem kui 2017. aastal.

Lisaks teevad Eesti ja Gruusia tihedat koostööd kaitsevaldkonnas. Eesti rahastab Gruusia sõjaväelaste koolitust Tartus asuvas Balti Kaitsekolledžis. Eesti ja Gruusia sõjaväelased os.alevad regulaarselt ühisõppustel, mille käigus Gruusia õpib aktiivselt Eesti kogemustest NATOga liitumisel.

Sõprus Staliniga ja võit Hitleri üle: Tallinnas saab näha Gruusia koloriidiga multifilmi >>

Eesti-Gruusia koostöö areneb ka kaubandus- ja majandusvaldkonnas, milleks korraldatakse regulaarselt ühiseid ärifoorumeid. 2015. aastal leppisid riigid kokku investeeringute soodustamises energeetikasse ja kinnisvarasse.

Eesti ja Gruusia teevad tihedalt koostööd hariduse valdkonnas. Juba üle kümne aasta on Gruusias töötanud kaks Eesti sihtasutust, INNOVE ja Archimedes, mis on keskendunud üld-, kutseõppe, kõrghariduse ja teadustöö rahastamisele. Lisaks võimaldab Eesti välisministeerium stipendiume Tallinna ja Tartu ülikoolides õppivatele Gruusia üliõpilastele.

Viimastel aastatel on riigid teinud aktiivselt koostööd kultuuri, sealhulgas filmikunsti valdkonnas. 2013. aastal toimus Gruusia-Eesti ühisfilmi "Mandariinid", 2017. aastal "Usaldus" ja 2018. aastal filmi "Ohtlik Ema" esietendus.

Eelmise aasta detsembris sai Salome Zurabišvili Gruusia ajaloo esimeseks naispresidendiks ja viimaseks presidendiks, kes valiti sellele ametikohale otsasevalimistel

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Gruusia president Eestis visiidil

Peamised teemad