12:27 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
80 0 0

Pentagonis nii USA kui Eesti kaitseministeeriumi esindajate poolt allkirjastatud koostööleping kinnitab suunda Balti vabariigi edasisele militariseerimisele.

TALLINN, 23. mai — Sputnik.  Eesti ja USA kinnitasid kaitsekoostöö tegevuskava aastateks 2019–2024. Kokkulepe näeb ette koostööd mitmes valdkonnas, mille hulgas on mainitud näiteks küberkaitset ja sõjaliste õppuste korraldamist. Üheks tähtsaimaks suunaks kujuneb kaitseinsvesteeringute arendamine ja koostöö Balti riikide kaitsealastes ühishangetes, teatab Eesti kaitseministeeriumi pressiteenistus.

Sõjandusekspert: Baltimaade Ameerika-meelsus viib Euroopa hukatusse >>

Ministeeriumi nimel kirjutas lepingule alla kaitseministeeriumi asekantsler Kadi Silde, Ameerika Ühendriikide osapoolt esindas USA kaitseministeeriumi asekaitseminister rahvusvahelise kaitsekoostöö alal Kathryn Wheelbarger.

Nagu Silde märkis, on "pikaajaline ja mitmekülgne kaitsealane koostöö" alati olnud Eesti ja USA liitlassuhete tugevaks aluseks. Tema sõnul kinnitab seda taas kord Washingtonis allkirjastatud viieaastane tegevuskava.

Möödunud aasta oktoobris märkis kaitseminister Jüri Luik kohtumisel USA Senati delegatsiooniga, et Eesti kaitsekulutuste praegune tase lubab tal "tõhusalt" kasutada Washingtoni pakutavat abi ja ning rajada ja ellu viia pikaajalisi plaane julgeoleku valdkonnas.

Ta väitis toonitavalt, et USA kohalolek Euroopas mõjub "tugeva heidutusena, tagades piirkonnas rahu ja stabiilsuse."

Nii USA kui NATO juhtkond põhjendab "heidutusstrateegia vajalikkust" Euroopas väidetavalt Venemaa poolt ähvardava ohuga. Moskva on korduvalt toonitanud sedasorti paranoiliste avalduste ohtlikkust.

Venemaa välisministeeriumis täheldatakse, et NATO ei ole valmis sõjandusalaseid sidemeid taastama. Välisministri asetäitja Aleksandr Gruško on varem rõhutanud, et NATO relvastusprogrammid Euroopas ei ole sugugi suunatud võitlusele terrorismiga ja paigutuvad külma sõja skeemi järgi. Ta lisas, et alliansi jõududega Euroopa militariseerimisele ei jäta Venemaa vastamata.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
poliitika, Venemaa, kaitsekoostöö, Eesti, USA, NATO

Peamised teemad