19:20 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
237 0 0

Mida arvavad kohalikud ja lääneriikide poliitikud ja ühiskonnategelased Eesti uuest koalitsioonist.

TALLINN, 24. mai — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Täna täitub üks kuu 24. aprilist, mil Eestis kinnitati ametisse uus valitsuskoosseis. Vaatamata sellele, et just president Kersti Kaljulaid laskis ta ametisse vannutada, kõlavad täna ebakõlana tema sõnad: "Valetaksin, kui ütleksin, et see valitsus pole ohtlik Eesti välispoliitikale ja liitlassuhetele."

Politoloog Aleksandr Apolinski hinnangul oli algusest peale arusaadav, et see kolme erakonna (Keskerakonna, EKRE ja Isamaa) valitsus ei saa jätkata sama välispoliitilist kurssi, mis on Eestis ligi 30 aasta vältel, oma iseseivuse taastamise hetkest peale välja kujunenud.

Maailma ajakirjandus toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse >>

Kersti Kaljulaid vajas isegi eraldi kohtumist mõnede vastküpsetatud ministritega, kelle seisukohtades tal kahtlusi oli. Alles seejärel kinnitas ta nad valitsuse koosseisu. Tõenäoliselt sai nende poolt antud mingeid lubadusi, mida nüüd ei täideta.

"Esmajoones EKRE esindajate huulilt," ütleb Apolinski, "kõlab äkilisi avaldusi, mis pälvivad Euroopas vastukaja. Ja nüüd kirjutab juba sellinegi soliidne väljaanne nagu brittide Guardian Eestist kui natslikust ja seksistlikust riigist, kus võim on järsult paremale kaldunud."

Läinud nädalal käis Apolinski Kaliningradis Balti riikide, Poola ja Venemaa esindajad kokku toonud rahvusvahelisel konverentsil, kus arutati viimase aja poliitilisi suundumusi. Nii mõnedki tema kolleegid nendest riikidest kahtlesid selles, et Eesti uus valitsus sadatki päeva vastu peab.

Oma arvamuse ütles uute ministrite avaldustele hinnangut andes välja ka poliitik ja ühiskonnategelane Rafik Grigorjan: "Koalitsioonierakonna EKRE esindajad end oma väljendustes tagasi ei hoia. Oma käitumisega solvavad nad teisi. Aga poliitikas ei ole sedasi kombeks, tuleb jääda teatud viisakuse raamidesse."

"Praeguste Euroopa Parlamendi valimiste valguses," ütleb Grigorjan, "panevad nende rassistlikus, rahvuslikus vaimus väljaütlemised iseäranis muret tundma. Mäletatavasti käis EKRE kutsel Eestis prantsuse poliitik, Rahvusrinde juht Marine Le Pen, kes otsib tulevaste parlamendisaadikute seas liitlasi. Koos nendega loodab ta poliitilist olukorda Euroopas põhjalikult muuta."

Erinevalt lääne poliitikutest on Rafik Grigorjan veendunud, et selles suunas on Eesti liikunud kõik viimased aastad.

Uue valitsuse kohta avaldas arvamust ka majandusteadlane ning ühiskonnategelane Hanon Barabaner.

"Valitsuskoalitsioonil puudub ettekujutus, kuhu ta peab minema," väitis ta. "Soovist lahendada jooksvaid küsimusi jääb väheks, tarvis on näha kogu riigi arengurada. Te olete kas ühepäevakoalitsioon või on teil nägemus Eesti tulevikust – ja sel juhul teenite te teile määratud aja välja. Täna kaldun ma esimese määratluse poole."

© Sputnik / Deniss Grabussov
Eesti uus valitsus
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
Kersti Kaljulaid, valitsus, poliitika, EKRE

Peamised teemad