18:27 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Eesti uudised
lühendatud link
173 0 0

Eesti valitsus seab löögi alla riigi julgeoleku, kui teaduse pealt raha kokku hoiab. Motiveeritud haritlaskond suudab riigile rohkem kasu tuua kui sõjavägi, mis vajaduse korral ei suuda tõeliselt tõsisele vaenlasele vastu seista, leiab teadur ja taekwondo treener Kazbulat Šogenov.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. Tallinna Tehnikaülikooli teadur, geoloogiadoktor ning Eesti Taekwondo Liidu ja Eesti Taekwondo Föderatsiooni treener Kazbulat Šogenov toetas Eesti teadlaste nõudmist suurendada teaduse rahastamist 1%-ni SKP-st. Olemata küll pikettide ja meeleavalduste pooldaja, ei saanud Šogenov selles küsimuses igatahes kõrvaltvaatajaks jääda.

Участник пикета Казбулат Шогенов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kazbulat Šogenov

Teadus on tähtis strateegilise komponendina mis tahes riigi jaoks. "Kui valitsus ka praegu teadlaste nõudmistele kuidagi ei reageeri, kas jääbki siis üle hangud pihku võtta," tõdes teadlane.

Tema sõnul peab valitsus tulevikule strateegiliselt mõtlema. Juhul kui ta on huvitatus riiklikust julgeolekust, sellest, et eesti ei muutuks üksnes turismi ja teeninduse arvel äraelavaks tarbijaks, peab teaduse rahastamise küsimus saama läbi vaadatud.

"Suurt raha panustatakse riigikaitsesse, millel pole mingit mõtet. Õnnetu pool protsenti tuleb ümber tõsta teadusesse, leian ma," lausus Šogenov, lisades, et motiveeritud teadlased, haritlaskond suudab riigi heaks väga palju ära teha. Nemad kujutavad endast riigi suurimat ressurssi.

"See ongi sisemine julgeolek. See on ka riigi strateegiline ressurss, aga riik sellele ei mõtle. Me soovime, et kuni ei ole veel hilja, valitsus järele mõtleks, oma plaanid läbi vaataks ja taktikalisi vigu ei teeks," lisas Kazbulat Šogenov.

Neljapäeval kogunesid teadlased meeleavalduseks riigikogu hoone ette, kust liiguti edasi Stenbocki maja juurde, et seal avaldada oma pahameelt otsuse üle mitte tõsta teaduse rahastust, nagu poliitikud, teadlased ja ettevõtjad eelmise aasta lõpul kokku leppisid. Eesti riik toetab teadust ka tulevikus 0,71 protsendiga SKPst, kuigi valitsus oli lubanud numbrit tõsta täisprotsendini. 

Peamised teemad