11:08 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
63 0 0

Tallinna nimekomisjon ei toetanud ettepanekut Suurgildi plats Nemtsovi väljakuks ümber nimetada, põhjendades otsust sellega, et Tallinn on püüdnud tänavanimesid depolitiseerida ning eelistab ajaloolisi nimetusi.

TALLINN, 5. juuni — Sputnik. Tallinna nimekomisjon* ei toetanud Eerik-Niiles Krossi ettepanekut nimetada vanalinnas paiknev Suurgildi plats Boriss Nemtsovi väljakuks, sest praegu on kasutuses ajalooline nimi, teatas Tallinna linnavalitsus

"Tallinnas on alates 1987. aastast, kui alustati 50 aasta jooksul pandud tänava- ja teiste kohanimede korrastamist, järgitud kohanimede valikul kindlaid põhimõtteid, mis puudutavad ka pühendus- ja isikunimede panekut," selgitas komisjoni aseesimees Ivari Rannama.

"Eelistame esiteks ajaloolisi kohanimesid. Teiseks, oleme püüdnud tänavanimesid depolitiseerida. Kolmandaks, püüame vähendada konkreetse kohaga seost mitteomavaid pühendusnimesid," ütles Rannama.

Komisjoni otsuses selgitatakse, et Tallinna Linna Rahvasaadikute Nõukogu Täitevkomitee 16. mai 1989 otsusega number 139 on määratud Püha Vaimu kiriku esisele platsile ametlik kohanimi Suurgildi plats. Selle nime määramisel lähtuti vanalinna kohanimede kompleksse taastamise põhimõtetest. Sellest tulenevalt ei oleks sobilik muuta platsi nime isiku järgi, kes pole väljakuga seotud.

Tallinna vanalinna päevad >>

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond ei nõustunud samuti ettepanekuga, et Tallinna vanalinnas asendatakse ajalooliselt kasutuses olnud Suurgildi platsi nimi mõne teise nimega.

Kokkuvõttes on nimekomisjon seisukohal, et nimi tarbeelemendina või isiku austamine on kaks seostamatut nähtust ning tunnustatud inimese mälestamist on võimalik jäädvustada ka teisiti, näiteks paigalda mälestustahvel või korraldada mälestuskonverents.

"Suurgildi väljaku nimi sobis eelmistele põlvkondadele, see sobib ka meile. Lisaks pole päris selge, milline on Boriss Nemtsovi eriline suhe Tallinnaga. Ma usun, et paljud mitte ainult Tallinna, vaid kogu riigi elanikest nõustuvad minuga selles," kommeneteeris eelmisel linnapea Mihhail Kõlvart.

Tallinna Linnavolikogu Reformierakonna fraktsioon ettepaneku anda ühele pealinna tänavatest või väljakutest Nemtsovi nimi. Fraktsiooni liige Eerik-Niiles Kross märkis, et poliitiku auks on võimalik nimetada väljak Vanalinnas või kaaluda teisi pakutud alternatiive.

Nemtsovi nimi on antud tänavatele juba kolmes maailma pealinnas: Washingtonis, Vilniuses ja Kiievis.

Nemtsov tapeti 27. veebruaril 2015 kesköö paiku Moskva kesklinnas Bolshoi Moskvoretski sillal. Kohus mõistis viiele Nemtsovi mõrvas osalenule 11 kuni 20 aasta pikkused vanglakaristused.

Kohtus näidati videosalvestust, kus Dadajev tunnistab üles Nemtsovi tapmise >>

Tapmise täideviija Zaur Dadajevile mõisteti 20 aastat vangistust, Anzor Gubaševile - 19 aastat, tema vend Šadidile - 16 aastat, Temirlan Jeskerhanovile - 14 aastat, Hamzat Bakhajevile - 11 aastat. Kohus tuvastas, et Jeskerhanovi rolliks oli poliitiku jälgimine.

*Tallinna nimekomisjon on kohanimede sobilikkust kaaluv ekspertkomisjon

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Tallinna vanalinna päevad
Nemtsovi tapmises osales Ukraina julgeolekuteenistus
Meedia: jälgitava SIM-kaardi kasutamine paljastas Nemtsovi tapjad
Tagid:
väljak, nimi, poliitika, Venemaa, Eesti, Tallinn, vanalinn, Boriss Nemtsov

Peamised teemad