18:24 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Eesti uudised
lühendatud link
4510

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks peaministri ettepaneku esitada Kadri Simson Euroopa Komisjoni liikme kandidaadiks järgmisse koosseisu ning ka praegusse koosseisu juhul, kui vabaneb Eestist nimetatud liikme koht.

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. Peaminister Jüri Ratase sõnul on Kadri Simsonil Euroopa Komisjoni ja teiste Euroopa Liidu institutsioonidega pikaajalise koostöö kogemus, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo. "Mul on hea meel, et valitsus andis täna Kadri Simsoni kandidatuurile oma üksmeelse toetuse," ütles peaminister Jüri Ratas tänasel valitsuse istungil," ütles peaminister.

Eesti võib loobuda oma eurovolinikust Brüsselis >>

"Majandus- ja taristuministrina juhtis ta Eesti eesistumise ajal kompetentselt, pühendunult ning tulemuslikult siseturu, energeetika ja transpordiküsimuste valdkondi Euroopa Liidu Nõukogus," sõnas Ratas ning lisas, et selle töö tulemusel tuntakse teda hästi ja hinnatakse nii ministritest kolleegide seas kui ka Euroopa Liidu institutsioonides.

Peaministri hinnangul on oluline, et Euroopa Komisjon seisaks ühtse ja tugeva Euroopa Liidu eest. Tugev ja teovõimeline Euroopa Liit on ka Eesti huvides, märkis Ratas oma ettepanekus.

Kadri Simsoni sõnul on ta tänulik usalduse eest ning ootab järgmise sammuna Riigikogu täiskogu ette tulekut, kus ta saab tutvustada enda nägemust tööst Eesti järgmise volinikuna Euroopa Komisjonis.

"Vabariigi Valitsuse otsus esitada mind Eesti kandidaadiks Euroopa Komisjoni järgmises koosseisus on väga suur vastutus, mida ma ei võta kergelt. Kinnitan, et olen valmis antud tööga alustama juba praeguses koosseisus, juhul kui Andrus Ansip peaks liikuma Euroopa Parlamenti," rääkis Simson.

"Minu senine töökogemus pikaaegse riigikogu liikmena ning majandus- ja taristuministrina loob eeldused edukaks hakkama saamiseks Eesti volinikuna Euroopa Komisjonis. Tugeva põhja andis kindlasti ka Eesti edukas eesistumise Euroopa Nõukogus, kus mul oli au vedada mitut teemavaldkonda ja ministrite kohtumist," rääkis Simson.

Eelnõu kohaselt taotleb valitsus Riigikogu juhatuselt Kadri Simsoni esinemist ettekandega riigikogus 12. juunil 2019. Samuti teeb valitsus riigikantseleile ülesandeks korraldada seejärel tema kandidatuuri esitamine Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadile ja Euroopa Liidu Nõukogu peasekretärile.

Euroopa Komisjoni praegu ametis oleva koosseisu ametiaeg lõpeb 31. oktoobril 2019. Euroopa Komisjoni liikme kandidaat peab vastama Euroopa Liidu lepingus ja Euroopa Liidu toimimise lepingus sätestatud nõuetele ning komisjoni liikmed nimetatakse ametisse viieks aastaks.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker soovib, et liikmesriigid ei saadaks komisjoni mõneks kuuks ajutisi volinikke, edastas ERR. Jean-Claude Juncker ütles intervjuus saksa ajalehele Bild, et iga selline volinik läheb Euroopa maksumaksjale maksma miljon eurot ja kodanikud ei mõistaks seda. Töö saaks hõlpsalt jagada ametissejäävate volinike vahel. See jätaks Eesti tooli komisjonis Andrus Ansipi lahkumise järel neljaks kuuks tühjaks.

"Ma olen korduvalt üles kutsunud volinike arvu vähendama. Lihtsalt pole nii palju tööd, et koormata terve tööpäeva jooksul 28 volinikku," ütles Juncker intervjuus Saksa Bild am Sontagile 2. Juunil. "Seepärast korraldasin ma Euroopa Komisjoni ümber, nimetasin asepresidendid ja vähendasin oluliselt portfellide arvu. Minu järeltulija peab tarvitusele võtma sarnased meetmed, kui liidu riigid ei suuda kokku leppida volinike arvu vähendamises."

Samal teemal

Europarlamendi valimised - 2019
Juncker protesteeris Euroliidu jagunemise vastu Lääne- ja Ida-Euroopaks
Tagid:
Eesti, EL, poliitika, eurovolinik, valitsus, Euroopa Komisjon, Kadri Simson

Peamised teemad