14:01 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Eesti uudised
lühendatud link
158 0 0

Kuressaare politsei keeldus hitlerlike okupantide ohvrite monumendi rüvetamise asjas kohaldamast kultuurimälestise rikkumise paragrahvi.

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. Saaremaal Kuressaare Lossipargis asuv mälestusmärk, mis on püstitatud hitlerlike okupantide poolt hukatute vennashauale, on väljaande Meie Maa teatel punase värviga täis soditud. Monumendi jalamile on ilmunud lendu tõusva linnu kujutis ja aastaarv 2019, paremasse serva aga arusaamatu sõnum.

Kohalik politsei reageeris saabunud teatele fašismiohvrite mälestusmärgi rüvetamise kohta, kuid keeldus algatamast kriminaalasja kultuuriväärtuste vastu suunatud ründe paragrahvi alusel.

Vanemväärteomenetleja Hedi Vipp ütles, et tegemist on varavastase süüteoga väheväärtusliku asja vastu, mille eest ähvardab karistusseadustiku paragrahvi 218 järgi rahatrahv.

Vipp ei selgitanud, miks fašismiohvrite monumendist on ühtäkki saanud "väheväärtuslik asi". Ta ütles, et kui monumendile "oleks soditud fašistlik märk", oleks olnud võimalik seda tegu menetleda kultuurimälestise rikkumise paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vangistuse.

Kaarma dolomiidist monument paigutati fašismiohvrite vennaskalmistule, kuhu on maetud 215 Saksa okupatsiooni ajal mõrvatud nõukogude inimest. Nende nimed on raiutud monumendi kivisse.

Nõukogude võimu poolt püstitatud ideoloogilise kallakuga mälestusmärk on pühendatud natsirežiimi ohvritele (1941–1944). Teose autorid on skulptorid Matti Varik ja Riho Kuld, arhitekt Allan Murdmaa.

Mälestusmärkide rüvetamine "tsiviliseeritud" Euroopas ei ole haruldus

Nõukogude perioodi mälestiste vastu suunatud vandalismiakte korraldatakse erinevates Euroopa riikides regulaarselt. Näiteks rüvetati Eestiski oktoobri lõpus Antsla valla Litsmetsa külas asuv teise maailmasõja ohvrite mälestusmärk.

Nagu Sputnik Eesti toona kirjutas, värvisid tundmatud monumendi aerosoolvärvidega. Kohalik politsei alustas kriminaalmenetlust "Surnu mälestuse rüvetamise" paragrahvi alusel.

Varasemalt, 2018. a. augustis, sodisid vandaalid Saksa okupatsiooniaja terrori ohvriks langenud juutide ja mustlaste mälestusmärgid Kalevi-Liiva kalmistul Harjumaal. Tundmatud purustasid ka lillepotid, rebisid välja lilled, trampisid puruks küünlad ja sodisid infotahvli.

Samal teemal

Hispaanias püstitati mälestusmärk tundmatule nõukogude lendurile
Kaliningrad võib taastada välismaal hävitatud nõukogude sõdurite mälestusmärgid
Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi
Tagid:
Teine maailmasõda, rüvetamine, mälestusmärk

Peamised teemad