22:50 28. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Eesti uudised
lühendatud link
101 0 0

Vene diplomaadid avaldasid lootust, et kohalikud võimud võtavad Kuressaare fašismiohvrite monumendi kallal toime pandud vandalismiakti süüdlased vastutusele.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Saaremaale Kuressaare Lossiparki hitlerlike okupantide poolt hukatute vennashauale püstitatud mälestusmärgi rüvetamine ei ole jäänud Tallinnas asuva Venemaa suursaatkonna tähelepanuta.

Politsei nimetas Saaremaal rüvetatud fašismiohvrite mälestusmärki "väheväärtuslikuks" >>

Avalduse kohaselt, mille Venemaa diplomaatiline esindus tegi seoses kinnitust leidnud infoga Saaremaal Kuressaares natside hukatud Nõukogude kodanike vennashaual asuva mälestusmärgi kahjustamisest, on Venemaa saatkond Eestis kutsunud pädevaid kohalikke võime üles avaldama austust hitlerlaste kuritegude ohvrite mälestusele ja võtma tarvitusele abinõud grafiti kiireks eemaldamiseks.

"Arvestame ka selle huligaanse tembu süüdlaste vastutusele võtmisega," seisab Venemaa saatkonna pöördumises.

Saaremaal Kuressaare Lossipargis asuv mälestusmärk, mis on püstitatud hitlerlike okupantide poolt hukatute vennashauale, on punase värviga täis soditud. Monumendi jalamile on ilmunud lendu tõusva linnu kujutis ja aastaarv 2019, paremasse serva aga arusaamatu sõnum.

Kohalik politsei reageeris saabunud teatele fašismiohvrite mälestusmärgi rüvetamise kohta, kuid keeldus algatamast kriminaalasja kultuuriväärtuste vastu suunatud ründe paragrahvi alusel.

Vanemväärteomenetleja Hedi Vipp ütles, et kui monumendile "oleks soditud fašistlik märk", oleks olnud võimalik seda tegu menetleda kultuurimälestise rikkumise paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vangistuse.

Monument paigutati fašismiohvrite vennaskalmistule, kuhu on maetud 215 Saksa okupatsiooni ajal mõrvatud nõukogude inimest. Nende nimed on raiutud monumendi kivisse.

Mälestusmärkide rüvetamine Eestis ei ole haruldus

Nõukogude perioodi mälestiste vastu suunatud vandalismiakte korraldatakse erinevates Euroopa riikides ja ka Eestis regulaarselt. Näiteks rüvetati Eestiski oktoobri lõpus Antsla valla Litsmetsa külas asuv teise maailmasõja ohvrite mälestusmärk.

Varasemalt, 2018. a. augustis, sodisid vandaalid Saksa okupatsiooniaja terrori ohvriks langenud juutide ja mustlaste mälestusmärgid Kalevi-Liiva kalmistul Harjumaal. Tundmatud purustasid ka lillepotid, rebisid välja lilled, trampisid puruks küünlad ja sodisid infotahvli.

Samal teemal

Kaliningrad võib taastada välismaal hävitatud nõukogude sõdurite mälestusmärgid
Rakveres asuv Nõukogude sõjameeste mälestusmärk rüvetati taas
Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi

Peamised teemad