00:28 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)
71 0 0

ÜRO liikmesriigid valisid Eesti julgeolekunõukogu liikmeks aastatel 2020-21. Hääletusel viibinud president Kersti Kaljulaidi sõnul on Eesti jaoks tegemist ajaloolise hetkega.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Reedel New Yorgis toimunud hääletusel valisid ÜRO liikmesriigid Eesti julgeolekunõukogu liikmeks aastatel 2020-21. Hääletusel viibinud president Kersti Kaljulaidi sõnul on Eesti jaoks tegemist ajaloolise hetkega ning järjekordse kihiga meie kaitsekilbil, edastas presidendi kantselei

"See tänane kõigi maailma riikide poolt tehtud otsus, et just Eesti on järgmisel kahel aastal paslik kuuluma ÜRO julgeolekunõukogusse, aitab meil seista senisest paremini meie riigi ja meie inimeste huvide eest. See aitab meil seista parema maailma eest. Väärtuste eest, ilma milleta poleks meil ja paljudel teistel riikidel ja rahvustel maailmas kohta," ütles president Kaljulaid pärast Eesti valimist julgeolekunõukogusse.

Presidendi sõnul on Eesti jaoks oluline, et kehtiks rahvusvaheline õigus, kõikjal austataks inimõigusi ja maailm põhineks reeglitel ja kokkulepetel, sest vastasel korral maksaks vaid huvid ja jõud.

"Eesti on alates iseseisvuse taastamisest hoidnud seda joont, et oma otsused rahvusvahelises kogukonnas teeme väärtuspõhiselt. Selle eest oleme pälvinud usalduse ja seda joont peame hoidma ka edaspidi. Kuulumine ÜRO julgeolekunõukogusse on Eesti jaoks ajalooline samm.

ütles president Kaljulaid.

Riigipea tänas ka kõiki, kes on Eesti pürgimisse ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks 14 aasta jooksul panustanud.

Samuti tänas riigipea Eestiga koos julgeolekunõukogu kohale kandideerinud Rumeeniat ning õnnitles Nigerit, Tuneesiat, Vietnami ning St Vincent ja Grenadiine, kes valiti täna koos Eestiga julgeolekunõukogusse aastateks 2020-21.

Rumeenia segab Eestil ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks saamist >>

Reedel toimus New Yorgis ÜRO peaassambleel salajane hääletus, mille alusel valiti aastateks 2020-2021 ÜRO julgeolekunõukogusse viis mitte-alalist liiget. Eesti kandideeris ÜRO julgeolekunõukokku Ida-Euroopa grupis koos Rumeeniaga ning sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks.

Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks
© Sputnik / Виталий Белоусов

Esimeses voorus kogus Eesti 111 ja Rumeenia 78 häält, seega selgus saabub kõige varem teises voorus. Kummalisel kombel said ühe poolthääle ka Läti ja Gruusia, kes pole isegi kandideerimas.

ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks saades võtab Eesti teatepulga üle Poolalt ja hakkab alati hääletama Moskva vastu, ütles Süsteemianalüüsi- ja Prognoosikeskuse president Rostislav Ištšenko hääletuse eel.

Reeglite kohaselt peab ÜRO Julgeolekunõukogu liikme kandidaat valituks osutumiseks saama vähemalt kaks kolmandikku istungil osalevate delegaatide häältest. Julgeolekunõukogu uute mittealaliste liikmete valimiste hääletus on salajane.

ÜRO Julgeolekunõukogus on esindatud kokku 15 riiki - 5 alalist ja 10 mittealalist liiget. 2019. aasta juuli lõpul vahetavad uued Julgeolekunõukogu mittealalised liikmed välja Poola, Peruu, Ekvatoriaal-Guinea, Kuveidi ja Côte d'Ivoire. Lõuna-Aafrika, Dominikaani Vabariigi, Belgia, Indoneesia ja Saksamaa volitused lõpevad 2020. aasta lõpul.

Teema:
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)

Samal teemal

Julgeolekunõukogu toetas Guterresi ÜRO järgmise juhina
Belgia sai kaheks aastaks ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks
Tagid:
Kersti Kaljulaid, Eesti, ÜRO Julgeolekunõukogu

Peamised teemad