17:36 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Eesti uudised
lühendatud link
7310

Venemaa päev kogus Venemaa saatkonda Tallinnas ühiskondlik-poliitilisi tegelasi ja Eesti ettevõtjaid, kes soovivad ühist ajalugu jaganud kahe naaberriigi vahelisi suhteid parandada.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik, Svetlana Burceva. Esinedes kogunenud külalistele, jutustas Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, et 20. ja 21. sajandi piiril lootsid inimesed kogu maailmas siiralt, et pärast kaht maailmasõda ja mitut revolutsiooni hakkab elu paremuse suunas muutuma, et mineviku katastroofidest on ka mingeid järeldusi tehtud. Suursaadik märkis, et vigadest ei õppinud ilmselt mitte kõik.

Посол РФ в Эстонии Александр Петров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov

Tema sõnul on tingimustes, kus nii ühe- kui kahepooluselise maailma süsteemid on juba näidanud oma puudulikkust, Venemaa seisnud uuel sajandil sellise süsteemi eest, kus iga riik peab ise oma huvidesfääri kindlaks määrama, säilitades seejuures oma suveräänsuse.

"Just neile põhimõtetele rajab Venemaa suhted oma partneritega. Riikidevahelise suhtluse probleemid ei tohiks muutuda konfliktide põhjuseks, vaid võimaluseks täiendavalt kohtuda ja kõik läbi arutada," ütles ta.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes samuti pidulikul vastuvõtul osales, jutustas Sputnik Eestile, et oleks viga võtta alanud soojenemist Eesti-Vene suhetes otsese signaalina ettevõtluseks, mis ei saa siiski ilma teatud poliitiliste garantiideta toimida.

Мэр Таллинна Михаил Кылварт
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart

"Järske muutusi ei tule, need saavad olema järkjärgulised. Väga olulised on eri riikide ja linnade poliitikute head omavahelised suhted. Praegune majandusminister Taavi Aas on seda alati mõistnud ja püüdis ka linnapeana Vene kolleegidega häid suhteid säilitada," teatas Kõlvart.

Artikli täisversiooni saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsel poolel

Прием в посольстве РФ
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa päeva vastuvõtt Venemaa suursaatkonnas

Venemaa päeva sünd

Venemaa päev on üks Vene riigi noorimaid riiklikke tähtpäevi. Seda tähistatakse 12. juunil 1990. aastal Venemaa Föderatiivse Vabariigi Rahvasaadikute kongressi poolt vastu võetud Venemaa riikliku suveräänsusestdeklaratsiooni auks. 

2001. aastal  ütles Venemaa president Vladimir Putin Venemaa riikliku suveräänsusdeklaratsiooni pidulikul vastuvõtulKremlis:

"Selle dokumendiga algab uus ajastu meie uusimas ajaloos. Kodanikuvabadustel ja seaduse ülimuslikkusel põhineva demokraatliku riigi ajaloos, mille põhiideeks on edu, kodanike jõukus ja heaolu."

Riigipüha ametlik nimetus "Venemaa päev" võeti kasutusele 2002. aastal, mil jõustus Venemaa Föderatsiooni uus töökoodeks, kus sätestati riiklikud pühad ja puhkepäevad (paragrahv 112). Venemaal tähistatakse seda tavapäraselt suure rahvapeo, spordiürituste ja kontsertidega.

2013. aasta detsembris kirjutas Venemaa president alla korraldusele, mille kohaselt Venemaa päev (12. juuni) kuulub ürituste nimekirja, mida on lubatud läbi viia Moskvas Punasel väljakul ilma täiendava kooskõlastuseta presidendi administratsiooniga.

Samal teemal

Pompeo õnnitles venelasi Venemaa päeva puhul
Tagid:
suursaatkond, Tallinn, Eesti, Venemaa, Venemaa päev

Peamised teemad