07:20 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Eesti uudised
lühendatud link
74 0 0

Enamik Riigikogu liikmetest hääletas vastu opositsiooni ettepanekule tuua Euroliidu lipud alaliselt Eesti parlamendi Valgesse saali.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Eesti opositsioon nimetas väga sümboolseks asjaolu, et Eesti Euroopa Liidus viibimise 15. aastal viidi EL lipud riigikogu Valgest saalist välja.

Tahtsite hääletamist – olge lahked

Aprillikuu lõpus saatsid Eesti valitsusega opositsioonis oleva Reformierakonna fraktsiooni liikmed Riigikogu juhtkonnale ettepaneku tuua Riigikogu Valgesse saali tagasi Euroopa Liidu lipud, et nad seisaksid seal koos Eesti lipuga.

Reformistid soovisid, et Riigikogu juhtkond lippude kasutamise korra Riigikogu siseruumides üle vaataks ja vajadusel seda "vastavalt seadusele ja protokollide heale toonile" täpsemini reguleeriksid.

Kolmapäeval, 12. juunil pani Riigikogu esimees ja Eesti Konservatiivse Rahvakonna (EKRE) aseesimees Henn Põlluaas ootamatult küsimuse EL lippude pidevast eksponeerimisest parlamendi Valges saalis hääletusele. Opositsioonisaadikud, keda samm ootamatult tabas, püüdsid Põlluaasalt teada saada, kuidas EL lippude teema väljaspool päevakorda hääletusele sattus.

EKRE aseesimees selgitas, et parlamendi spiikerina on tal õigus ka täiendavaid küsimusi hääletusele seada, sõltumata päevakorrast. Hääletuse tulemusena toetasid Reformierakonna ettepanekut tuua EL lipud alaliselt Valgesse saali 32 parlamendisaadikut, 34 hääletasid vastu ja 27 saadikut otsustasid hääletamisest loobuda, teatas ERR.

Kõik on seaduslik

Seega otsustati häälteenamusega EL-i lippu Riigikogu Valgesse saali mitte tagasi tuua. Teise opositsiooni kuuluva fraktsiooni liige, sotsiaaldemokraadist Kalvi Kõva kahtles toimunu seaduslikkuses, kuna tema soovi enne hääletamist paus teha ei võetud kuulda.

Eesti langes võitluses >>

Põlluaas vastas, et sai Kõva soovist teada alles siis, kui häälte andmine juba käis, mistõttu toimus kõik seaduslikult. Ta ei võtnud arvesse ka teiste opositsionääride väiteid, et hääletust ei olevat õigesti teostatud.

Spiiker teatas, et hääletamine algas ja lõppes haamrilöögiga. Tema arvates toimus kogu protseduur Riigikogu töökorrale vastavalt.

Riigikogu otsus on küllaltki sümboolne.

Piirivalvurid kontrollrajal
© Sputnik / Руслан Кривобок

Eestimaa endise peaministri Taavi Rõivase sõnul on parlament Eesti Vabariigi esindushoone, mistõttu vastavad selles toimuvad ettevõtmised ja sündmused Euroopa väärtustele.

"Lipu välja viskamine esindussaalist ei ole igapäevane ruumikujundus, sellel on sümboolne tähendus ja sümbolitega ei käida ringi kergekäeliselt. Märgid loevad," ütles ta.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, toodi Euroopa Liidu lipp Riigikogu Valgesse saali mitte Eesti astumise järel Euroliitu, vaid hoopis Eesti Euroliidu eesistumise perioodiks 2017. a. juulist detsembrini, selle lõppedes aga ei kiirustanud toonane valitsus lipu mahavõtmisega, püüdes erandit reegliks muuta.

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Neljapäeval heisatakse Eesti ja Euroopa Liidu lipud
Tagid:
poliitika, opositsioon, EL, lipp, Riigikogu

Peamised teemad