11:27 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Eesti uudised
lühendatud link
Taani kuninganna Margrethe II Eestis (6)
84 0 0

Eestisseametlikule visiidile tuleb Taani kuninganna Margrethe II, et tähistada Eesti 100. aastapäeva ning Taani lipu Dannebrogi 800. aastapäeva.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Laupäeval tähistatakse Tallinna Vabaduse väljakul kogupereüritusega Eesti lipu 135. ja Taani lipu 800. sünnipäeva. Pidupäeva aukülaliseks on Taani kuninganna Margrethe II. Üritusest võtavad osa ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaministri sõnul on Eesti ja Taani meie ajaloo kaudu tihedalt seotud: "Taani oli üks esimesi riike, kes tunnustas Eesti iseseisvust, aitas seda Vabadussõjas kaitsta ja avaldas meile toetust kõige raskemal ajal, kui ei tunnistanud Eesti kuulumist Nõukogude Liitu. Samuti on meie riigilippudel üks sünnimaa."

"Meie lippude sünnipäeva ühine tähistamine näitab, et Eesti ja Taani on lähedased sõbrad ja liitlased, seda nii Läänemere ääres, Euroopa Liidus kui ka NATOs. Ma tänan Taani Kuningriiki sõpruse, koostöö ning panuse eest Eesti julgeoleku tagamisse," lausus Ratas.

Peaminister lisas, et tulevikku vaadates on meie koostööl ka palju arenguruumi, olgu selleks digiühiskonna areng, majandussidemed laiemalt või mitmed muud valdkonnad.

Legendi järgi langes valge ristiga punane Taani lipp alla taevast Lindanise lahingus 15. juunil 1219. aastal. Lahingupaik on tänapäeval tuntud Taani kuninga aiana Toompea nõlval. Taani lipp on maailma vanim kasutuses olev riigilipp.

Kahe riigi lipu sünnipäeva ühist tähistamist korraldab Riigikantselei koostöös Taani Kuningriigi saatkonnaga. Kell 11 algaval perepäeval saab kuulata koorilaulu, Taani džässi ja Eesti folki ning külastada Eesti ja Taani suhteid tutvustavaid teematelke. Väljakul toimuvad mängud, loosimised ja temaatilised tegevused lastele. Toidutänaval saab maitsta Eesti ja Taani köögi parimaid palasid.

Eesti, Läti ja Taani kaitseministrid allkirjastasid mullu suvel Brüsselis NATO tippkohtumisel ühise tahteavalduse Põhja mitmerahvuselise diviisi väejuhatuse loomiseks. 

Danske rahapesuskandaal >>

Mitmerahvuseline Põhja diviisi staap on sõjalise juhtimise üksus, milles Eesti koos Taani ja Lätiga on põhipanustajad. Pikaajalisem eesmärk on see, et staapi panustaksid kõik Balti riikides ja Poolas paiknevate liitlaste lahingugruppide raamriigid. 

Diviisistaabi ja selle toetusüksuse suuruseks saab olema u 300 inimest. Staap alustas tööd juba mullu septembris, pidi saavutama esmase operatsioonivõime 2019. aasta esimeses pooles ja täieliku operatsioonivõime 2020. aasta keskpaigas.

Teema:
Taani kuninganna Margrethe II Eestis (6)

Samal teemal

Danske rahapesuskandaal
Eesti ja Taani finantsjärelevalve juhid: koostööd on vaja jätkata
Eesti, Läti ja Taani loovad uue sõjalise juhtimise staabi
Tagid:
lipupäev, visiit, Eesti, Taani

Peamised teemad