00:03 29. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1005
  • RUB68.9032
Eesti uudised
lühendatud link
12711

Tallinna Vene Noorsooteatri juhendaja Aleksandr Puolakainen rääkis Sputnik Eestile absurdsest nõudest, mis esitati teatrile Punase Risti Eesti osakonna poolt.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Tallinnas tegutseva Vene Noorsooteatri juhtkonnale saabus ootamatu nõue organisatsioonilt Punane Rist. Teatri juhendaja Aleksandr Puolakaineni sõnul teatati Punasest Ristist, et muinasjututegelase Aiboliti kostüümil on lubamatu kasutada punase risti märki.

"Eile helistas mulle mobiilile Punase Risti esindaja ja hakkas raginal nõudma, et me punase risti lavakostüümidelt eemaldaksime," ütles teatritegelane intervjuus Sputnik Eestile.

Директор и художественный руководитель Русского молодежного театра Александр Пуолакайнен
© Sputnik / Илона Устинова
Vene Noorsooteatri direktor ja kunstiline juhendaja Aleksandr Puolakainen

Tema sõnul on kodulehel Facebookis välja pandud lavastuse reklaam "ja tõenäoliselt seal nad Doktor Aiboliti ((Doktor Valus-On) fotot nägidki."

"Ma hakkasin seletama, et see on muinasjututegelane ja arsti on alati just nõndaviisi kujutatud. Igatahes nii on alati olnud. Mille peale too naisterahvas vastas, et see on seadusevastane ja isegi kiirabiautodel ei ole neid riste peal, sest see märk kuulub nimelt organisatsioonile Punane Rist. Seetõttu nad nõuavad, et me selle kostüümi pealt ära koristaks, vastasel juhul maksame trahvi," jagas Aleksandr Puolakainen kõneluse üksikasju.

Сцена из спектакля Доктор Айболит Русского молодёжного театра
Stseen Vene Noorsooteatri lavastusest "Doktor Aibolit"

Ta lisas, et mingeid viiteid seadusaktidele, mis keelaksid punase risti kasutamist teatrietendustes, organisatsiooni esindaja esile ei toonud. Vene Noorsooteatri juht ise oli küll ta enda ülestunnistust pidi unustanud ses suhtes huvi tunda, kuna oli vestluspartneri kategoorilisest kõneviisist üksjagu kohkunud.

"Oma teatris otsustasime, et tobe oleks otsekohe reageerida. Las nad saadavad ametliku paberi. Ma uurisin siis veel seda küsimust põhjalikult, et võib-olla ongi punane rist patenteeritud märk. Lavastust etendame juba kolm-neli aastat ja alles nüüd nad märkasid," lisas Aleksandr Puolakainen.

Samas on muinasjututegelane Aibolit tema sõnul säärase ristikesega ka Vene Nukuteatril, aga ka Vanemuise teatri Lotte-etendustes võib näha tohtrit ristikestega kostüümis.

"Kui nad meile trahvi määravad, siis nõuan ma kõigepealt, et samasuguse trahvi tasuks ka Vanemuise teater ja seejärel teeksin Punase Ristiga koostööd," võttis Aleksandr Puolakainen teema kokku.

Tänavu pakub teater esietendusena välja lavastuse „Doktor Ai-Ai-Ai“
© Фото : Ирина Тихомирова

Punase Risti Eesti osakonna veebilehel teatakse, et organisatsiooni sümboolika kasutamine eraisikute, riiklike või mitteriiklike organisatsioonide poolt on keelatud. Erandiks võivad olla ainult teatud füüsilised või juriidilised isikud, kes kasutavad seda sümboolikat vastavas konventsioonis sätestatud eesmärkidel.

Antud juhul käib jutt muinasjututegelasest, keda pole välja mõelnud Vene Noorsooteater. Teistes lavastustes, sealhulgas Venemaal, tähistatakse arsti samuti punase ristiga. Seega – tegemist on kunstivaldkonnaga. Võib-olla on Aibolit ise Punase Risti esindaja ja osutab abi tasuta, nagu organisatsion seda nõuab.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, täitus Vene Noorsooteatril tänavu kolmkümmend aastat. Samas aga keeldub Eesti kultuuriministeerium teatrit ametlikult tunnistamast. Aleksandr Puolakaineni sõnul ei ole ministeeriumis teatri tunnistamisest ja rahastamisest keeldumist mitte kuidagi põhjendatud, küsitakse vaid: "Kellele seda tarvis on?"

Samal teemal

Näitleja Pjotr Petuškov paljastas oma kulissidetaguse elu saladusi
Mullu oli Eesti kultuuri rohkem näha kui kunagi varem
Laste Peterburi festival Tallinnas: kultuurikoostööd ei saa peatada
Tagid:
Punane Rist, Vene noorsooteater, Aleksandr Puolakainen

Peamised teemad