09:36 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Eesti uudised
lühendatud link
4400

Peaminister Jüri Ratas ja president Kersti Kaljulaid kohtusid reedel Soome peaministri Antti Rinnega, kes tegi Eestisse oma ametiaja esimese välisvisiidi.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas arutas tänasel kohtumisel Soome peaministri Antti Rinnega riikidevahelist koostööd, olulisi projekte Läänemere piirkonnas ja juulis algavat Soome eesistumist Euroopa Liidu Nõukogus, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo

"Eesti ja Soome lähedus sai täna taas kinnitust. Mul on hea meel, et oleme kõigis olulistes küsimustes Soomega ühel meelel, sest vaid üheskoos saame vastu astuda ülemaailmsetele väljakutsetele nagu kliimamuutused ja kestliku majandusarengu tagamine," ütles Ratas.

"Muutuvas maailmas muutub meie koostöö veelgi olulisemaks. Selleks, et liiguksime heanaaberlikult edasi, on tähtis, et Põhja- ja Baltimaad kõneleksid jätkuvalt ühisel häälel nendes rahvusvahelistes küsimustes, kus jagame selgelt samu seisukohti ja et meie riikide sõnal oleks rohkem kandepinda," ütles Ratas.

Peaminister rõhutas digikoostöö tähtsust: "Eesti ja Soome kahepoolne koostöö on üha tihedam, kui saame edasi liikuda näiteks parema andmevahetuse vallas."

"Eesti ja Soome vahetavad omavahel juba digiretsepte, kuid võimalusi on veel maksuandmete, äri- ja rahvastikuregistri ning sotsiaalteenuste valdkondades. Põhja- ja Baltimaade regioonist võiks saada maailma kõige paremini digitaalselt ühendatud piirkond," sõnas Ratas.

Ratas ja Rinne arutasid veel Soome liitumist Rail Balticuga ning Eesti, Läti ja Soome ühtse gaasituru loomist. Tulevikuteemana räägiti ka Tallinn-Helsingi tunneli plaanidest. Samuti rääkisid peaministrid Läänemere keskkonna olukorrast, mis on Soome uue valitsuse üks prioriteete.

Euroopa Liidu uue perioodi strateegilises tegevuskavas on siseturg ning majanduskasv, mis jõuaks kõigi inimesteni, samuti tähtsal kohal.

President Kaljulaid kohtus Soome peaministriga

President Kersti Kaljulaid kohtus ka täna Kadriorus Soome peaministriga, et arutada riikide kahepoolseid suhteid, Euroopa Liitu ja Läänemere regiooni keskkonda puudutavaid küsimusi, teatas presidendi kantselei

Eesti riigipea ja Soome peaminister arutasid võimalusi teha koostööd keskkonnakaitses, eriti Läänemere osas. President Kaljulaidi sõnul soovib ta oma ametiaja teises pooles tõsta inimeste teadlikkust keskkonnaküsimustes, sealhulgas eriti kliimaprobleemide osas.

Veel räägiti regiooni julgeolekust ja Euroopa Liidu kaitsealgatustest. Põgusalt peatuti Eesti õnnestunud kampaanial ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmeks ning Eesti plaanidel nõukogu liikmena.

Tänane visiit Eestisse on Soome peaministri esimene välisvisiit peale hiljutist ametisse kinnitamist.

Soomes toimusid aprillis parlamendivalimised, kus esikoha said äärmiselt napilt sotsiaaldemokraadid, teisele kohale jäi võimsa tulemuse teinud Põlissoomlaste partei.

Peaminister Juha Sipilä Keskerakond sai tõsise hoobi - partei toetus kukkus viimase saja aasta halvimale tasemele. Ukse taha jäi terve rida Juha Sipilä valitsuse ministreid.

Samal teemal

Soome president ei taha olla Eesti ja Venemaa vahendaja
Soome antifašistide juht andis hinnangu Eesti pearabi ründamisele
Soome ja Eesti on Venemaa suhtes erinevatel seisukohtadel
Milleks peaksid USA ja Eesti sõjaväelased Soome hädaorus valmis olema

Peamised teemad