07:55 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Eesti uudised
lühendatud link
7620

Sellest, miks õhupallide kasutamine üldrahvalikel leinaüritustel pole kaugeltki parim lahendus, sai Sputnik Eesti kuulda erakonna Eestimaa Rohelised esindajatelt.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinna südames Vabaduse väljakul oli 14. juunil tavakohaselt 1941. aasta kümne tuhande küüditamisohvri mälestuseks üles seatud tuhandetest helesinistest õhupalidest installatsioon "Pisarate meri".

Sputnik Eesti ei sea mingil juhul kahtluse alla kogu selle kuupäeva traagikat Eesti jaoks. Kuid paljudes meediaväljaannetes kerkib üles teema õhupallide kahjulikkusest loodusele. Ja mitte ainult Eestis.

Milliseid alternatiive võiks olla õhupallidele

Sputnik Eesti pöördus ühe Eesti erakonna poole, kellele loodusrikkuste kaitse on esikohal – Eestima Roheliste poole. Ja küsis: "Kas õhupallid sobivad sellisele kurvale päevale nagu seda on küüditamisohvrite mälestuspäev?"

Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Olev-Andres Tinn ütles Sputnik Eestile, et õhupallid kujutavad endast kahtlemata ohtu loodusele. Seetõttu, arvab Tinn, tuleb leida teisi, alternatiivseid lahendusi, mis ei kahjustaks keskkonda.

Член правления партии Зеленые Эстонии Олев-Андрес Тинн
© Sputnik / Вадим Анцупов
Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Olev-Andres Tinn

"Pealegi, minus isiklikult ei tekita rõõmsatoonilised õhupallid leinalist meeleolu. Kui ma vaatan nende inimesi, kes leinapäeval Vabaduse väljakul õhupallidest mööda jalutavad, näen ma nende nägudel imestust või rõõmu. Õhupallid seostuvad nende jaoks, nii nagu minulgi, lõbusa peomeluga. Õhupall on mažoorne element, lein aga minoorne," lisas Olev-Andres Tinn.

Lein ei tohi loodust kahjustada

Tinni aatekaaslane Eestimaa Roheliste juhatuses Timur Sagitov leiab, et õhupallid on nii leinaürituste kui ka pidustuste puhul sobimatud. Põhjuseks paratamatu Eestimaa looduse hävitamine.

Sagitov pakub välja, et õhupallid võiks asendada näiteks kaasaege tehnoloogiaga, nagu selleks on hologrammid või laseretendus. "See oleks ühtlasi heaks alternatiiviks lärmakatele, tuleohtlikele ja õhku saastavatele ilutulestikele," märkis Timur Sagitov.

Тимур Сагитов
© Фото : из личного архива Тимура Сагитова
Eestimaa Roheliste juhatuses Timur Sagitov

"Üks asi on lõpuks prügikonteineritesse jõudvate õhupallidega ruume ehtida, hoopis teine lugu aga kümneid tuhandeid õhupalle taevasse lennutada. Õhupallidest allesjäävad räbalad, mis lagunevad mikroplastikuks, võivad sattuda kalade makku ja meie sööme neidsamu kalu," lausus Olev-Andres Tinn, soovitades parema võimalusena kirikusse sisse astuda ja küünal süüdata.

Artikli täisversiooni lugege Sputnik Eesti venekeelsel poolel >>

14. juunil möödus 78 aastat juuniküüditamisest. Sel päeval meenutatakse 1941. aasta küüditamisohvreid üle kogu Eesti. Tallinnas Vabaduse väljakul meenutati eile ohvreid "Pisarate mere" installatsiooniga.

Инсталляция Море слёз из воздушных шаров на площади Свободы в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Pisarate meri" Tallinna Vabaduse väljakul

Mälestuspäeva korraldajad panid kõigile südamele, et õhupalle lendu ei lastaks. Kuigi tegu on biolagunevate materjalidega, võivad need siiski loodust kahjustada, seisab Inimõiguste Instituudi kodulehel.

Sel aastal toimus õhupallide installatsioon viimast korda ning lähitulevikus on kavas korraldada konkurss uute ideede leidmiseks, lubavad korraldajad. 

Samal teemal

"Pisarate meri" Tallinna Vabaduse väljakul
Vene politoloog hajutas müüte küüditamisest Eestis
14. juuni 1941. aasta küüditamine
Tagid:
Erakond Eestimaa Rohelised, keskkond, lein, küüditamine, õhupall

Peamised teemad