09:05 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Eesti uudised
lühendatud link
20520

Venemaa tuntud politoloog Armen Gasparjan kommenteris Eesti parlamendi otsust, et Euroopa Liidu lippu Riigikogu Valgesse saali tagasi ei tooda.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Võib-olla hakatakse Eestis mõtlema sellele, millised on Euroopa Liidu tulevikuväljavaated ja milline koht Eestil selles moodustises on, oletas Gasparjan.

"Võib-olla kusagil sügavas hingepõhjas on mõnedel poliitikutel hakanud idanema teatud kahtlusi, sest igasugu asju on kokku lubatud, aga tegelikult keegi midagi mõistlikku tehtud ei saa," väitis Armen Gasparjan venekeelse Sputniku kanalile YouTube'is maailmapoliitika viimaseid uudiseid kommenterides.

Elatustase on Eestis kõrgem kui näiteks Lätis, aga ikkagi võrreldamatu elatustasemega mõnes EL-i juhtriigis, täheldas politoloog.

"Kui Euroopa Liit hakkab murenema, millega siis Eesti jääb? Võib muidugi mängida sanitaarkordoni rolli ümber Venemaa, aga kellele seda praegu tarvis on? Keegi ühtki selget vastust sellele anda ei saa," ütles Gasparjan.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, viidi Eesti Euroopa Liidu koosseisus olemise 15. aastal sellesama EL-i lipud Riigikogu saalist ära. Eesti parlamendihoones oli alati rippunud neli Eesti Vabariigi lippu ning 2017. aastal, mil Eesti oli EL-i eesistuja, lisandus Euroopa Liidu lipp.

2019. aasta aprillis eemaldati see Riigikogu Valgest saalist – nagu selgus, parlamendi uue spiikri, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Henn Põlluaasa korraldusel.

"Siin on Eesti taasiseseisvumisest alates lehvinud Eesti Vabariigi lipud. Kui Eesti sai endale ülesande olla ELi eestistuja, pandi sinna lisaks ELi lipud. Nüüdseks on see üritus lõppenud ja seoses sellega, et eelmine nädal olid Eesti parlamendi 100. aastapäeva juubeli sündmused, siis pandi tagasi Eesti lipud. See on normaalne tava kõikides parlamentides," teatas ta 29. aprillil pärast ametivande vastuvõtmist valitsuse liikmetele.

Põlluaas selgitas, et Euroopa lipud tuuakse välja näiteks siis, kui Riigikokku tulevad visiidiga välisriikide kõrged esindajad.

Reformierakonna opositsioonifraktsiooni liikmed saatsid Riigikogu juhatusele pöördumise ettepanekuga EL-i lipud Riigikogu Valgesse saali tagasi tuua, et need seisaksid seal kõrvuti Eesti lipuga.

Kolmapäeval, 12. juunil pani Henn Põlluaas ootamatult hääletusele küsimuses, kas EL-i lippude Valgesse saali alaliselt tagasi tuua. Saadikud, kes polnud seda oodanud, üritasid Põlluaasalt teada saada, kuidas EL-i lipu teema päevakorda eirates hääletusele sattus.

Hääletuse tulemusena toetas 32 parlamendisaadikut Reformierakonna ettepanekut tuua EL-i lipud Valgesse saali tagasi, 34 hääletasid vastu ning 27 saadikut eelistasis mitte hääletada. Niiviisi sai EL-i lipp Eesti 15. Euroopa Liitu kuulumise aastal Balti riigi parlamendi hoonest minema viidud.

Samal teemal

Läti ja Eesti esindajaid solvas EL-i võrdlemine NSV Liiduga
"Sajandipikkuse iseseisvuse" järel tunnistab Eesti valmisolekut demokraatiaks
Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all
Eesti laste tervis on EL-i kehvemate seas
Aeg on kaalust alla võtta: EL paneb Eesti dieedile
Tagid:
iseseisvus, poliitika, Armen Gasparjan, lipp, EL, Eesti

Peamised teemad