11:38 12. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.3925
Королева Дании Маргарете Вторая и мэр Таллинна Михаил Кылварт

Kõlvart: roosiaed jääb meenutama Tema Majesteedi visiiti

© REUTERS / INTS KALNINS
Eesti uudised
lühendatud link
Taani kuninganna Margrethe II Eestis (6)
7410

Tallinna esmamainimise ja Dannebrogi lipu sünni 800. aastapäeva puhul avas Taani kuninganna Margrethe II Tallinnas ühisnäituse ja roosiaia.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Taani kuninganna Margrethe II osavõtul avati laupäeval Tallinna esmamainimise ja Dannebrogi lipu sünni 800. aastapäeva puhul Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis näitus ning Komandandi aias Taani lipu värvides kuninganna roosiaed, teatas Tallinna linnavalitsus

Мэр Таллинна Михаил Кылварт и королева Дании Маргарете Вторая
© REUTERS / INTS KALNINS
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Taani kuninganna Margrethe II

Roosiaed on linna ja Taani saatkonna ühisprojekt. Taani Kultuuriinstituut ning Taani – Eesti Kaubanduskoda kinkisid Tallinnale 800 roosiistikut ning 8 klassikalist Kopengaheni stiilis pargipinki. Linn võttis enda peale rooside istutamise ja kogu Komandandi aia renoveerimise.

"See aed märgib Taani ja Eesti häid suhteid ja ühist ajalugu ning jääb meenutama Tema Majesteedi visiiti," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Ta avaldas lootust, et Tallinn saab rooside hooldamisega hästi hakkama ning nii tallinlastel kui ka turistidel on taas üks sümboolne koht, mida külastada.

Linnapea õnnitles tallinlasi Tallinna esmamainimise 800. aastapäeva puhul ja ütles, et Tallinna pikk ajalugu rikastab ka tema olevikku.

Näituse "Dannebrog ja Eesti 1219–2019" avamise puhul valmis ka trükis "Dannebrog 800. Taani ja Eesti lugu". Ühisnäitus valmis Tallinna Linnamuuseumi ja Frederiksborgis asuva Taani ajaloomuuseumi koostöös, tähistamaks 800 aasta möödumist Tallinna esmamainimisest ja Lindanise lahingust 15. juunil 1219.

Taanlaste võit Lindanise lahingus pani aluse Taani võimuperioodile Põhja-Eestis. Lindanise lahinguga on hakatud hiljem seostama tuntud legendi Dannebrogist, taevast langenud lipust, praegusest Taani rahvuslipust.

Näitus annab ülevaate lahingust ja selle eelloost, samuti Taani võimuperioodist Eestis 1219–1227 ja 1238–1346 ning sel ajal Taanit valitsenud kroonitud peadest. Näitus tutvustab ka Dannebrogi ordenit ning Dannebrogi ja kolme lõvi sümboolikat Tallinna ja Eesti heraldikas.

Neitsitorni keldriruumis avataval püsinäitusel saab näha Taani rahvusliku seltsi Danmarks Samfundet esindajate poolt 1922. aastal Tallinnale kingitud Taani lippu, mis pidi tugevdama Taani ja Eesti vahelisi ajaloolisi sidemeid.

Neitsitorni ekspositsioon Dannebrogi legendist Eesti kunstis ja Taani sümboleist Eesti heraldikas jääb võlvkeldri püsinäituseks. Näitus jääb avatuks kuni maini 2020.

Kaljulaid: Eesti ja Taani inimesed on tihedalt seotud igal elualal

President Kaljulaidi ja kuninganna Margrethe kohtumisel arutati kahepoolseid häid suhteid, keskkonnateemasid ning Läänemere koostööd, edastas presidendi kantselei.

Eesti riigipea sõnul on Eesti ja Taani samameelsed Põhja-Euroopa riigid, partnerid Euroopa Liidus ja liitlased NATOs ning meie inimesed on tihedalt seotud peaaegu igal elualal.

Hommikul läks president Kaljulaid kuninganna jahile Dannebrog vastu jahiga Admiral Bellingshausen, mis alustab varsti reisi Antarktikasse. Seejärel toimus Lennusadamas pidulik vastuvõtutseremoonia.

Королева Дании Маргарете Вторая и президент Эстонии Керсти Кальюлайд в порту Леннусадам
© Фото : Kersti Kaljulaid
President Kersti Kaljulaid ja kuninganna Margrethe II Lennusadamas

Pärast kohtumist Kadriorus avasid kuninganna Margrethe II ja president Kaljulaid Kadrioru väliskunstimuuseumis näituse "Dannebrog—taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst".

Королева Дании Маргарете Вторая и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время посещения музея в Кадриорге
INTS KALNINS
President Kaljulaid ja kuninganna Margrethe II Kadrioru väliskunstimuuseumis

Õhtul toimub Estonia kontserdimajas galakontsert "Eesti 100 ja Dannebrog 800". Seejärel pakub president Kaljulaid kuninganna Margrethe II auks galaõhtusöögi Arvo Pärdi Keskuses. Visiit lõpeb 16. juunil teenistusega Tallinna Toomkirikus.

Eestisse ametlikule visiidile tuli Taani kuninganna Margrethe II, et tähistada Eesti 100. aastapäeva ning Taani lipu Dannebrogi 800. aastapäeva.

Teema:
Taani kuninganna Margrethe II Eestis (6)

Peamised teemad