15:11 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
80 0 0

Radioaktiivsuse kohapealsed mõõtmised erinevates piirkondades näitasid kõrgeimat taset Lemme proovikohtades.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. Rasked mineraalid rannikul on kontsentreerunud õhukestesse vahekihtidesse, mis asuvad sügavamal maapinnas või kitsastes pindmistes ribades. Nende seas võib leiduda mineraale (nt tsirkoon, rutiil, monatsiit, ilmeniit, granaadid jt), mis võivad sisaldada endas looduses tekkinud radioaktiivseid isotoope. Need tekitavad kõrgemat radioaktiivsuse taset ning võivad kujutada inimese tervisele ohtu, edastas ERR.

Euroliit pani Eestile suplusvee kvaliteedi eest halva hinde >>

Doktoritöö autor Johanna-Iisebel Järvelill määras oma uurimuses erinevate metoodikatega mineraalide sisaldust liivaproovides Kirde-Eestis (nt Narva-Jõesuu rand), Edela-Eestis (nt Lemme), Peipsi järve ääres ja paljudes erinevates kohtades (Hiiumaa, Kihnu saar, Neeme, Nõva, Haversi jne).

Hooajal ootab suplejaid poolsada avalikku randa, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Juunis alanud tänavusel suplushooajal avanes Eestis 50 avalikku supluskohta, mis on ühe võrra vähem kui mullu. Endiselt paistab avalike supluskohtade rohkuse poolest silma Järvamaa, kus avatakse kokku seitse avalikku supluskohta.

Eesti supluskohtade vee kvaliteet jääb tervikuna võttes oluliselt alla enamikule Euroliidu riikidele. Üle 85 protsendi EL-i territooriumil asuvatest avalikest ujumiskohtadest on tunnistatud ökoloogide poolt veeproovide analüüsi tulemusel "väga heaks", aga Eesti elanikud peavad sellel hooajal leppima sellega, et "väga hea" suplusveega on kõigest 67 protsenti siseveekogude ja mere ääres asuvatest supluskohtadest, kirjutas Sputnik Eesti autor, viitega Euroopa Keskkonnaagentuuri (EEA) aastaaruandele.

Avalike supluskohtade veekvaliteedi andmetega on võimalik tutvuda jooksvalt Terviseameti temaatilisel alalehel. Veekvaliteedi info on samuti leitav ka supluskohas asuvatel infotahvlitel.

Samal teemal

Ekspert: Baltimaade kuurordid ei suuda Türgiga võistelda
Suvi viis Päästeameti kriitilise piirini
Tagid:
radiatsioon, liiv, uuring, Eesti, kvaliteet, rand

Peamised teemad