07:16 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Eesti uudised
lühendatud link
3610

President Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas kohtusid teisipäeval Horvaatia presidendi Kolinda Grabar-Kitarovićiga, et arutada koostööd Euroopa Liidus ja NATOs.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. Eesti ja Horvaatia riigipead rääkisid koostööst majanduses ja digivaldkonnas, aga ka Euroopa Liidus, seda eriti seoses Horvaatia eelseisva Euroopa Liidu eesistumisega, edastas presidendi kantselei.

"Nii Eesti kui Horvaatia pooldavad Euroopa Liidu edasist laienemist ja Eestile on oluline, et laienemisarutellu oleksid kaasatud kõik riigid, mis näitavad üles tahet reformida ja jagada meiega sama väärtusruumi — sealhulgas ka meie idapartnerluse riigid Gruusia ja Ukraina," lausus president Kaljulaid eilsel kohtumisel Eestisse ametlikule visiidile saabunud Horvaatia presidendi Kolinda Grabar-Kitarovićiga.

Президент Хорватии Колинда Грабар-Китарович и президент Эстонии Керсти Кальюлайд
Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja president Kersti Kaljulaid

Presidendi sõnul väärtustavad Eesti ja Horvaatia avatust, mis toob endaga kaasa innovatsiooni ja julgust globaalselt tegutseda ja seetõttu on ka mitmetel Eesti ettevõtetel huvi siseneda Horvaatia turule — näiteks tegutsevad seal juba Bolt, Goswift ja Funderbeam.

Eesti riigipea tänas ka Horvaatiat panuse eest meie piirkonna turvalisusesse, osaledes NATO laiendatud kaitsekoostöös Poolas ja Leedus. Horvaatia liitub ka NATO küberkaitsekeskusega ning saadab esimese eksperdi siia juba augustis.

Президент Хорватии Колинда Грабар-Китарович и президент Эстонии Керсти Кальюлайд
Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja president Kersti Kaljulaid

Kohtumisel arutati pikemalt veel kolme mere algatust, energiajulgeolekut ja võimalusi teha koostööd digivaldkonnas.

Ratas: Eesti ja Horvaatia koostöös on palju võimalusi

Peaminister Jüri Ratas kohtus Horvaatia presidendiga, et arutada koostööd Euroopa Liidus ja NATOs, kolme mere algatust ja kahepoolseid suhteid, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Eesti ja Horvaatia on head partnerid Euroopa Liidus ja liitlased NATOs. Toetame igati Horvaatia valitsuse kava liituda tulevikus ka ühisraha euro ning Schengeni viisaruumiga," ütles Ratas kohtumisel.

"Ühtlasi soovin Horvaatiale edu esimeseks Euroopa Liidu Nõukogu eesistumiseks tuleva aasta alguses. Mul on hea meel, et Horvaatia plaanib eesistujana keskenduda majanduskasvule ja laienemispoliitikale, sest need teemad on olulised ka Eestile," lisas Ratas.

Ratas ja Grabar-Kitarović rääkisid ka Euroopa Liidu uuest eelarveraamistikust, kus Eestile on muuhulgas tähtis võimalikult sujuv üleminek kõrgema sissetulekuga riikide tasemele ning põllumajandustoetuste kiirem ühtlustamine.

Kaitsekoostööl peatudes tervitas peaminister Horvaatia hiljutist otsust liituda Tallinnas tegutseva NATO küberkaitsekeskusega ning kinnitas, et kõigi NATO liikmete jaoks on oluline liikuda kaitsekulude tõstmise suunas, et need moodustaksid vähemalt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Kahepoolsest koostööst rääkides rõhutas peaminister digivaldkonna olulisust. "Eesti ja Horvaatia peaksid kasutama võimalusi koostööd digiteemadel veelgi süvendada. Selle aasta algusest saavad Horvaatia kodanikud Eestis juba digiretsepte kasutada. Loodan, et see on varsti võimalik ka Eesti kodanikel Horvaatias."

Kohtumisel arutasid riigijuhid ka kolme mere algatust ehk mitteametlikku koostööalgatust, mis ühendab tosinat Aadria mere, Läänemere ja Musta mere piirkonna Euroopa Liidu liikmesriiki: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi, Ungari, Bulgaaria, Austria ja Horvaatia.

Üks koostöö eesmärke on transpordi-, energia- ja digiühenduste parandamine Euroopa Liidu regioonide vahel. "Eesti mõistab hästi, kui oluline on koostöö Euroopa eri regioonide vahel. Kolme mere algatuse kõige põhjapoolsema riigina on meil on suur au korraldada selle tippkohtumine järgmisel aastal," ütles Ratas.

Kolinda Grabar-Kitarović, kes on Euroopas tuntud kui Venemaaga normaalsete suhete pooldaja ega jäta vahele võimalusi loopida Kremli suunas halvakspanust pakatavaid väiteid mõnede endiste vennasvabarikide juhtide stiilis, kes nüüd on endale ookeani taga uue "suure venna" leidnud, kirjutas Sputnik Eesti autor.

Председатель правительства РФ Дмитрий Медведев и президент Республики Хорватия Колинда Грабар-Китарович на трибуне во время матча
© Sputnik / Григорий Сысоев
Kolinda Grabar-Kitarović jalgpalli maailmameistrivõistlustel

Venemaa vaenlasi Euroopas on eriti pahandanud Horvaatia presidendi sõit Venemaale jalgpalli maailmameistrivõistlustele 2018. aasta juulis ja tema kohtumine Venemaa riigipea Vladimir Putiniga otse keset lääneriikide järjekordset Venemaa-vastase hüsteeriapuhangut.

Samal teemal

Marine Le Peni visiit Tallinna
Eesti ja Horvaatia on pühendunud e-tervise arendamisele
Kuidas Tallinnas Venemaa ja Horvaatia jalgpallimatši vaadati
Tagid:
Kersti Kaljulaid, Jüri Ratas, Kolinda Grabar-Kitarović, Horvaatia, Eesti

Peamised teemad