03:49 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Eesti uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
7810

Mälestus- ja leinapäeval asetasid Venemaa diplomaadid ja Suure Isamaasõja veteranid Tallinna Sõjaväekalmistul lilli Pronkssõdurile. Venemaa suursaadik Eestis kutsus üles rahu nimel maailmas ajaloost õppust võtma.

TALLINN, 22. juuni — Sputnik, Svetlana Burceva. Paljudele on tuntud, kuid ikka veel ei ole oma sügavat tähendust kaotanud ütlus: "Kedagi ei unustata, midagi ei unustata", kõlades ülimalt päeva- ja asjakohaselt just 22. juunil, Suure Isamaasõja alguse aastapäeval.

Varasel hommikutunnil, kell neli hommikul süttis Pronkssõduri (Teises maailmasõjas langenute monumendi) viisnurkse tähe südamikus Igavene tuli – maailma pruunist katkust vabastanud esiisade kangelastegude sümbol.

Ning juba kell 11 rivistus Pronkssõduri juurde ühenduse Suurest Isamaasõjast Osavõtnute Järeltulijad auvalve ning kogunesid lillede ja küünaldega Eesti Laskurkorpuse Tallinna veteranide ühingu, laevastiku veteranide klubi, blokaadiaegse Leningradi elanike Tallinna ühingu, endiste alaealiste fašismiohvrite liidu ja Eesti veteraniorganisatsioonide liidu liikmed.

Venemaa Tallinna suursaatkonna töötajad veetsid selle mälestusväärse päeva koos veteranidega ja austasid nende mälestust, kes langesid võitluses saksa natsismi vastu. Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov asetas pidulikult Teises maailmasõjas langenute mälestusmärgi juurde Venemaa lipuvärvides lindiga lillepärja.

Fašismi võitjate järeltulijad kaitsevad rahu

"Meie ajaloo traagiline kuupäev" – niiviisi nimetas Aleksandr Petrov 22. juunit. Ta märkis, et "ajalugu karistab karmilt omandamata jäänud õppetundide eest."

"Sooviksin, et me sellest karmist ja traagilisest minevikust tõesti õppust võtaksime. Teine maailmasõda kujunes tragöödiaks muuhulgas sellegi tõttu, et toonased riigijuhid ei suutnud võitluses üleüldise kurjusega – võitluses saksa fašismi vastu – jõupingutuste ühendamises kokkuleppele jõuda," lausus suursaadik.

Tänapäevases maailmas tuleb kahetsusega tunnistada, et paljude riikide ette on kerkinud sõjaoht. Ja niisuguste väljakutsetega, on Petrov veendunud, suudame vaid ühiste jõupingutustega toime tulla.

Посол Российской Федерации в Эстонской Республике Александр Петров
© Sputnik / Владимир Барсегян
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov

"Traagilise möödaniku õppetunnid kutsuvad meid üles jõupingutusi ühendama, kui me tõesti tahame kaitsta oma planeeti samalaadse sõja kordumise eest. Ainult nii saame kinnitada, et miljonite inimeste, sealhulgas Punaarmee võitlejate hukkumine ei olnud asjatu, et meie, selle sangarliku põlvkonna järeltulijad, suudame kaitsta oma planeeti globaalse katastroofi kordumise eest," ütles Venemaa suursaadik Eestis.

Artikli täisversiooni saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsel poolel >>

22. juuni hommikul täpselt kell neli oli Tallinna Sõjaväe kalmistul Pronkssõduri jalamil viisnurkne täht, mille keskel süttis tuli. Nii tähistasid organisatsiooni enemaa Kaasmaalased Euroopas liikmed ja aktsiooni "Surematu polk" aktivistid 22. juunit — Suure Isamaasõja alguse aastapäeva.

Символический Вечный огонь у Бронзового солдата в Таллинне 22 июня
© Sputnik / Светлана Бурцева
22. juunil täpselt kell neli öösel süttis Pronksõduri jalamil Igavene tuli

Nõukogude ajal Tallinna saksa fašistlikest anastajatest vabastajate monumendi juures põlenud Igavene tuli süttis taas Suure Isamaasõja alguse 78. aastapäeval tänu kohaline vene kaasmaalaste jõupingutustele.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev

Peamised teemad