18:21 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Eesti uudised
lühendatud link
558 0 0

Eestlased peavad olema valmis olukordadeks, mis tunduvad hetkel vähetõenäolistena. President Kersti Kaljulaid on veendunud, et kui häda juba käes, on ettevalmistuste alustamisega lootusetult hilja. Millist häda president konkreetselt silmas pidas, võidupäeva pidulikust kõnest ei selgunud.

TALLINN, 24. juuni — Sputnik. President Kersti Kaljulaid esines võidupüha paraadil kõnega, kutsudes üles valmis olema mistahes, isegi hetkel kõige ebatõenäolisena tunduvaks olukorraks. 

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд на параде в Тарту
© Фото : Vabariigi Valitsus
Eesti president Kersti Kaljulaid sõjaväeparaadil Tartus

Kõne tekst on avaldatud presidendi ametlikul kodulehel. Kaljulaidi sõnul "ei suuda riik kunagi olla kõikjal, ei tavaolukorras ega ka kriisi ajal". Seetõttu peavad kodanikud vastutama iseenda ja oma lähedaste saatuse eest. Igaüks meist saab teha väga palju selleks, et ennast ja oma lähedasi erinevates olukordades kaitsta.

Tema hinnangul pole see keeruline: 

Sõduri sooja toiduga täis kõht ei ole vähem tähtis

Oma kõnet elanike panuse tähtsusest riigikaitses täiendas Kaljulaid tsitaadiga Eesti vabadussõjast osa võtnud Ilmar Rammo mälestustest, kes aastatel 1918-1920 teenis soomusrongil. Kord nägi ta, kuidas talumees jagas enda ümber kogunenud inimestele tasuta putru. Sõda veel käis, kuid harjumatu stseen andis paljudele lootust, on president kindel. 

Ta kutsus ühiskonda üles juba praegu mõtlema, kuidas käituda, kui vajatakse abi ja üksteise toetamist.

See tähendab mõtisklemist selle üle, kuidas varuda seda, mida vajame kriisi ajal. "Lõppude lõpuks ei kasvata tänapäeva inimesed erinevalt neist, kes elasid 100 aastat tagasi, enam ise toitu," nentis president.

"Ka riik ei tohiks paigal seista," lisas ta, "laiapõhjalise riigikaitse heaks on meil veel palju ära teha." 

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд на параде в Тарту
© Фото : Vabariigi Valitsus
Eesti president Kersti Kaljulaid sõjaväeparaadil Tartus

"Me kõik peame olema valmis olukordadeks, mis on ebatõenäolised, kuid siiski võimalikud. Kui hakkame valmistuma alles siis, kui häda juba meie uksele koputab, on liiga hilja," on Eesti president Kersti Kaljulaid veendunud.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et võidupühal esines kõnega ka peaminister Jüri Ratas. 

Peaminister lisas, et iga päev tehakse tööd riigi kaitsevõime tugevdamiseks ning selle töö muudab nähtavamaks "eestimaalaste kaitsetahe, nende usaldus oma võimekusse ja liitlastesse".

Kaaskodanike tahet oma kodumaad ja kodu kaitsta nimetas Ratas "äärmiselt kõrgeteks".

Traditsiooniline võiduparaad toimus tänavu Tartus. "Kaitseliidu" pressiteenistuse andmeil osales pidulikul sündmusel enam kui 1200 inimest.

23. juunil 1919 võitis Eesti vägi Landeswehri (Baltisaksa omakaitsejõudude) üksusi Võnnu (nüüdse Cesise) lähedal. Sel päeval vallutasid Eesti väed soomusrongide toel Võnnu, pannes sellega aluse Landeswehri neutraliseerimisele ja üleandmisele Läti Vabariigi valitsuse kontrolli alla. Võnnu lahingus hukkus pealetungijate poolel 223, vastastel aga 274 võitlejat.

Samal teemal

Kindral Ants Laaneots: Võidupüha on ka Eesti jaoks pidupäev
Kuidas pealinnas võidupüha ja suve saabumist tähistatakse
Eesti tähistab võidupüha Kaitseliidu paraadiga
Tagid:
esmaabi, eriolukord, Kaitseliit, võidupüha, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad