23:43 19. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Eesti uudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
32 0 0

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu arvates peaks Eesti ENPA-st mitte ainult kõrvale jääma, vaid lõpetama ka organisatsiooni liikmemaksude tasumise. Kuid üks partei ei saa sellise otsuse eest vastutust võtta.

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Eesti ei tohiks kuuluda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsesse Assambleesse (ENPA) seni, kuni selle liikmeks on Venemaa. 

Venemaa delegatsiooni naasmine ja selle sammu heakskiitmine Lääne poolt näitavad, kuidas "reageerib ENPA uutele võimalikele agressioonidele Euroopa riikide suhtes", teatas Eesti Konservatiivne Rahvapartei (EKRE) pärast volikogu.

Erakonna avalduses rõhutatakse, et "ENPA loobus õigusriigi põhimõtetest, rahvaste enesemääramise õigusest ja inimõiguste kaitsest." Tegelikult andis Euroopa Nõukogu Euroopa Liidule signaali, et sõjalise agressiooni korral pole mõtet loota isegi mitte moraalsele toele."

Kohtumisel väljendus EKRE esimees, siseminister Mart Helme veelgi teravamalt:

Ta on veendunud, et Ida-Euroopa riikide ENPA-st lahkumine annab Lääne-Euroopale "tugeva signaali": "riiklik nihilism on meile vastuvõetamatu."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et ekspert Igor Rosenfeldi arvates jätkab Eesti poliitiline juhtkond ja eliit võõraste välispoliitiliste huvide - eeskätt Ameerika Ühendriikide seisukohtade esindamist rahvusvahelises poliitikas.

Tema sõnul ei ole selline käitumine Eestile kasulik, sest võib sundida Moskvat kaaluma oma samme Tallinna toetamiseks mitmetes majanduslikes ja poliitilistes küsimustes.

ENPA võttis vastu resolutsiooni, mis taastas kõik Venemaa volitused organisatsioonis. Ukraina esindajad teatasid protesti märgiks oma osalemise peatamisest ENPA töös.

Solidaarsust Kiieviga väljendasid Poola, Gruusia, Eesti, Läti ja Leedu delegatsioonid, kes lahkusid Ukraina kolleegide järel demonstratiivselt ENPA juunikuu istungjärgult. President Kersti Kaljulaid nimetas ENPA otsust häbiväärseks, peaminister Jüri Ratas aga ebaõigeks ja valeks.

Kaljulaid nimetas ENPA otsust Venemaa tagasivõtmiseks "häbiväärseks" >>

Venemaa jäeti 2014. aastal ilma ENPA hääleõigusest ja muudestki volitustest Krimmi väidetavalt "ebaseadusliku" taasühinemise tõttu Venemaaga. Pärast sellist otsust tunnistas Moskva Venemaa osalemise assamblee töös sobimatuks ja peatas osa liikmemaksude tasumise Euroopa Nõukogule.

Venemaa Föderatsiooninõukogus nimetati kõikide volituste ennistamist ENPA-s demokraatia võiduks ja Kremlis - terve mõistuse triumfiks.

Yana Toom: ENPA hääletustulemused näitasid Eesti välispoliitika läbipõrumist >>

Ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas ENPA-otsust positiivseks sammuks. Tema sõnul on oluline, et resolutsiooni poolt hääletanud delegatsioonid "väljendusid selgelt, et Venemaale tagastatud õigusi ei saaks vaidlustada."

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse
ENPA otsusega rahulolematud võivad lahkuda
Lavrov kommenteeris ENPA otsust Venemaaga koostööd teha
Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu
Tagid:
Riigikogu, delegatsioon, ENPA, volikogu, EKRE

Peamised teemad