06:48 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti saluudifoobia (8)
317 0 0

Euroopa Parlamendi liikme Jaak Madisoni sõnul Eesti väed saja aasta eest mitte ei vallutanud Petserit, vaid "vabastasid" selle linna ja lülitasid Eesti Vabariigi koosseisu. Seda sündmust tuleks samuti tähistada piduliku saluudiga.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik. Eesti peab tänavu 22. septembril Venemaal toimuvale pidulikule saluudile Tallinna vabastamise auks natsi-Saksamaa vägedest vastama oma saluudiga Eesti vägede poolt Petseri vabastamise auks 1919. Aastal, kirjutas Euroopa Parlamendi saadik ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Jaak Madison oma Facebooki lehel

Madisoni arvates Eesti väed 1919. aastal mitte ei vallutanud, vaid "vabastasid " Petseri ja lülitasid selle Eesti Vabariiki, kuid praegune Petseri on Venemaa poolt "okupeeritud", sest need alad tagastati 1944. aastal pärast Eesti vabastamist natsidest Venemaa Föderatsiooni koosseisu:

Ta lisas, et Eesti võiks korraldada selliseid saluute igal aastal: "Saaks seda teha igal aastal nii kaua, kuni Petseri uuesti saab vabaks okupatsiooni alt. Vaatame, kelle saluut tuleb ilusam."

EKRE pooldab Pihkva ja Leningradi oblastis asuvate okupeeritud alade tagastamist Eestile ühes "okupatsioonikahjude hüvitamisega".

Eesti siseminister on valmis kohtuma oma Venemaa kolleegiga >>

See punkt sisaldus ka erakonna valimisprogrammis 2019. aasta märtsis toimunud parlamendivalimistel, kus rahvuskonservatiivid tegid kolmanda tulemuse. Erakond kuulub uude valitsusse. Madison ise on tuntud oma Vene-vastaste hoiakute poolest välispoliitikas, pooldab aktiivselt sanktsioonide tugevdamist Venemaa ja tema kodanike suhtes. Ta kritiseeris president Kersti Kaljulaidi Moskva-visiiti ja kohtumist Vladimir Putiniga käesoleva aasta kevadel.

Lihula monumendi kujutisega särk
© Sputnik / Аллан Хантсом

Varem sattus ta skandaali seoses oma natsi-Saksamaad ülistavate postitustega sotsiaalvõrgustikes.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Eesti välisminister erakonna Isamaa liige Urmas Reinsalu on esinenud sarnase kriitikaga Moskvas toimuvate pidulikest saluutide kohta. Reinsalu käsitles 1941. – 1944. aastate sündmusi riigi tänaste juhtpoliitikutele harjumuspärasel viisil:

"Teine maailmasõda tähendas Eesti Vabariigile nii natsliku Saksamaa kui Nõukogude Liidu okupatsiooni," kirjutas Reinsalu Facebookis, "1944. aastal Saksa vägede lahkumise järel astus Tallinnas ametisse põhiseaduslik Eesti Vabariigi valitsus."

Venemaal peetakse "Nõukogude okupatsiooni" tõlgendamist ja püüdu samastada nõukogude ja natsiperioode Eestis ning ümber hinnata Teise maailmasõja tulemusi ja Nürnbergi Rahvusvahelise Tribunali otsuseid ning natside kohalikke käsilaste õigustamist ebaõigeks.

Teema:
Eesti saluudifoobia (8)

Samal teemal

Koalitsioonileping: mulgikapsad šašlõkiga
Kreml kommenteeris Eesti ja Läti plaani "nõukogude okupatsiooni" eest kahjutasu nõuda
"Nõukogude okupatsiooni" tasaarvestus
Reinsalu: Peame olema kindlameelsed, kui näeme häbematut rahvusvahelise õiguse rikkumist
Balti riigid, hüvitis ja Venemaa: kes kellele võlgu on?
Tagid:
vabastamine, Petseri, Moskva, saluut, EKRE, Jaak Madison

Peamised teemad