15:06 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
106 0 0

Eesti valitsuskoalitsiooni kava reformida teist pensionisammast teab Rahvusvahelisele Valuutafondile (IMF) muret. Organisatsiooni ekspertide arvates võivad reformi tagajärjed lasuda raske taagana tulevaste põlvkondade turjale.

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. Eestit külastanud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) delegatsioon tutvus siinse "teise pensionisamba" reformimise kavadega ja tegi avalduse seoses eelarveriskidega nii lähitulevikus kui ka pikemas perspektiivis, kirjutab väljaanne Stolitsa

SEB pank
© Sputnik / Вадим Анцупов

IMFi eksperdid jõudsid järeldusele, et mingi osa inimestest, kes teisest pensionisambast loobub, võib tulevikus vajada riigi abi, sest esimese samba säästudest ei pruugi äraelamiseks jätkuda.

"Kuigi teine pensionisammas on üldiselt erasüsteem, mõjutab see ikkagi riigieelarvet. Teisest pensionisambast loobunud inimeste kriitiline arv võib edaspidi viia selleni, et neil läheb vaja riigipoolset abi, sest esimese pensionisamba vahenditest lihtsalt ei jätku," ütles kogumispensioni töörühma juht Kristjan Tamla IMFi avalduse põhipunkte kokku võttes.

IMFi hinnangul võib võimalus teise sambasse kogutud raha välja võtta lühiajaliselt tarbimist ja majanduslikku aktiivsust küll stimuleerida, kuid pikas perspektiivis võib selline arusaam väljamakstavaid pensione vähendada.

"IMF soovitab valitsuskoalitsioonil viia läbi praeguse pensionisüsteemi üksikasjalik hindamine ja alustada reformiga ainult juhul, kui kõik muud võimalused on ammendatud ja saavutatakse kokkulepe uue pensionisüsteemi osas," ütles Tamla.

Soome tõstab pensione: eestlased võivad sellistest sissetulekutest ainult unistada >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kohustusliku kogumispensioni idee, millega pandi sajandi esimesel kümnendil alus teisele sambale, tugines algselt oodatavale fonditurgude progresseeruvale kasvule — pensionifondide poolt pensionieraldiste eest ostetavad väärtpaberid ja muud varad pidid tagama pensionäridele muretu vanaduse.

Viimasel kümnendil on aga olukord fonditurul kardinaalselt muutunud, mistõttu pensionifondide tootlus on muutunud negatiivseks. Eesti pensionifondide tootlus on üks Euroopa halvematest.

Valitsus kinnitas 8,4-protsendise pensionitõusu >>

Praegu uurib valitsuskoalitsioon võimalust muuta teine pensionisammas vabatahtlikuks. See tähendab, et kokkuleppe saavutamise korral võivad inimesed alates 1. jaanuarist 2020 oma sissemaksed välja võtta. Paljude majandusteadlaste, sealhulgas Eesti Panga ekspertide arvates toob see kaasa inflatsiooni järsu suurenemise ja majanduse ebastabiilsuse.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Saksamaa pensionär jõudis sõjaeelsel traktoril Venemaale jalgpalli MM-le
Pensionär kutsus poliitikuid üles mitte andma katteta lubadusi
Kirjanik: töötavale pensionärile ei peaks pensioni maksma
Milliseid lootusi valijad hellitavad
Tagid:
koalitsioonileping, pensionifond, pensionisüsteem, Eesti, IMF

Peamised teemad