08:41 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
23710

Relvavendade kokkutulekutel on kombeks laulda kunagi sõjas lauldud hingeminevaid laule, korraldada spordivõistlusi, konkursse ja pidusööke.

TALLINN, 16. juuli — Sputnik, Vladimir Barsegjan. Jõgevamaal maalilise järve ääres toimus Afganistani sõjategevuse veteranide ja nende pereliikmete 4. rahvusvaheline kokkutulek. Kohale oli tulnud poolteistsada osavõtjat Eestist, Lätist, Leedust, Valgevenest ja Venemaalt. 

Участники 4-го слета ветеранов боевых действий в Афганистане 1979-1989 годов
© Sputnik / Владимир Барсегян
1979.–1989. aasta Afganistani sõja veteranide 4. kokkutulekust osavõtjad

Afganistanis aastatel 1979.–1989. aastal toimuud sõjategevuse veteranide kokkutulek toimub ühise eesmärgi nimel: et hoida alal relvavendluse vaimu ja tuletada meelde, et igaühe kõrval on kümneid sõbrakäsi, mis on talle raskel hetkel toeks. 

Поднятие флага 4-го международного слета ветеранов боевых действий в Афганистане и членов их семей
© Sputnik / Владимир Барсегян
Kokkutuleku lipu heiskamine

Selleks kõlavad kokkutulekul laulud, mis lähevad hinge, toimuvad spordivõistlused, konkursid ja söömaajad, kus seltskonnad saavad isekeskis mõnusasti juttu puhuda, sest peaaegu igas laagrimajakeses, kus kokkutulekulised ööbisid, käisid sundimatud vestlused ja kõlasid kitarriviisid.

Autasud ja külalised

Kokkutulekul viibisid külalistena Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, Valgevene saatkonna nõunik Jurõi Bulauka ja Venemaa Kaasmaalaste Koordinatsiooninõukogu liikmed. 

Посол РФ в Эстонии Александр Петров
© Sputnik / Владимир Барсегян
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov kokkutulekul

Aleksandr Petrov pöördus kokkutulnute poole järgmiste sõnadega:

"Mälestus sellest sõjast elab rahva seas edasi. Võimalusi üles näidata ehtsat kangelaslikkust, mehisust ja vaprust jätkus meie sõduritel selle kestel küllaga. Ja kuigi ajaloovõltsijad püüavad nagu Suurt Isamaasõda käsitledeski toonaseid sündmusi moonutada, on nende katsed määratud läbikukkumisele, kuni toimuvad taolised kokkutulekud." 

Советник посольства республики Беларусь Юрий Булавко
© Sputnik / Владимир Барсегян
Valgevene saatkonna nõunik Jurõi Bulauka

Valgevene saatkonna nõunik Jurõi Bulauka märkis vestluses Sputnik Eesti korrespondendiga, et tema kodumaal tegutsevad tugevad Afganistani sõja veteranide organisatsioonid, mida riik märkimisväärselt toetab. Ta tuletas meelde, et Minski kesklinnas asub mälestusmärk "Pisarate saar", mis on pühendatud Afganistani sõjale, ja Valgevene rahvas peab selle kangelastest lugu. 

Председатель правления Ассоциации ветеранов боевых действий полковник в отставке Евгений Брой награжден медалью от имени Президента республики Беларусь, учрежденной к 30-летию вывода советских войск с территории Афганистана.
© Sputnik / Владимир Барсегян
Eesti Sõjategevuse Veteranide Assotsiatsiooni esimees erupolkovnik Jevgeni Broi

Eesti Sõjategevuse Veteranide Assotsiatsiooni esimees erupolkovnik Jevgeni Broi sai Valgevene presidendilt Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 30. aastapäeva mälestusmedali.

Mitmed Eestis elavad kokkutulekulised said Valgevene Vabariigi presidendi Aljaksandr Lukašenka nimel Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 30. aastapäeva mälestusmedali. Autasud andis üle Valgevene Afganistani Sõja Veteranide Liidu esindaja Uladzimir Gramõka. Auhinna said Jevgeni Broi, Oleg Kulikov, Peeter Pajo ja Boriss Tsvetkov. 

Вера Куровская - руководитель эстонской организации вдов и матерей солдат, погибших в Афганистане - удостоена памятного знака Белорусского союза солдатских матерей
© Sputnik / Владимир Барсегян
Eesti Afganistanis langenud sõdurite leskede ja emade organisatsiooni juht Vera Kurovskaja

Valgevene sõduriemade liidu meenemärgi pälvis Eesti Afganistanis langenud sõdurite leskede ja emade organisatsiooni juht Vera Kurovskaja.

Hämmastav elujanu

Kokkutulekul veetsid üheskoos kaks päeva need, kes üle 30 aasta tagasi olid õlg õla kõrval võidelnud oma internatsionaalset kohust täites Afganistani mägedes ja orgudes.

Tallinnas ja Narvas tähistatakse Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise aastapäeva >>

Neid elu ekvaatori ületanud mehi kõrvalt vaadates võib ainult püüda ette kujutada, mida nad on näinud ja mida igaüks neist on pidanud üle elama.

Aga isegi kõige julgem kujutlus ei ole täpne, sest elu on alati leidlikum, aga isegi siis, kui need poisid hakkavad mälestusi jagama, ei tee nad seda kuigi meelsasti, äärmisel juhul omade seltsis. Ja vaevalt julgeb keegi seda neile ette heita: sõda ei ole lõbus jalutuskäik, vaid kadude aeg, varem kindlatena tundunud väärtuste ümbermõtestamise aeg.

Участники 4-го слета ветеранов боевых действий в Афганистане 1979-1989 годов
© Sputnik / Владимир Барсегян
1979.–1989. aasta Afganistani sõja veteranide 4. kokkutulekust osavõtjad

Seda enam üllatab peaaegu iga endise Afganistani sõjamehe juures hämmastav heasoovlikkus ja oskus iga elu ilmingu üle rõõmu tunda. Küllap nii peabki olema, sest neile, kes on seisnud silmitsi surmaga, näib elu suurima väärtusena, mida tuleb kaitsta — vajadusel ka relvaga.

Samal teemal

Afganistani veteran: sissisõjast tänases Eestis ei saa asja
Parem siis juba Afganistani: USA sõdurid ei taha Euroopas teenida
Afganistani veteran: Eesti jaoks pole sõda Afganistanis lõppenud
Tagid:
kokkutulek, sõjaveteranid, Jõgevamaa, Eesti, Afganistan

Peamised teemad