15:12 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
54 0 0

Venemaaga piirneval Põlvamaal õpivad eestlased Euroopa fondidest toetatavatel keeltekursustel vene keelt.

TALLINN, 18. juuli — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Vaatamata raskustele kahe riigi poliitilistes suhetes saavad Eesti elanikud aru, et vene keele oskuseta on neil raske hakkama saada.

Viimase rahvaloenduse andmeil on 95% Põlvamaa elanikest eestlased, venelasi on ainult üks protsent. Sellest hoolimata registreeruvad kohalikud aktiivselt vene keele kursustele, rääkis Sputnik Eestile Põlva Rahvakooli juhataja Niina Siirmann.

Investeeringud päästeametnike keeleõppesse ei andnud tulemusi >>

Tema sõnul on parimaks motivaatoriks vene keele õppimisel elu ise. Eriti selgelt ilmneb see piiriäärsetel aladel, kus on arenenud piirikaubandus ja turism. Vestluskaaslane nentis, et varem korraldati Põlvas venelastest elanikele eesti keele kursusi, kuid nende vastu oli huvi üsna leige.

Keeleoskus on abiks nii äris kui töös

Kooli juhataja ütles, et mõned keeleõppijad peavad siinkandis kauplusi või kohvikuid, mõnel on vene keele õppimine seotud arstiabi osutamisega, kolmandad töötavad piirivalves. Nii või teisiti suhtlevad need inimesed oma igapäevatöös Venemaalt tulnud inimestega ja keeleoskus on neile nii töös kui äris kaunikesti abiks. 

Руководитель Пылваской народной школы Нина Сийрманн
© Фото : из личного архива Нины Сийрман
Põlva Rahvakooli juhataja Niina Siirmann

Põlva asub 54 kilomeetri kaugusel Koidula piiripunktist, mille kaudu saabuvad Eestisse Venemaa turistid. Siirmanni sõnul käib neid maakonnas üsna palju. Eelkõige meelitab külalisi siinne loodus.

Koolituse läbitegemisel antakse neile tunnistus vene keele valdamise kohta A2 tasemel, mis võimaldab rahuldada põhilised suhtlusvajadused: vene keeles osatakse rääkida oma tööst, tutvustada ennast ja oma perekonda, kutsuda kohvikusse või poodi, teed juhatada, rääkida toidust ja ostukaupadest, majutuspaigast või puhkuseveetmisest. 

На занятиях в группе по изучению русского языка в Пылваской народной школе
© Фото : из личного архива Нины Сийрман
Vene keele kursuste õpirühmas Põlva Rahvakoolis

Õppekavas on ette nähtud 60 akadeemilist tundi, kursused kestavad kolm kuud. Vene keelt õpivad erinevas eas inimesed, õpirühmas on maksimaalselt 12 inimest. "Ükskord oli meil isegi gümnaasiumi abiturient, kes soovis oma vene keele oskust parandada," lausus vestluskaaslane. 

Kõik vene keele huvilised on oodatud osalema ülemaailmsel etteütlusel >>

Niina Siirmann ütles, et tema juhitav Põlva Rahvakool osaleb 2005. aastast Euroopa Liidu sotsiaalfondi projektides. Tänu fondi abile ongi kool viimastel aastatel pakkunud soovijatele tasuta keelekursusi, sealhulgas vene keele kursusi.

Küsimusele vene keele kursuste tulevikust Põlvas vastas Siirmann, et paljugi oleneb fondipoolsest toetusest. Kui tasuta koolitus on tagatud, siis leidub õpihimulisi kursustele registreeruma. Eesti Turismifirmade Liidu andmed lubavad päris optimistlikult tulevikku vaadata - tänavu maikuus kasvas turistide voog Lõuna-Eesti suunas 29%.

Kas venekeelse hariduse küsimus ajab Eesti valitsuskoalitsiooni lõhki >>

Põlva Rahvakool on täiskasvanutele mõeldud õppeasutus, mida haldab Põlva rahvahariduse selts. Koostöös Eesti Vabaharidusliiduga korraldatakse siin koolitusi alates 1999. aastast. Kool osaleb ka Euroopa projektides. Niina Siirmann juhib kooli tegevust 2007. aastast

Samal teemal

Zelenskõi hindas vene keele tulevikku Donbassis
EKRE minister sunnib ametnikke õigusakte vene keelde tõlkima
Vene keel kõrgustes: Ušakovs, Aas ja Šimašius ronisid Vabadussamba tippu
Tulevane Läti kultuuriminister tegi ettepaneku unustada vene keel
Tagid:
koolitus, EL struktuurifondid, Põlvamaa, vene keel, keeleõpe

Peamised teemad