02:40 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Eesti uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
385 0 0

Kuigi suurimad raamatukaupluste ketid keeldusid Hitleri peateose eestikeelset väljaannet müüki võtmast, valmistab kirjastaja ette juba lisatiraaži.

TALLINN, 26. juuli — Sputnik, Oleg Leontjev. Venemaal avaldamiseks ja levitamiseks keelatud Adolf Hitleri raamatust "Mein Kampf" ("Minu võitlus") ilmub peagi Eestis täiendav tiraaž. Hitleri oopuse eestikeelse tõlke esimene tiraaž on juba läbi müüdud.

Kes ja miks otsustas "Mein Kampf" uuesti Eestis avaldada

"Mein Kampfi" väljaandja Eestis oli Mati Nigul, kelle kirjastus Matrix Publishing ei avalda veidraid skandaalseid raamatuid esimest korda. Nigul on avaldanud mitu tuntud vandenõuteooriate pooldaja David Hayki raamatut, kõrgel kohal olnud kolloborant Hjalmar Mäe mälestused "Kuidas kõik teostus", USA-s sensatsiooniks kujunenud Norman Finkelsteini "Holokaustitööstus: kes ja kuidas juutide kannatustest kasu said" ja Tiit Madissoni "Vapsid".

Portaali Objektiiv teatel ei tasu Niguli sõnul selliste raamatute avaldamine ennast alati ärilisest ära, kuid ta teeb seda "ideelistel kaalutlustel". "Mein Kampfi' müügiga ei peaks Eestis siiski probleeme tekkima. Nigul kirjutas oma eesõnas "Mein Kampfi" eestikeelsele väljaandele, et mõte see "ajalooline teos" avaldada tekkis tal juba ammu enne seda, kui Hitleri raamatu autoriõigused 2016. aastal lõppesid. "Just sellepärast, et seda on niipalju mustatud," selgitas ta.

"Viimase tõuke andis aga ETV-s ühe arvamusliidri suust kuuldud väide, et tema teada ei leidu Eestis kirjastust, kes sooviks endale sellist plekki, et on välja andnud Adolf Hitleri "Mein Kampfi". Olen 15 aastat kirjastanud just selliseid raamatuid, mida ükski teine kirjastus ei ole tahtnud avaldada, nii otsustasin, et teen ka selle tüki ära. Kuna meie riigis kehtib veel nii sõna- kui trükivabadus, ("SÕNA ON VABA" presidendi pusal!) siis las lugejad ise otsustavad, mida nad loevad ja mida mitte," ütles Nigul.

Rahvusliku raamatukirjastamise eripärad

"Mein Kampfi" tõlkimiseks saksa keelest kulus raadiosaatejuht Margus Lepal kaks aastat. 2019. aastal andis Matrix Publishing välja piiratud tiraažis 537-leheküljelise kõvakaantega "Mein Kampfi". Raamatut müüdi mitme raamatute müügiketi ja interneti kaudu.

Rahva Raamatu ketis müüdi pooleteise päevaga 150 "Mein Kampfi" eksemplari 700-st. Pärast seda otsustas raamatukett, et ei müü enam "Mein Kampfi" ilma ajaloolaste vastavate kommentaarideta. Natuke rohkem aega kulus sellise otsuse tegemiseks Apollo müügiketil, kellele saadeti 200 eksemplari.

Тийт Мадиссон
© Sputnik / Аллан Хантсом
Tiit Madisson

Rahva Raamatu ja Apollo keeldumine "Mein Kampfi" müügist kirjastajat ei häirinud. Raamatut müüakse endiselt edukalt väikestes poodides ja interneti kaudu. Lisaks pakkus oma abi "Mein Kampfi" müümisel kurikuulus ühiskonnaaktivist Tiit Madisson, kellel on juba kogemus kirjandusteoste, sealhulgas oma memuaaride "Minu võitlus" müümisel.

Kuna raamatupoodides kirjastaja soovitud hinnale lisandub umbes 45–50%, oleks Hitleri oopuse müügist Madissoni sõnul saadav kasum üsna suur. "Kahjuks rikkusid poliitiline korrektsus, rumalus ja ilmselt ka allumine teatud jõudude soovitustele äri ära," märkis ta.

Книги Тийта Мадиссона
© Sputnik / Аллан Хантсом
Tiit Madissoni raamatud

Kui kogu tiraaž oli maha müüdud, algasid ettevalmistused "Mein Kampfi" lisatiraaži väljaandmiseks. Praegu võetakse vastu ettetellimusi, et vajalik eksemplaride arv paika panna. Lisatiraaž jõuab müügile juba 8. augustil.

"Mein Kampf" Eestis

Matrix Publishing ei ole sugugi esimene "Mein Kampfi" üllitanud Eesti kirjastus. Raamatukogudest ja antikvariaatidest võib saada selle 2017. aasta 602-leheküljelise pehmekaanelise väljaande kirjastuselt Andres.

Ning "rahvusaateliste" hulgas menukalt Nõmme raadio veebilehelt saab lugeda "Mein Kampfi" eestikeelses tõlkes.

Снимок с экрана книжного интернет-магазина
© Sputnik
"Mein Kampf" Eestis

Eestimaise "Mein Kampfi" eelmänguks oli koomiks Hitlerist

Rahva Raamat ja Apollo ei pista Hitleri-teemaga rinda enam esimest korda. Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et 2018. aasta suve hakul ilmus Eesti suuremate raamatukaupluste riiulitele koomiks "Hipster Hitler".

Selle "lõbusa" koomiksi Adolf Hitlerist kujutatuna hipsteriprillidega ja hipsterirõivastes sümpaatse noormehena, oli välja andnud kirjastus Kunst ja trükitud oli see Tallinna Raamatutrükikojas.

Psühholoog: hipsteri stiilis Hitler muudab noorte ettekujutust ajaloost >>

Raamatukaubastajad soovitasid eesti lugejal vaadata "uuel viisil Hitleri ajalugu," mis reklaamteksti kohaselt olnuvat omamoodi "hipsterlik sajand". Koomiks kubises naljadest teemadel, mille üle naljaviskamist peetakse tsiviliseeritud ühiskonnas halvamaitseliseks, nagu seda on juutide mõnitamine, rassiteema, kallaletung Nõukogude Liidule ja nii edasi.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
natsism, poliitika, Mein Kampf, Teine maailmasõda, Adolf Hitler

Peamised teemad