07:20 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
Spioonifilmi "O2" võtted (6)
117 0 0

Tänu Christopher Nolanile liikluskorralduse muudatustega juba harjunud tallinlasi ootavad uued katsumused: seekord suletakse tänavad Eesti vastuluurajate ja Nõukogude luure vastuseisule pühendatud filmi võteteks.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik, Oleg Leontjev. Ameerika kineastid pole jõudnud veel Tallinnas filmitud kaadreid monteeridagi, kui juba on pealinna tänavatel valmis oma andeid näitama kohalikud operaatorid, kes tahavad teha filmi mõõga ja mantli rüütlite salavõitlusest.

Tallinnale antakse 1930. aasta ilme

Uue mängufilmi "О2" võtted algavad portaali Pealinn teatel juba teisipäeval, 30. juulil, ja kestavad 2020. aasta kevadeni. Linateosest saab nelja Läänemere-äärse riigi — Eesti, Soome, Läti ja Leedu — kineastide ühiste jõupingutuste vili.

Võttegrupp kujunes koostöös Soome tähtsamate produktsioonifirmade hulka kuuluva Solar Filmsiga, Lätit esindab Film Angels ja Leedut InScript, kuid filmi tootmist hakkavad juhtima Nafta Films ja Taska Film Eestist.

Эстонский режиссер Маргус Паю
© Фото : efis
Režissöör Margus Paju

Filmi võtted toimuvad peale Tallinna, Narva ja Tartu ka Helsingis, Vilniuses ja paljudes muudes kohtades. Filmi režissöör Margus Paju on vaatajatele tuntud tänu toredale lastefilmile "Supilinna Salaselts". Peaosas astub üles näitleja Priit Võigemast.

Stsenaarium põhineb tõsielusündmustel, mis leidsid Eestis aset 1939. aasta suve lõpus ja sügise alguses. Režissööri sõnul ei ole filmis vihjeid kõigile tuntud ajaloolistele isikutele, selle asemel on esiplaanil luurajad. Paju arvates olid need kaks kuud, august ja september, ajaloo seisukohalt saatuslikud, kuigi inimesed seda tollal ei tunnetanud.

"Informatsiooni mõttes olid luurajad eelisolukorras, aga nemadki olid kõigest inimesed, kellele ei läinud kodumaa saatusest sugugi vähem korda oma abikaasa, armastatu, lapsed ja raamat," teatas ta.

Spetsiaalselt filmivõtete jaoks taastatakse osaliselt 1930. aastate Tallinna ajalooline ilme, sealhulgas eelmisel sajandil Kaarli puiestee ääres asunud Harjuoru tenniseväljakud. Pealinna elanikud ja külalised võivad tänavatel näha tolleaegseid autosid ja ajastuomastes rõivastes näitlejaid. Ajalooliste kohtade rekonstrueerimine, dekoratsioonid ja tehnika mõjutasid filmi eelarvet, mis on 2,2 miljonit eurot 43 võttepäeva eest.

Mõrv, saatuslik kirg ja riiklikud huvid

Filmis areneva tegevuse proloogiks saab Eesti vastuluure Nõukogude osakonna juhi mõistatuslik mõrv Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimise ja Teise maailmasõja eelõhtul. Tapmises kahtlustatav Nõukogude nuhk kästakse välja selgitada vastuluure kaptenil Feliks Kanguril, keda mängib Priit Võigemast.

Mida lähemale ta jõuab oma teenistuskaaslase surma mõistatuse lahendusele, seda selgemini näeb ta Nõukogude Liidu plaane Eesti suhtes. Muide, ka peategelane ise ei ole "patust prii": omal ajal oli ta kirglikult sisse võetud poolatar Maria Dąbrowskast, keda kehastab Läti näitlejanna Agnese Cīrule.

Filmis mängivad ka Kaspars Znotiņš Lätist, tuntud Eesti näitlejad Elmo Nüganen, Rein Oja, Doris Tislar, Johan Kristjan Aimla, Pearu Oja, Tambet Tuisk, Indrek Ojari, Alo Kõrve ja Mirtel Pohla, samuti Sampo Sarkola Soomest ja paljud teised Eesti, Läti, Leedu ja Soome näitlejad. Spioonipõneviku stsenaariumi kirjutasid Tiit Aleksejev (Eesti Kirjanike Liidu esimees), soomlanna Eriikka Etholén-Paju ja ameeriklane Tom Abrams.

Film näitab "Eesti võite"

"Seda, kui halvasti meil oli kõik 1939. aastal, teame kõik. Võttes aluseks Tiit Aleksejevi kirjutatu hakkasin ajaloolaste abiga uurima, kas Eestil oli tollal mingeidki võite. Uskuge või mitte, aga selline võit oli. Ja võib-olla isegi suurem, kui me arvatagi oskame," ütles Paju publikule paar sõnakest intriigi kohta.

Projekti toetavad Eesti Filmi Instituut, Kaitseministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn, Tallink, Tradehouse, Olerex, Creative Europe Media, Viru Filmifond, Tartu Filmifond, Läti Filmi Instituut, Leedu Filmi Instituut, Soome Filmi Instituut, Soome rahvusringhääling Yle, AkzoNobel, D"Difference, Goldwell, Hestia Hotel Group ja teised. Levitaja on Hea Film (Estonian Theatrical Distribution OÜ).

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et juba 2019. aasta veebruaris eraldas Eesti Filmi Instituut filmi loojatele 600 000 eurot. Spioonidraama "О2" esilinastub 2020. aasta sügisel.

Kuidas mõjutavad filmivõtted Tallinna liiklust

Teisipäeval, 30. juulil, suletakse sõidutee ja kõnniteed 5 minutiks kell 7.00–8.00 Adamsoni tänaval ja kell 6.00–17.00 Falgi teel.

Sissepääs filmistuudiosse Mosfilm
© Sputnik / Сергей Пятаков

Kolmapäeval, 31. juulil, toimuvad võtted kell 5.00–7.00 Pärnu maantee Sakala tänava ja Tõnismäe vahelisel lõigul ning Roosikrantsi tänaval. Kell 8.30–16.00 filmitakse Hariduse tänaval, Toompuiesteel, Endla tänaval ja Tõnismäel.

Neljapäeval, 1. augustil, toimuvad võtted kell 5.00–7.00 Pärnu maantee Sakala tänava ja Tõnismäe vahelisel lõigul ning Sakala tänaval, kell 7.00–12.00 Roosikrantsi tänaval ja kell 13.30–15.00 Tõnismäel.

Reedel, 2. augustil, kell 10.00–16.00 on ajutiselt suletud Kaarli puiestee.

Ühissõidukid ei pruugi filmi "O2" võttepäevadel liikuda sõiduplaani järgi.

Mis spioonifilme on varem Tallinnas vändatud

Minevikus on Tallinn korduvalt olnud spioonifilmide peamiseks tegevuskohaks. Vanem põlvkond mäletab veel "Variandi "Oomega" kaadreid, kus Oleg Dal (Dahl) mängis natsiohvitseriks maskeerunud Nõukogude luurajat, samuti filmi "Briljandid proletariaadi diktatuurile" ja seriaali "Issajev", mis põhinevad Julian Semjonovi romaanil.

Muidugi ei saa mainimata jätta ka Eesti kultusfilmi "Viimne reliikvia", mis vändati Eduard Bornhöhe jutustuse "Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad" ainetel: see jutustab Vene vürsti sohipoja luuretegevusest Liivi sõja ajal.

Viimati filmiti Tallinnas kuulsa režissööri Christopher Nolani Ameerika märulifilmi "Tenet". 2019. aasta suvel kannatasid Eesti pealinna elanikud kunsti nimel mehiselt välja kõik ebamugavused, mis olid seotud liikluse katkestamisega mitmel linna tuiksoonel selle filmi võtete ajaks.

Teema:
Spioonifilmi "O2" võtted (6)
Tagid:
filmivõtted, liikluskorraldus, liiklus, film, Tallinn

Peamised teemad