14:05 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
9111

Eesti valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade esindajad ei ole jõudnud Baltnewsi kohaliku portaali võimaliku sulgemise küsimuses, erinevalt oma Läti kolleegidest, üksmeelele .

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Juurdepääsu sulgemine portaalile Baltnews.lv Lätis tekitas Eestis arutelu teemal, kas Tallinn peaks kohalikele võimudele tülikat meediat tõrjudes astuma Riia jälgedes. Eesti valitsuserakondade arvamused Baltnews.ee kohta lähevad ERR-i andmetel lahku.

Keskerakond: tugev ühiskond propagandat ei karda

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ei pea Baltnewsi sulgemist Eestis vajalikuks. Tema arvates on Eesti võimudel mõistlikum teha ise vajalikku selgitustööd ja arendada ühiskondlikku kriitilist mõtlemist 

Яанус Карилайд
© Riigikogu / Erik Peinar
Jaanus Karilaid

"Tugev ühiskond ei karda ka negatiivset propagandat. Libauudiste teadlik levitamine võiks olla aga õiguslikult tugevamalt reguleeritud," teatas Karilaid.

EKRE: võib anda portaalile intervjuu ja seejärel portaali sulgeda

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees ja siseminister Mart Helme ei näe probleemi selles, et ta on ise andnud viimase kuu jooksul kaks korda Baltnewsile intervjuu

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Raul Mee
EKRE esimees Mart Helme

"Meie sooviksime kõik need vaenulikud Venemaa kanalid kinni panna, aga kuna kõik teised erakonnad on nende kinnipanemise vastu, siis me ei näe põhjust, miks me peame neid ignoreerima," selgitas ta oma tegevuse loogikat.

EKRE aseesimees ja Riigikogu esimees Henn Põlluaas arvab aga, et Eesti poliitikud ja ametnikud ei peaks Baltnewsi-taoliste kanalitega suhtlema. Tema sõnul on Eestis ka varem arutatud selliste infokanalite piiramist, "mis sellist täiesti Eesti-vastast iseloomu omavad ja Eesti-vastast valet ja laimu levitavad". 

Спикер Рийгикогу Хенн Пыллуаас
Riigikogu esimees Henn Põlluaas

"Seda enam, et meil peaaegu kolmandik elanikkonnast elab Venemaa inforuumis, mis on meile täiesti selgelt vaenulik. Kindlasti me peaksime seda kontrollima ja piirama," teatas Põlluaas.

Isamaa: sulgeda muidugi võib, aga sellest ei ole kasu

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder arvab omakorda, et Baltnewsi sulgemine ei pruugi anda soovitud efekti, sest Eesti asub Venemaa kõrval, millel on palju muid meediakanaleid. Samas võiks tema arvates arutada Baltnewsi keelamist deklaratiivse ja poliitilise sammuna Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide kontekstis. 

 Хелир-Валдор Сеэдер
© Riigikogu / Erik Peinar
Helir-Valdor Seeder

"See kuulub koos kõige muuga nende sanktsioonide ritta. Poliitilise otsusena, mida võib Eestis loomulikult kaaluda," teatas Seeder. Temagi on seisukohal, et Eesti poliitikud, riigiametnikud ja kohalike omavalitsuste esindajad ei peaks andma intervjuusid Venemaaga seotud meediale.

Riia lihtsalt kardab tõde enda kohta

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. juulil blokeerisid Läti võimud saidi Baltnews.lv, mis kuulub Venemaa meediaettevõttele RIA Rossija Segodnja. Läti välisministeerium põhjendas teabeagentuuri saidi blokkimist väitega, et see "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust ning õõnestab tema sõltumatust ja suveräänsust", kuuludes järelikult Euroopa Liidu sanktsioonide alla. 

Venemaa välisministeerium reageeris Baltnews.lv blokeerimisele viivitamatult, pidades seda sammu Riia ametnike ilmselgeks katseks puhastada Läti inforuum sõltumatust ja riigi kontrollile allumatust meediast.

Diplomaadid juhtisid tähelepanu sellele, et saidile juurdepääsu sulgemise otsuse põhjenduste osas räägitakse, nagu rikuks Baltnews.lv Euroopa Liidu 17. märtsi 2014. aasta sätet sanktsioonide kohta seoses ohuga Ukraina sõltumatusele, suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

"Sellega seoses tahaksime märkida, et Euroopa Liit ise, kelle dokumentidele Läti võimud viitavad, eelistab mitte märgata arvamuse avaldamise vabaduse süstemaatilisi rikkumisi oma liikmesriikides alates Londonist, Pariisist ja Berliinist kuni Balti riikideni välja," teatati Venemaa välisministeeriumist.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedia, valitsuskoalitsioon, Baltnews, Eesti

Peamised teemad